Teknoloji

#Android 14 ile Daha Canlı Görüntüler

Google, Android 14 ile birlikte Ultra HDR özelliğini kullanıcılara sunarak, yeterli işlem gücüne sahip olan tüm telefonlarda daha canlı renkler ve en iyi kontrastı deneyimlemenizi sağlayacak.

Google’ın çok yakında piyasaya sürmeyi planladığı Android 14 güncellemesi, akıllı telefonların artık JPEG formatını aşarak “Ultra HDR” modunda çekim yapabilmesini mümkün kılacak. Bu yeni format, dosya formatının genellikle sınırlı olduğu 8 bitlik dinamik aralığı aşarak daha geniş bir dinamik aralık sunacak.

Daha Canlı Görüntüler ve Üstün Kontrast

Android 14’ün Ultra HDR özelliği, uygun işlem gücüne sahip olduğu takdirde, görüntü verilerini daha verimli bir şekilde koruyarak, fotoğrafçılara mevcut yöntemlere kıyasla daha canlı ve üstün kontrastlı görüntüler elde etme imkanı sağlayacak. Bu özellik, 10 bit yüksek dinamik aralıklı (HDR) fotoğrafların çekilmesini destekliyor.

Google, “Bu dosya formatının hedefi, SDR görüntü dosyalarında en iyi HDR yorumlarını oluşturmak ve bu bilgileri tek bir dosyada kodlamak için görüntüleme teknikleriyle birlikte çalışmaktır.” ifadesini kullanıyor.

Ultra HDR: 10 Bit HDR Deneyimi

Ultra HDR, premium Android cihazlarda fotoğraf kalitesini önemli ölçüde iyileştirerek, kullanıcıların çektiği ve paylaştığı fotoğraflara 10 bit HDR deneyimi sunacak. Google, Snapdragon Mobile’ı Ultra HDR özelliğine getirebilmek için Qualcomm Technologies ile birlikte çalışacaklarını ve bu işbirliği sayesinde gelişmiş 18-bit ISP özelliklerinden faydalanacaklarını belirtiyor. Desteklenen cihazlarda, 10 bit sıkıştırılmış hareketsiz görüntüler de sağlanacak.

Qualcomm Hazır Olduğunu Duyurdu

Telefonunuzda yeterli işlem gücü varsa, Ultra HDR deneyimini yaşayabileceksiniz. Qualcomm, en son Snapdragon işlemcisini kullanan her telefonun, fotoğraflarda yüksek detay yakalamayı sağlayan 18 bit görüntü sinyali işlemcisi sayesinde bu gereksinimleri karşılayabileceğini bildiriyor.

Son olarak, Android 14’ün halihazırda beta aşamasında olduğunu ve işletim sisteminin nihai sürümünün sonbaharın başında yayınlanması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu