eDevlet

Kalfalık Belgesi ile Dükkan Açmak

Kalfalık belgesine sahip olanlar, meslekleriyle ilgili iş yeri açma imkanına sahip mi? Kalfalık belgesi ile dükkan açmak isteyenlerin yapması gerekenler nelerdir?

Kendine ait bir dükkân açmak kendi işinin patronu olmak pek çok meslek erbabının hayali. Ancak yeni bir iş kurabilmek için yeterli sermayeyle birlikte bazı resmi prosedürlerin de yerine getirilmesi gerekiyor. Özellikle kalfalık belgesi ile dükkan açmak isteyen kişilerin bu konudaki kanun hükümlerini bilmeleri ve buna göre hareket etmeleri gerekiyor. Peki, kalfalık belgesi nedir? Kalfalık ve ustalık belgesi ile dükkan açma şartları nelerdir? Bugünkü yazımızda belirli bir meslek dalında çalışan kişileri ilgilendiren öneli bilgileri derledik. İşte detaylar…

Kalfalık Belgesi Nedir?

Eski adıyla çıraklık merkezi yeni adıyla ise Mesleki Eğitim Merkezi tarafından herhangi bir meslek dalında çalışan gençlere kalfalık belgesi düzenlemektedir. Bu belgenin alınabilmesi ve süreleri kanun hükümlerine bağlanmıştır. Kalfalık belgesini alan bir meslek çalışanı daha sonra ustalık belgesi almaya da hak kazanır.  Kalfalık belgesi almak için Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen ve yılda 3 kez yapılan kalfalık sınavlarını başarıyla geçmek gerekiyor.

Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

Eğer herhangi bir meslek dalında ustalık ve usta öğreticilik belgesi sahibi bir kişinin yanında çalışıyorsanız, belirlenen eğitim tarihlerinde gerekli eğitimleri aldıktan sonra kalfalık sınavına girebilir ve sınavda başarı gösterirseniz kalfalık belgesi alabilirsiniz.

Kalfalık belgesini almak için diğer bir yol ise; denklik yoluyla almaktır. 1998 yılından önce bir meslek dalında çalışmaya başladıysanız ve bu tarihten başvuru yapacağınız tarihe kadar SGK primleriniz düzenli bir şekilde ödenmişse kalfalık belgesi almaya hak kazanırsınız. Ödenen SGK primlerinin 18 yaşınızı doldurduktan sonra hesaplandığını da belirtmek isteriz. Peki, kalfalık belgesi ile dükkan açmak mümkün mü? Şimdi gelin en çok merak edilen sorunun cevabını öğrenelim.

Kalfalık Belgesi ile Dükkan Açılır mı?

Önceki yıllarda kalfalık belgesi ile dükkan açmak için bazı şartlar aranıyordu. Ancak Milli Eğitim Kanunu’nda yapılan son düzenlemeyle birlikte 27 alan ve 142 meslek dalında çalışan ve kalfalık ya da ustalık belgesi olmayan kişilere yönelik hükümler belirlendi. Bu hükümlere göre Mesleki Eğitim Merkezlerine yapılacak olan başvurular arasında kayıt şartlarını yerine getiren kişiler sınava tabi tutulacak. Sınavda başarı gösterenlere ise önce kalfalık daha sonra da ustalık belgeleri teslim edilecek. Yapılan bu düzenleme sayesinde esnafın daha kolay ve pratik bir şekilde, daha önce öğrendikleri bilgileri belgeye dönüştürme şansını yakalıyor. Böylece ustalık ya da kalfalık belgesine sahip olan kişiler ilgili oldukları alanda dükkân açma imkanına kavuşuyor.

Kalfalık Belgesi ile Ustalık Belgesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yeni bir iş yeri açabilmek için mezun olduğunuz okula ve açmak istediğiniz iş koluna göre ustalık belgesi almanız gerekmektedir. Ustalık belgesi ülkemizde Mesleki Eğitim Merkezleri tarafından verilmektedir. Açacağınız dükkân için gerekli izinleri almak için belediyeye başvurduğunuzda sizden ustalık belgesi istenecektir. Bu nedenle bu belge iş yeri açmanız için çok büyük bir öneme sahip diyebiliriz.

Ustalık belgesi almak için Mesleki Eğitim Merkezilerine başvurduğunuzda; önceki eğitim durumunuz, daha önce o işte sigortalı olarak çalışıp çalışmadığınız ve açmak istediğiniz dükkân çeşidine göre durumunuz değerlendirilecek ve kurum tarafından yönlendirmeleriniz yapılacaktır.

Bu bilgiler ışığında gerek kalfalık gerekse ustalık belgesi almak için gerekli şartları taşıyan kişiler belgelerini alarak hayal ettikleri iş yerlerini açabilirler. Burada aklınıza şöyle bir soru gelebilir. Kalfalık belgesi ile ustalık belgesi arasındaki farklar nelerdir? Az önce de belirttiğimiz gibi yeni yapılan düzenlemeyle kalfalık belgesine sahip olan kişilere de artık iş yeri açma izni verilmiştir. Dolayısıyla bu iki belge arasında iş yeri açma konusunda herhangi bir fark bulunmuyor. Ancak alınan eğitime ve eğitim süresine göre bazı farkların olduğunu söyleyebiliriz. Konu hakkında en çok merak edilen soruları ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

İlkokul ve Ortaokul Mezunları Ustalık ve Kalfalık Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

İlkokul ya da ortaokul mezunu olup iş yeri açmak isteyen kişilerin önce kalfalık belgesi daha sonra ise ustalık belgesi almaları gerekmemektedir. Bu kişiler açacakları iş kolunda daha önce 6 yıl boyunca sigortalı olarak çalışmışlar ise kalfalık belgesi için, 5 yıl aynı iş kolunda çalışmış olmaları da ustalık belgesi alabilmeleri için şarttır. Bu şartlara uyan ve toplamda 11 yıl aktif sigortalı olarak çalışan kişiler kalfalık ve ustalık belgesi sınavına girerek belgelerini alabilirler.

Lisesi Mezunlarının Ustalık Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

1985-1986 tarihinden sonra meslek liselerinden mezun olan kişiler, diplomalarında yazan meslek dalı için ustalık belgesi almak istediklerinde yapılan sınavlara direk olarak katılmaya hak kazanırlar. Ancak belirttiğimiz tarihlerden önce meslek liselerinden mezun olan vatandaşlarımız ise başvurdukları takdirde diplomalarında yazan meslek dalı için sınava girmeden ustalık belgelerini alabilmektedirler.

Önlisans Mezunlarının Ustalık Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Kendi iş yerini açmak isteyen 2 yıllık ön lisans mezunları, açmak istedikleri iş koluna ait lise ve üniversiteyi bitirmişler ise, herhangi bir sınava girmeden iş yeri açma belgesini alabilirler. Bu belge iş yeri açmak için belediyenin istediği ustalık belgesi ile aynı kategoride değerlendirilir.

Dükkân açmak isteyen kişi mezun olduğu ön lisans bölümü ve lisesi birbirinden farklı ise açmak istediği iş sektöründe en az 1 yıl çalışma şartı aranmaktadır. Bu kişilerde 1 yıl ilgili sektörde çalıştıklarını ispatladıkları takdirde direk olarak iş yeri açma belgelerini alabilirler. Kısaca özetleyecek olursak hem lise diplomanızda hem de ön lisans diplomanızda aynı meslek dalının yazması önemlidir. Eğer düz lise mezunuysanız ve in lisansınızı herhangi meslek dalında tamamladıysanız o meslek kolunda en az 1 yıl sigortalı olarak çalışmış olmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu