eDevlet

Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir?

Bankalardan kullanılan krediler için yapılan ödemelerde gecikme yaşanması durumunda kredi siciliniz de olumsuz sonuçlara yol açar. Peki Kredi sicili nasıl düzeltilir?

Bankanıza yaptığınız ödemelerin gecikmesi durumunda kredi siciliniz olumsuz etkilenebilir ve tekrar kredi başvurunuz onaylanmayabilir. Bu nedenle hangi bankadan kredi alırsanız alın geri ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Ancak elde olmayan nedenlerden ötürü kredi taksitlerinizi ödeyemediniz ve kredi siciliniz bozuldu. Peki, böyle bir durumda kredi sicili nasıl düzeltilir? Konuya dair tüm merak ettiğiniz detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi Sicili Kötü Olduğu Zaman Düzeltilir mi?

Herhangi bir bankaya kredi başvurusu yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenlerin başında kredi sicilinizin temiz olması gerekiyor. Eğer daha önce almış olduğunuz kredilerin ödenmesinde aksaklıklar yaşadıysanız bankanız size yeni kredi desteği vermeyebilir. Bu nedenle kredi çekmeden önce ihtiyaçlarını doğru belirlemeli ve bütçenize uygun kredi seçeneklerinden yararlanmalısınız. Böylece aldığınız kredi tutarını aylık olarak düzenli bir şekilde ödeyebilir hem kredi notunuzun yüksek olmasını sağlayabilir hem de kredi sicilinizin bozulmasının önüne geçmiş olursunuz. Peki, kredi notu ile kredi sicili arasında hangi farklar var? Kredi sicili nasıl düzeltilir sorusunun yanı sıra en çok merak edilen bir diğer konu ise kredi notu ile kredi sicili arasındaki farklardır. Şimdi gelin bu konuya dair detayları inceleyelim.

Kredi Notu ile Kredi Sicili Arasındaki Farklar

Öncelikle belirtmeliyiz ki bu iki kavram birbirinden bağımsız ve farklıdır. Şöyle ki; kredi sicili kredi notundan farklı olarak bankalarda yaptığınız tüm işlemleri içeren bir raporudur. Kredi raporunuzda yazanlar şunlardır: Banka ile daha önce yapmış olduğunuz tüm kredi işlemleri, kredi limitleriniz, kredili mevduat hesabınızın limiti ve kullandığınız kredi kartlarının limitleri yer almaktadır. Bunların dışında; size tanımlanan kredi limitlerinizin ne kadarını kullandığınız, kredi ve kredi kartlarınızın ödemelerini ne aralıklarla yaptığınız, gecikmeye düşen borçlarınız, geciken borçlarınızın en geç ne zaman ödendiği ve şu an için güncel tüm borçlarınız gibi bilgilerde bankanızın çıkarttığı kredi raporunda yer almaktadır. Yani kredi notuna göre çok daha detaylı bir raporla karşıya kalırsınız.

Kredi Notu ve Kredi Sicili Neden Bozulur?

Bankanızdan aldığınız kredi borcunu ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödeyemediyseniz bankanın kara listesine eklenmişsiniz demektir. Böyle bir durumla karşıya karşıya kaldıysanız bankanız yasal işlem başlatacak ve borcunuz takip sürecine girecektir. Bu nedenle kredi borçlanması yaparken aylık gelirinizi baz almalı ve ödemeleri günü güne bankaya yatırmaya özen göstermelisiniz. Eğer kredi kartı kullanıyor ve toplam ödemeyi yapamayacak durumda kalırsanız en azından asgari ödeme tutarını yatırmaya çalışmalısınız. Böylece kredi siciliniz olumsuz olarak etkilenmez.

Tüm bunlara rağmen banka siciliniz olumsuz bir geçmişe sahipse 5 yıl boyunca başka bir krediden yararlanamaz, yeni bir kredi kartı çıkartamazsınız. Ancak takibe düşmüş olan borçlarınızı yapılandırdıktan sonra düzenli olarak ödemeler yaparsanız, ileriki zamanlarda kredi notunuzu tekrar yükseltebilirsiniz. Kredi sicilinizin bozulması durumunda ise eğer uzun süreli ödeme gecikmeleri varsa ve yasal süreçler halen devam ediyorsa bu durumda kredi sicilinizin düzelmesi biraz zaman alabilir ya da çok uzun süre düzelmeyebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu