eDevlet

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi Alma Şartları

Koyun keçi gibi küçükbaş hayvan almak isteyen girişimciler Devlet destekli küçükbaş hayvan kredisi almak için başvurularını belirlenen şartlara göre yapabilirler.

Ülkemizdeki birçok çiftçi küçükbaş hayvan kredisi alarak mevcut faaliyetlerinin devamını sağlamak istiyor. Bunun yanı sıra küçükbaş hayvan sektörüne yeni başlayacak olan girişimcilerde hem devlet tarafından hem de bankalar tarafından sağlanan uygun kredilerden yararlanıyor. Bu kredilerin bazıları KOSGEB tarafından hibe şeklinde olurken bazı krediler ise düşük faiz oranları ile çiftçilerimize sunuluyor. KOSGEB kredi desteklerine başvurmak için çeşitli kriterler olduğu gibi bankalara yapılan krediler için de ilgili bankalar farklı başvuru şartları ortaya koyuyor.

Türkiye’de faaliyet gösteren kamu bankaları arasında çiftçi desteği en fazla olan banka ise Ziraat Bankası’dır. Hayvancılığa ve tarıma dair birçok başlık altında destek kredileri banka aracılığıyla çiftçilere sunulmaktadır. Tarımsal üretim yapan çiftçilerin finansal destek sıkıntılarının giderilmesi açısından son derece etkili olan bu destekler çeşitli başlıklar altında müşterilere sunulmuş ve yararlanmaları için gerekli şartlar banka tarafından açıklanmıştır.

Düşük faizli hayvan kredisinin esasları 25.03.2020 tarihinde Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 2020 ve 2022 yılları arasında çiftçilere Ziraat Bankası yoluyla kullandırılacak faizsiz ve düşük faizli kredilerin yıllık faiz oranı yüzde 9 olarak belirlenmiştir. Bu oranda belirtilen şartları yerine getiren çiftçilerin indirimler de uygulanarak ödeme planı oluşturulmaktadır.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası çiftçiler ve hayvancılık yapanlara iki şekilde kredi imkânı sağlamaktadır. Bu kredilerden biri yatırım kredisi diğeri ise işletme kredisi olarak belirlenmiştir. Yem, alet ve donanım, barınak yapma, elektrik tüketimi, sigorta, ilaç ve özellikle küçükbaş ve büyükbaş hayvan alımlarında yatırım kredisi adı altında krediler vermektedir. Bu kredi kapsamında verilen krediler düşük faizli ve indirimli olarak verilebilmektedir. Bu krediye başvuruda bulunmak için küçükbaş hayvan kredisi başvuru şartlarını yerine getirmek yeterlidir.

Küçükbaş Hayvan Kredisi Başvuru Şartları

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankasının çalışmaları neticesinde verdiği düşük faizli kredi kapsamında kredi maksimum 15.000.000 TL’dir. Verilen krediler işletme döneminde yüzde 75, yatırım döneminde de yüzde 75 faiz indirimi ile verilmektedir.

Krediye başvurmak isteyen vatandaşlar bazı koşulları sağlamaları şartıyla başvuruda bulunabileceklerdir. Bu şartlar çiftçi kayıt sistemine kayıt olmak, keçi yetiştiriciliğinin minimum 25 adet olması, koyun yetiştiriciliğinde ise minimum 50 hayvan olması gerekmektedir. Yine üzerine kredi çekilecek hayvanların Hayvan bilgi sistemine kayıtlı olmaları gerekmektedir. Daha evvel Ziraat Bankasının verdiği küçükbaş Hayvan kredisi faydalanmış şahıslar, çekecekleri kredinin yüzde 30′luk bir kısmını ödemeden tekrar kredi kullanamazlar.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi Başvuru Evrakları

 1. Başvuru yapacak kişiye ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı,
 2. Çekilecek olan krediye karşılık gösterilebilecek olanteminat belgeleri (taşınır veya taşınmaz ipotek belgeleri ya da kefil),
 3. Çiftçi Belgesive Çiftçi Kayıt Belgesi,
 4. İşletmeyi teşvik edici belgeler (işletme satılık ise tapu senedi, işletme kiralık ise kira sözleşmesi),
 5. Bilanço esasına göre iş gören işletmelerden talep edilecekgelir belgesi ve son üç yıla ait bilanço tablosu
 6. Tüzel kişilerden istenilecek olan belgeler ise aşağıdaki gibidir;
 7. Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi,
 8. Hangi odaya kaydı bulunuyor ise o odadan alınacak bir kayıt belgesi,
 9. İşletmenin adına kayıtlı Vergi Levhası fotokopisi,
 10. Noterden alınacak olan imza sirküleri,
 11. Gelir durumunu belirten bir belge,
 12. Tarımsal işletmenin faaliyet gösterdiğini belirten bir belge,
 13. Ticaret Sicil Gazetesi,

Ayrıca ilgili krediden yararlanabilmeniz için kredi kullanımına karşılık verilecek olan teminat belgelerini de bankaya ibraz etmeniz istenir. Verilen bu belgeler ile bankaya müracaat ederek faiz indiriminden yararlanabilir ve uygun faiz oranlarıyla kredi kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası’nın hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize sağladığı küçükbaş hayvan kredisi için aşağıda sıralanan şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

 1. Başvuracak kişinin şahsen bankaya gidip müracaat etmesi
 2. Zirai krediler bölümünden sıra almak
 3. Sıra gelince başvurmak istediğiniz kredinin muhtevasını beyan etmek
 4. Memur kredi notunu sorguladıktan sonra ne kadar talep ettiğinizi soracaktır.
 5. Kullanmak istediğiniz kredi miktarını belirtmek.
 6. Banka memurunun sizden talep edeceği ipotek göstereceğiniz varlığınızı belirtmek.
 7. Bunu beyan ettikten sonra ipotek edilecek varlığınız ekspertiz sürecine girer.
 8. Ekspertizden onay çıktıktan sonra başvuran kişinin ve kefillerin kredi sözleşmesini imzalamaları gerekmektedir.

Tüm bu işlemlerden sonra yaklaşık 5 iş günü içerisinde başvurunuz olumlu sonuçlanırsa krediniz hesabınıza yatmış olacaktır.

Bu kapsamda kredi veren diğer bankalar ise şunlardır: İş Bankası, Denizbank, Vakıfbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Şekerbank. Saydığımız bu bankalara da kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ziraat Bankası’nın kredi taleplerine benzer şartları taşımanız gerekmekle beraber süreç hemen hemen aynı şekilde işliyor diyebiliriz.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisine Başvuracaklara Tavsiyeler

Ziraat Bankası küçükbaş hayvan kredisine başvurmak isteyen çiftçilerin ve hayvan yetiştiricilerinin öncelikle Tarım ve Orman Müdürlüğüne giderek projeleri hakkında fikir almaları yerinde olacaktır. Çünkü oradan alınan tavsiyeler proje hakkında daha kapsamlı fikirler edinmenizi sağlar ve gerekli adımları atmanızı kolaylaştırır.

Bununla beraber daha önce bu hizmetten yararlanmış diğer yetiştiricilerle görüşerek danışmanlık hizmeti almak da faydalı olacaktır. Böylece bankanın istediği tüm şartları yerine getirme konusunda daha fazla bilgiye sahip olarak süreci bir an önce başlatabilirsiniz. Yine hali hazırda işlemeye devam eden hayvan çiftliklerini gezerek yerinde görmeniz de projeyi geliştirmek için fayda sağlayacaktır. Gerekli tüm araştırmaları yaptıktan sonra kredi için gerekli olan tüm belgelerinizi hazırlayabilir ve Ziraat Bankası’nın ticari kredi bölümüne giderek kredi başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

Son olarak da küçükbaş hayvan kredisi veren her bankanın faiz uygulamalarına ve şartlarına bakarak aralarından en uygununu seçmek yine faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu