eDevlet

Boşanan Kadınlara Devlet Yardımları

Boşanan kadınlara devlet yardımları devletin yapmış olduğu yardımlar nelerdir? Boşanan kadın yetim maaşı alabilir mi? İşte bu konu hakkında merak edilen soruların yanıtları

Boşanmak, yaşanabilecek en stresli beş olaydan biri olarak kabul edilir. Boşanmış kadınlar için, bu stres yeni finansal durum ile uğraşırken daha da kötüleşebilir. Eğer siz de boşanma sonrası Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kadınlara tanıdığı hakları ve bu hakları almanızı sağlayan devlet kurumlarını merak ediyor iseniz, lütfen makalemizi okumaya devam ediniz.

Bu yardımların çoğunu, belediyeler ve valilikler bünyesinde yardımlarını sürdüren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları vermektedir. Ayrıca eğer hak almaya hakkınızın olduğunu düşünüyor iseniz bu kurumlardan dul maaşı için talepte de bulunabilirsiniz. Mali durumunuz incelendikten sonra dul maaşı almaya hak kazanıp kazanmadığınız size kısa süre içerisinde bildirilecektir. Bu kurumlar dışında bazı sivil toplum kuruluşları da, boşanmış ve dul kadınlara ciddi anlamda mali destekler yapmaktadırlar.

Peki boşanan kadınlara devlet yardımları nelerdir? İsterseniz hemen özetlemeye başlayalım:

Genel olarak eşi vefat etmiş kadınlara yapılan bu yardım, kısa bir süre önceye kadar 2 ayda bir 550 TL kadardı. Devletimiz tarafından yapılan yeni düzenlemeler sonrası,  bu ücret 2 ayda bir 650 TL’e sabitlendi. 2020 yılında güncel olarak devlet tarafından dul bayanlara yapılan yardım miktarı, 2 ayda bir 650 TL’dir. Eğer siz de eşinizin vefatı sonrası dul maaşı almayı talep ediyor iseniz, gerekli kurumlara başvuru yapmanız ve başvurunuzun onaylanması dul maaşı almaya hak kazanmanız için yeterlidir. Başvurunuz onaylandıktan sonra hemen dul maaşı almaya hak kazanabilirsiniz.

Belirtmek isteriz ki, eğer dul maaşı almaya başladıktan sonra sosyal ve maddi durumunuzda ciddi iyileşmeler gözlenirse, dul maaşı alma hakkınızı kaybedebilirsiniz. Bunun sebebi ise bu yardımın yardıma muhtaç kadınlara verilmesi gerekliliğidir. Boşanan kadınlara devlet yardımları arasında en çok dikkat çeken yardımlardan biri dul maaşıdır.

Dul Maaşı Almak İçin Hangi Şartlar Var?

Dul maaşı almaya hak kazanmanız için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar ise kısaca:

  • Kadın bireyin dul olması, eşin vefatından sonra herhangi biriyle evlenmemesi,
  • Sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışmıyor olunması,
  • Herhangi bir gelire veya ek gelire sahip olunmaması.

En önemli kriterler olarak sıralanabilir. Bu kriterleri taşıyor iseniz ve dul maaşı almaya hak kazanmak istiyorsanız, hemen gerekli başvuruları yapabilirsiniz.

Muhtaçlık Aylığı

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen bu yardım, boşanan kadınların en çok tercih ettiği maddi yardımlardan biridir. Geçtiğimiz yıllarda 679,64 TL olan bu yardım, 2020 yılında yapılan yeni düzenlemeler ile 914,49 TL’e güncellendi. Yapılan başvuru sonrası yürütülen incelemeler sonucunda, siz de kolay bir şekilde muhtaçlık aylığı almaya hakkınızın bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz.

  • Başvuru sırasında herhangi bir gelirinizin veya ek gelirinizin bulunmaması gerekmektedir,
  • Muhtaçlık aylığı için başvuran birey, herhangi bir sigortalı işte çalışmamalı ve sosyal güvencesi bulunmamalıdır,
  • Gayrimenkul üzerinden gelir elde ediliyorsa, bu elde edilen gelir muhtaçlık aylığı miktarını geçmemelidir.

Muhtaçlık aylığının şartları kısaca bu şekilde özetlenebilir.

Mutlaka okuyun: Nafaka Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu