eDevlet

Rusya İşçi Alımı Başvuru Şartları Nedir?

Son yıllarda olumlu olarak gelişen Türkiye-Rusya ilişkileri hem ticari anlaşmalarda hem de Rusya’da yapılacak yeni projelerde yaşanan artışları da beraberinde getirmiştir. Bununla birlikte Rusya hükümetinin, farklı sektörlerde yatırımı olan yabancı şirketlere toplamda 5 milyon işçi alımına dair izin vermesi, Rusya işçi alımını da hızlandırmaya başlamıştır. Verilen izinle önümüzdeki dönemlerde çok sayıda kişinin Rusya’da çalışmak için götürüleceğini söyleyebiliriz. Bu açıklamaların ardından Rusya işçi alımı sayısında da büyük bir artış bekleniyor diyebiliriz. Peki Rusya işçi alımları nasıl olacak? Rusya hangi sektörlerde işçi alımları yapacak? Bu soruların cevapları ve diğer merak ettiğiniz bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Rusya İşçi Alımı

Rusya çalışma bakanlığının yapmış olduğu açıklamalara göre, ülke genelinde devam eden projeleri olan firmalara toplam 5 milyon yabancı işçi kontenjanı verdiği yönündedir. Rusya’da yatırımları olan şirketlerin bünyelerinde istihdam edecekleri personelin %90’ının işçi statüsünde olması da şart koşulmuştur. Özellikle son yıllarda pek çok farklı sektörde yatırım yapmak isteyen 330 bin yabancı yatırımcı şirket, Rusya devlet makamlarına başvuruda bulunduğu da biliniyor.

Türk şirketlerinin de ağırlıklı olarak projeler yürüttüğü ve yeni yatırımlar için zemin hazırlığı içinde olduğu düşünülürse, önümüzdeki dönemde çok sayıda Rusya işçi alımı yapılacağı da öngörülebilir. Bu nedenle Rusya’da yatırırım yapan birçok Türk firması Rusya işçi alımı iş ilanları yayımlayarak yeni projelerinde görevlendirmek üzere Rusya işçi alımı yapmayı planlıyor. Peki Rusya’da hangi sektörlerde işçi alımı yapılacak?

Mutlaka okuyun: Rusya’da Çalışmak, İş İmkanları ve Yaşam Şartları

Rusya’da Hangi Sektörler İşçi Alımı Yapıyor?

Rusya’da personel ve işçi alımı yapan birçok farklı sektör bulunuyor. Rusya çalışma bakanlığının yaptığı açıklamada; daha çok hizmet, tadilat, inşaat ve ticaret sektörlerinde ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. Ancak bazı sektörlerde ne yazık ki işçilere ödenen aylık maaşlar 2 bin doların üzerine bile çıkamıyor. Eğer daha yüksek bir gelire sahip olmak istiyorsanız petrol, doğalgaz ve sivil havacılık gibi sektörlerin birinde çalışmanız gerekebilir.

Her ne kadar aylık maaşlar 2 bin dolardan başlasa da. Türkiye’de kendine uygun bir iş imkânı bulmayan veya yurtdışı iş fırsatlarını değerlendirmek isteyen çok sayıda kişi vardır. Rusya iş ilanları aracılığıyla yepyeni bir deneyim yaşamak için başvuruda bulunuyor. Başvurduğunuz şirketlerin Rusya’daki büyük projelerinde sizde yer almak istiyorsanız en güncel Rusya iş ilanlarını sitemizden takip edebilir ve başvuru sürecinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Rusya’da İş imkanları, Rusya’da İş Arayanlara Tavsiyeler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu