EkonomiGüncel

DOLAR’DA TARİHİ REKOR | DOLAR KAÇ TL ?

DOLAR’DA TARİHİ REKOR

 

DOLAR KAÇ TL

 

Dolar yeni bir güne 12.75 TL’den başladı. Piyasa kapanışı sonrasında ise önce 13.46 TL’yi geçti. Daha sonra ise 13.26 seviyelerine geriledi. Bu iniş ve çıkışlarda Fed Başkanı Jerome Powell ‘ın yükselen enflasyon riskinin arttığını ifade etmesi oldukça etkili oldu. Bu seviye akşam vakitlerinde ise dolar, 13.96 TL ile yeni tarihi ve ilk zirvesini gördü.

 

DOLAR’DA TARİHİ REKOR | DOLAR KAÇ TL ?

 

 

TRT Kanalında ortak yayınında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında dolar / TL global piyasalarda 13,85’le rekor tazelemiş oldu.

Saat 00:00 itibariyle dolar/TL 13,68 TL.

 

 

DOLAR'DA TARİHİ REKOR

TRT ORTAK YAYINI

 

 

Türkiye Merkez Bankası (MB), yüzde 20’lere dayanan resmi enflasyona rağmen, Erdoğan’ın isteğindeki faiz indirimlerine eylül ayında başlamış ve bu aydaki indirimle birlikte indirim 400 taban puana ulaşmıştı. Bu kararla birlikte Amerikan doları kuru tarihi en büyük zirvesini yenilerken, Türk Lirası sadece eylül ayından bu yana kayıp % 35’leri gördü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugünkü TRT ortak canlı yayınında ekonomi uzmanları tarafından ‘temel öğretiye’ aykırı olarak nitelendiren ‘düşük ve az faiz, düşük enflasyon’ söylemini tekrarladı.

 

 

BİR ÖNCEKİ YAZI

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu