eDevlet

Romanya’da Çalışmak, Yaşam ve İşçi Maaşları

Romanya'da çalışmak isteyen Türk vatandaşları için farklı yöntemler bulunmaktadır. Siz de Romanya'da iş bulmak istiyorsanız haberimizin devamını incelemenizi öneriyoruz.

Romanya’da çalışmak isteyenlerin sayısı ülkeye yapılan Türk iş adamlarının yatırımları ile orantılı şekilde artmaktadır. İş yaşamı belli bir yaşa gelmiş her insan için ciddi anlamda önem arz ediyor. Bu bağlamda da insanların kendi yetkinliklerine göre farklı iş olanakları insanların karşısına çıkıyor. Alınan eğitim kişilerin kendilerinden beklentileri vb. durumlara bağlı olarak insanların yaşamı şekilleniyor. Ama kimi zaman insanlar kendi yaşadıkları kentlerde hatta ülkelerde yaşamayı tercih etmek yerine başka ülkelerde yaşamayı tercih ediyor. Son yıllarda ülkemiz vatandaşlarının en çok tercih ettiği ülkerin başında ise Romanya geliyor.

Romanya’da Çalışmak, iş Kurmak, Yaşam

Neden son yıllarda özellikle Romanya’da çalışmak bu kadar popüler hale geldi sorusunun ise birçok yanıtı bulunuyor. Bunların en başında Romanya’da çalışma koşulları geliyor. Ülkemiz ile kıyaslama yapıldığında çalışma şartları ülkemiz kadar ağır değil. İnsanlara iş dışında tabiri caiz ise nefes alma zamanları kalıyor. Üstelik iş yaşamında ağır çalışma koşullarında ister beyaz yakalı olsun, ister mavi yakalı olsun maruz kalmıyorlar.

Hafta sonu insanların kendilerine zaman kalıyor. Dahası eğlenmek için, spor yapmak kendilerine zaman ayırabiliyor. Romanya bir Avrupa Birliği ülkesi ki bunun da çalışma şartlarına yansıyan bariz etkileri var. Ayrıca başta Romanya olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde çalışmak istenmesinin en temel nedeni maaşlar. Romanya para birimi olan Rumen Leyi ülkemiz para birimi karşısında son derece değerli. Bu yüzden de ailesini götürmeyenler oradan kazandıklarını ülkemizde yaşayan aile fertlerine göndererek rahatça yaşamalarını sağlayabiliyorlar. Bunun yanında ailece gidilse bile bir süre sonra sağlam bir birikim yapmak sonrasında da ülkemizde de ciddi bir yatırım yapmak söz konusu.  Tüm bunlardan dolayı da insanlar Romanya’da çalışmayı istiyorlar.

Elbette Romanya bir Avrupa ülkesi. Çok daha modern, çok daha insani yaşama düzeyi var. Trafik konusunda sorunlar yaşanmıyor. Hava kirliliği gereksiz korna sesleri yok ki bu da insanların Romanya’da çalışmak istemelerinin en önemli sebepleri arasında. Avrupa ülkeleri içinde en yaşanabilir ülkelerin başında Romanya geliyor.

Romanya’da Çalışmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Üstte yer alan tüm bu bilgilerden sonra Romanya’da çalışmak isteyen insanların yapmaları gereken tıpkı ülkemizde olduğu gibi belli başlı kriterleri var ve öyle kolayca çalışmak mümkün değil. Hemen bu noktada şunu ifade etmek gerekir. Eğer kişiler bu ülkede çalışmayı düşünüyor ise Romence ve/veya İngilizce bilmek durumunda. Aksi halde iş bulmaları ve çalışma konusunda ciddi sorunlar yaşanabilir.

Bir de bu noktada bu konuda karar verenlerin çok iyi bir araştırma yapması ve sonrasında karar vermesi gerekiyor. Kişilerin burada çalışması için çalışacağı firmanın kendisine çalışabilmesi için çalışma izni verilmesi gerekir. Ülkemiz Avrupa Birliği ülkesi olmadığından bu prosedür uygulanmaktadır. Bu için çalışılacak olan firma ilgili kişiye bu alanda bir istem yapar ve böylece adım atılmış olur. Bundan sonraki yer alan süreçte ise mutlaka kişinin Romanya’da yaşayabilmek için vize alması gerekir. Bu vize için Romanya Göçmen Bürosuna başvurmak gerekir.

Romanya’da Maaş Düzeyi Nasıldır?

Romanya’da çalışmak isteyenler için belki de tek handikap yaratan konu maaşlar konusudur. Zira Romanya’da özellikle emek eksenli olarak mavi yakalı pozisyonunda çalışan insanlar tıpkı ülkemizde olduğu gibi asgari ücret ile çalışmaktadır. Ama yine ülkemizde olduğu gibi asgari ücretler oldukça düşük olarak kabul edilmektedir.

Lakin belli bir alanda uzmanlaşan yetkinliği olan insanların aldıkları maaşlar ise Avrupa ortalarında olan rakamlardır. Onlar için böyle bir sorun olmamakta hatta ülkemiz ile kıyaslandığında daha iyi maaşlar kazanmaktadırlar.

Romanya’da Yapılabilecek İşler Nelerdir?

Romanya’da yapılabilecek iki temel iş kapsamı vardır. Bunlardan ilki ülkemizde olduğu kişinin kendi işini yapmasıdır. Bir diğer yöntem ise maaşlı olarak üstte belirtilen prosedürlere uygun olarak çalışabileceği ortamı yaratmasıdır.

Ülkemiz ile kıyaslandığında çok değişik alanlarda hem mavi yakalı, hem beyaz yakalı olarak çalışma olanağı vardır. Doktor, mühendis gibi kalifiye personeller yazılım uzmanları, grafikerler çok rahatça iş olanağına sahip olarak çok iyi şartlarda çalışabilirler. Ama bunun yanında son yıllarda ülkemizden orada başta inşaat alanı olmak üzere çok değişik sektörlerde Türk firmalarında çalışabilmektedir. Türk firmaları aracılığı ile Romanya’ya gidenlerin konaklaması genellikle firmaya ait olmaktadır. Bu da ekstra özel bir kazanım durumudur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhabalar Erkek kuaförüyüm 15 yıldır bu işi yapıyorum belgerim var romanyada icra etmek istiyorum meslektaşlarıma duyrulur ulaşım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu