eDevlet

Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu haberimizde sizinle birlikte kredi alırken nelere dikkat etmeliyiz gerektiği konusunu inceleyip, kredi başvurusundan önce yapmanız gereken şeylerden bahsedeceğiz.

Kamu bankalarının hayatın normalleşmesine destek olmak amacıyla sunduğu farklı kredi seçenekleri bulunuyor. Konuttan taşıt kredisine, tatilden çeyiz ve beyaz eşyaya kadar birçok kalemde sosyal hayat destek kredi başvuruları alınmaya başladı. Oldukça cazip faiz oranlarıyla hayatınızı kolaylaştıracak kredi seçenekleri ve ödeme koşullarını ilgili bankaların web sayfalarından ya da en yakın şubelerinden öğrenebilirsiniz. Bugünkü yazımızda çeşitli ihtiyaçlar için kredi çekmeKredk zorunda olan kişileri ilgilendiren önemli bilgileri sizler için derledik. İşte, kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler.

Başvuru Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev ya da otomobil sahibi olmak zaten planlarınız içerişinde varsa kredi desteği almanız gayet normal bir durum. Ancak bu dönemde kredi başvurusu yapmadan önce önemli olan bazı şeyleri düşünerek hareket etmek her zaman işinizi kolaylaştıracaktır. Bu nedenle kredi çekmeden önce size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz önemli detayları şöyle sıraladık.

Düşünerek Hareket Edin!

Kredi başvurusu yapmadan önce bu krediye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını iyice düşünün ve ondan sonra karar verir. Bankaların her mecrada yaptığı reklam kampanyalarına kendinizi kaptırarak, ekonomik gücünüzü aşan borçlara girmemelisiniz. Örneğin, bir buzdolabı almayı düşünüyorsunuz, çünkü sürekli tamir parası ödemekten bıktınız gibi. Bu şekilde gerçekten ihtiyacınız olan mal ve ürünler için kredi almalısınız.

Her Şeye Hazırlıklı Olun!

 Hedefinize kilitlendiniz ve kredi almak için niyetinizi kesinleştirdiniz. Ancak tüm dünya olarak hem sosyal hem de ekonomik olarak farklı bir dönemde olduğumuzu hatırlayın. Örneğin, iş güvenceniz var mı, eve giren gelir kaynakları nelerdir? gibi soruların cevaplarını netleştirin. Tüm bunları düşündükten sonra olası aksilikleri göz önünde bulundurarak mutlaka bir B planı hazırlayın.

 Borç ve Gelir Oranını Hesaplayın!

Kredi çekmeye karar verdiğinizde talep edeceğiniz kredi meblağının gelirinizin %25’ini geçmemesine dikkat etmelisiniz. Örneğin, toplamda aylık 4000 lira bir kazancınız varsa ödeyeceğiniz kredi borcu en fazla bin lira olmalıdır. Ancak konut kredisi alırken bu rakam %40’a kadar çıkabilir. Bu durumda 10 bin liralık bir aylık gelire 4 bin lira gibi bir rakam kredi borç ödemesi olabilir.

Ev Kredisi Alırken Bunlara da Dikkat Edin!

İlk gördüğünüz evi çok beğendiniz ve o heyecanla hemen sahip olmak istediniz. Ancak evin satış değeri sizi finansal açıdan zorlayacaksa böyle yüklü bir borcun altına girmekten kaçınmalısınız. 3+1 ev hayali kuruyor olabilirsiniz. Fakat geri ödeme tutarlarını ödemekte zorlanmamak için 2+1 ya da 1+1 olan evlerden birini de tercih edebilirsiniz. Unutmayın! Evi yuva yapan odalarının sayısı değil, evin içinde hissedeceğiniz pozitif enerjidir. Büyük bir borç batağına düşerek büyük odalı bir evde oturmak hayatınızı zindana dönüştürebilir.

Kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler arasında alacağınız gayrimenkulün zaman içerisinde değerinin artıp artmayacağını da araştırın. Doğru yerde, doğru zamanda ve doğru fiyata alınan bir mülk her zaman en karlı yatırımlardan biridir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu