eDevlet

Yurtdışına İşçi Alımı Yapan Ülkeler

Türkiye’de 1950’li yıllarda başlayan ve birçok Avrupa ülkesine giderek daha iyi bir yaşam koşuluna kavuşmak isteyen Türk vatandaşları, öncelikle Almanya’ya yerleşmiş ve yaklaşık 3 kuşaktır bu ülkede hayatlarını sürdürmektedir. Günümüzde ise sadece Avrupa ülkeleri değil Orta Doğu ve Arap ülkeleri tarafından da yoğun bir şekilde yurtdışına işçi alımı yapılmaktadır. Peki, hangi ülkeler yurt dışına işçi alımı yapıyor? Yurtdışı iş ilanları nasıl değerlendirilmeli?  İşte detaylar…

Hangi Ülkeler Yurtdışına İşçi Alımı Yapıyor?

Yurtdışına işçi alımı yapan firmaların birçoğu genellikle inşaat sektörü başta olmak üzere hizmet ve perakende sektöründe istihdam etmek üzere yurt dışı işçi alımı yapmaktadır. Türkiye’den en fazla yurt dışı işçi gönderilen ülkeler arasında ilk sırayı Almanya alsa da Türkmen ülkeleri ve Arap ülkeleri de son yıllarda oldukça fazla sayıda Türk işçi alımı gerçekleştirdiği biliniyor. Resmi kaynaklara göre yurt dışında çalışmak için giden Türk vatandaşlarının sayısı son rakamlara göre 40 bin civarında. Bu sayının yaklaşık olarak 10 bini Arap ülkelerinde inşaat sektöründe çalışıyor.

Türk inşaat şirketlerinin Arap ülkelerinde yaptığı dev projeler ve yatırımların da yurtdışı işçi alımını hızlandırdığı bir gerçek. Almanya ve Arap ülkelerinin dışında en fazla Türk işçinin çalıştığı diğer ülkeler ise; Rusya, Suudi Arabistan ve Azerbaycan olarak sıralanıyor. Irak, Kazakistan, Gürcistan, Cezayir, Katar, Dubai, Kuveyt gibi ülkelerde de çalışan Türk işçilerinin sayısı son yıllarda artarak devam ediyor. Bu ülkelerde faaliyet gösteren Türk inşaat firmalarında çalışan işçilerin çok iyi sayılabilecek bir gelir elde ettikleri de biliniyor. Peki, yurt dışı işçi alımı yapan firmalara nasıl ulaşılır?

Yurtdışına İşçi Alımı Yapan Firmalar

Yurtdışında işçi alımı yapan firmalar, genellikle kendi resmi internet siteleri üzerinden ilan yayımlayarak eksik personel ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Yayımlanan bu ilanları takip ederek kendi mesleki yeterliliğinize göre bir iş bulabilir ve yurtdışına işçi olarak gitme şansına sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra çeşitli kariyer sitlerinde ve İŞKUR yurtdışı iş ilanları aracılığıyla da yurtdışı iş fırsatlarını yakalayabilir ve yepyeni bir hayata başlayabilirsiniz.

Ancak yurt dışında işçi olarak çalışmak istiyorsanız başvuru yaptığınız firmaya herhangi bir ücret ödememeniz gerekiyor. Bu gibi durumları suiistimal eden şahıs ve şirketlerden uzak durmanızı öneririz. Çünkü yurt dışı işçi alımı yapan bütün firmalar gerekli tüm işlemleri ücretsiz olarak yapmaktadır.

Mutlaka okuyun: Katar’da İnşaat İşçisi Alımı Yapan Firmalar

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Slm alykm yurtdışına kim neden çıkmak ister tabiki malum türkiye şartlarından dolayı iş bulamaz hale geldik bulduğumuz işlerde asgari ücret benim 3 çocuk ev kira vs vs vs masraf 4000 tl gelir 2500 tl dicem oki sayın abilerim benim E/a2 ehliyetim src 2 src 4 belgelerim var ve 20 yıldan beri alkollü alkolsüz restaurantlarda garsonluk şeflik müdürlük yaptım kısacası işe ihtiyacım var tşk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu