eDevlet

Konut Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Konut kredisi hesaplama araçları ile, almak istediğiniz kredi türünü seçerek kolaylıkla hesaplama yapabilirsiniz? Peki kredisi hesaplama neye göre nasıl yapılıyor?

Yeni bir evin hayalini kuruyor ve artık kendinize ait bir evde oturmak istiyorsanız bankaların sunduğu konut kredi desteğinden faydalanabilirsiniz. Herhangi bir bankaya konut kredisi için başvurduğunuzda ilk öğrenmek istediğiniz, aylık ödeyeceğiniz kredi taksit tutarıdır. Ev almak için yeterli bir birikiminiz yoksa en ideal çözüm yolu olan konut kredilerinin bütçenize uygun olması elbette çok önemlidir. Çünkü eğer satın alacağınız evin tutarının büyük bir kısmını kredi olarak ödeyecekseniz çok uzun soluklu bir borcun altına girmiş olacaksınız.

Bu nedenle konut kredisi hesaplama insanların ödeme güçlerini belirleme açısından şarttır. Herkes belirlenen bu şartlar dahilinde hangi bankayla çalışacağına, kaç ay vadede, ne kadar aylık ödemeyle kredi çekeceğine karar vermek ister. Ev almayı düşünenlere en azından hesap konusunda kolaylık sağlayacak bu yazıda konut kredisi nasıl hesaplanır sorusuna yanıt bulabileceksiniz.

Konut Kredisinin Hesaplanması

Konut kredisi çekmeden önce 10 yıla kadar varan sürelerde aylık gelirinizle ödeme yapmakta zorlanıp zorlanmayacağınızı kestirmeniz gerekir. Diğer yandan aylık harcamalarınıza göre kredi taksitlerinize ayıracağınız meblağın ne olacağını da iyi bilmek şarttır çünkü vadenin uzunluğunu belirleyecek olan esas faktör budur. Bunu belirlemek için birçok yöntem vardır. Ancak en bilinen kural aylık gelirinizin yüzde 40’ından fazla kredi borçlanması yapmamaktır. Tabi bu oranı daha da aşağılara çekecek çeşitli harcama kalemleri de olabilir. Bunun için aşağıda yer alan 5 soruyu cevaplayarak güzel bir konut kredisi hesaplama tablosu oluşturabilirsiniz.

  1. Düzenli olarak aylık elime geçen para miktarı nedir?
  2. Düzenli harcamalarım ve olası giderlerimle aylık elimden çıkan para miktarı nedir?
  3. Konut kredisi için aylık en fazla ne kadar ödeme yapabilirim?
  4. Borcumu ödeyemezsem, borca karşılık elimden çıkarabileceğim kaynaklar neler?
  5. Gelecekte yüksek oranda harcama yapma ihtimaliniz olan gider kalemleri var mıdır?

Tüm soruları cevapladığınız önünüzde olumlu bir tablo görüyorsanız, konut kredisi hesabı ve başvuruları hakkındaki detaylar için okumaya devam edin.

Konut Kredisi Ödeme Planı Nasıl Belirlenir?

Konut kredilerinin taksitleri faiz + anapara olarak belirlenir. Taksitler genellikle eşit parçalar halinde belirlenir. Eğer çekeceğiniz kredi miktarını belirlediyseniz, kaç ayda ve ne kadar faizle ödeme yapacağınızı biliyorsanız konut kredisi hesaplama işlemine geçebilirsiniz.

Konut Kredisinin Hesaplanmasında Kullanılan Formül

Konut kredisi taksit miktarını bulmak için şu formül kullanılır:

Kredi Miktarı X (Faiz x (Faiz + 1) Taksit Sayısı) / ((Faiz + 1) Taksit Sayısı – 1) = Taksit Miktarı

Bu formülde, örneğin %0,98 faiz oranıyla konut kredisi kullanacaksınız, “faiz” olarak geçen bölüme 0,0098  rakamını yazmalısınız. Bu hesaplama eşit balon ödeme yöntemi için değil eşit parçalı taksit sistemi için geçerlidir. Aylık gelirinizde yıl içinde artış ve azalmalar oluyorsa balon ödeme yöntemini kullanmanız daha yararlı olabilir. Bunun için uygun gördüğünüz bir bankaya gidip sizin için bir hesap tablosu oluşturmalarını talep edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu