Salı, Mayıs 24, 2022
Ana SayfaGüncel6. Sınıf MEB Matematik Kitabı Sayfa 37-38 Cevapları

6. Sınıf MEB Matematik Kitabı Sayfa 37-38 Cevapları

6. Sınıf MEB Matematik Kitabı Sayfa 37-38 Cevapları, MEB 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 37 ve 38 kaliteli çözümleri ile cevapları.

6. sınıfa giden öğrenciler için MEB yayınları Matematik Ders kitabı sayfa 37 ve 38’i sizler için cevaplandırdık. Yazımızın devamından Sayfa 37 ve 38 çözümlerine ulaşabilirsiniz.

6. Sınıf Meb Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 37, 38 Alıştırmalar Cevapları

ALIŞTIRMALAR

1- Ramazan Bey bahçesinde kiraz ve kayısı yetiştirmektedir. Bahçesinde 22 adet kiraz, 36 adet kayısı ağacı bulunan Ramazan Bey bir kiraz ağacından 28 kg, bir kayısı ağacından 32 kg meyve almaktadır. Bahçedeki tüm meyveler toplandığına göre:
a) Toplam kaç kg meyve toplanmıştır?

22 x 28 = 616 Kiraz
36 x 32 = 1152 Kayısı
1152 + 616 = 1768 kg Toplam

 

b) Toplanan kirazlar on dörder kilogramlık kasalara, kayısılar ise on ikişer kilogramlık kasalara yerleştirildiğine göre bu kasalama işi için toplam kaç tane kasa kullanılmıştır?

616 : 14 = 44 kasa
1152 : 12 = 96  kasa
44 + 96 = 140 kasa
c) Kasalama işinden sonra bir kasa kiraz 30 TL’den, bir kasa kayısı 20 TL’den satılacaksa Ramazan Bey meyvelerden kaç TL kazanır?
44 x 30 = 1320 TL
96 x 20 = 1920 TL
1920 + 1320 = 3240 TL kazanır

 

2- Kamyon ve otomobillerin yer aldığı bir otoparkta toplam 33 tane araç vardır. Araçların tekerlek sayısı toplamı 158’dir. Kamyonların 6 tekerlekli, otomobillerin 4 tekerlekli olduğu bu otoparktaki araçlardan kaç tanesinin kamyon, kaç tanesinin otomobil olduğunu bulunuz.

a kamyon
b otomobil olsun
a+ b = 33 yapar
6a + 4b =158
4a + 4b = 132
2a = 26a => a = 13 
b = 33 – 13 = 20  

 

3- Bir iş yerinde yılda 6 paket küp şeker ve 20 kg toz şeker kullanılmaktadır. İş yerinin sahibi Semra Hanım, çalışanları ile birlikte artık ofiste çaya şeker atmama kararı alır. 1 paket küp şeker 5 TL ve 1 kg toz şeker 6 TL olduğuna göre karar sonrası bu iş yerinin giderleri kaç TL azalmıştır?

6 x 5 = 30
20 x 6 = 120
30 + 120 = 150

 

4- 108 sayfalık bir kitaba sayfa numarası verilirken toplam kaç adet rakam kullanılır?

1 ile 9 arasında bir basamaklı sayılar var bu yüzden 9.1 = 9
9 ile 100 arasında iki basamaklı sayılar var bu yüzden 91.2 = 182
100 ile 108 arasında üç basamaklı sayılar var bu yüzden 8.3 = 24
9 + 182 + 24 = 215

 

5- Nesrin’in doğum yılı Burcu’nun doğum yılından 6 eksiktir. Nesrin 28 yaşındayken Burcu kaç  yaşındadır?

28 + 6 = 34

6- Abdurrahman Usta bir demir çubuğu 2 eş parçaya bölmek için 10 TL alıyor. O hâlde Abdurrahman Usta bir demir çubuğu 6 eş parçaya bölmek için kaç TL alır? (Bir seferde birden fazla demir kesilememektedir.)

A) 40 B) 50 C) 60 D) 70

2 eş parça 10 TL
3 eş parça 20 TL
4 eş parça 30 TL
5 eş parça 40 TL
6 eş parça 50 TL

 

7- 16 bayan ve 12 erkeğin bulunduğu bir otobüsten 4 erkek iner ve otobüse 5 evli çift binerse son durumda otobüste kaç erkek ve kaç bayan olacağını bulunuz.

16 bayan
12 erkek
12 – 4 = 8 erkek kalır
5 erkek 5 bayan binince
16 + 5 = 21 bayan
8 + 5 = 13 erkek

 

8- Ecrin ile Tuğba 200 lirayı paylaşıyorlar. Tuğba bu paylaşımda adaletsizlik olduğunu düşünüp 16 lirayı Ecrin’e veriyor ve paraları eşit oluyor. Paraları eşitlenmeden önce kaçar liraları vardı?

200 TL toplam para
200 : 2 = 100 TL
16 TL fazlalık var.
100 + 16 = 116 Tuğba’nın parası
100 – 16 =  84 TL Ecrin’in parası

 

9- “8” rakamının yazılı olduğu tuşu bozuk olan bir hesap makinesinde, 17 ⋅ 28 işleminin sonucunu nasıl hesaplayabilirsiniz?

17 x 28 = 17 x (30 – 2) = 510 – 34 = 476

10- Hangi sayının 2 katının 18 fazlasının yarısı 25 eder?

Yarısı 25 dediği için tersten giderken;
25 . 2 = 50
18 fazlası diyor. biz 18 eksiğini alacağız.
50 – 18 = 32
2 katı diyor biz yarısını alacağız.
32 / 2 = 16
cevabımız; 16’dır

 

11- Okan ve Volkan, çalıştıkları iş yerinde saatte yirmi beşer TL kazanmaktadırlar. Okan’ın 30 saat, Volkan’ın 26 saat çalıştığı bir haftada Okan Volkan’dan kaç TL fazla kazanmıştır?

Saatte yirmi beş ise
Okan 30 x 25 = 750
Volkan 26 x 25 = 650
750 – 650 = 100

 

12- “Manav, 8, 12, 3” verilerini kullanarak bir problem kurunuz ve bu problemi çözünüz.

Soru : Bir manav 3 TL’ye aldığı domatesi 8 TL’ye satıyor. 8 TL’ye aldığı bamyayı ise 12 TL’ye satıyor. manav 5 kilo domates, ve 2 kilo bamya sattığına göre ne kadar kar etmiştir ?

Cevap: Öncelikle alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki farkı bulalım.

8 – 3 = 5 tl  ( 1 kg domatesten ettiği kar )
12 – 8 = 4 tl  ( 1 kg bamyadan ettiği kar )
5 kg domates alınca;
5 . 3 = 15
5 . 8 = 40
40 – 15 = 25 TL kar

2 kg bamya alınca;

8 . 2 = 16
12 . 2 = 24
24 – 16 = 8 TL kar
25 + 8 = 33 toplam karımızdır.

*** MEB 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı  sayfa 37-38 cevapları hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Sitemizde MEB 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı  cevapları yer almaktadır. Tüm cevaplara ocevap.com sitesinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Zamanın Varken
Zamanın Varken
zamaninvarken.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden zamaninvarken.com sitesi sorumlu tutulamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img