eDevlet

İş Kurmak İsteyen Bayanlara Faizsiz Kredi (100 Bin TL)

Her ne kadar ülkemiz gibi toplumlarda kadın olmak yaşama 1-0 yenik başlamak da olsa bayanlara faizsiz kredi veren kuruluşlar özellikle ev eksenli çalışan kadınlar olarak da adlandırılan kesimler içindir.Yani genel ifade ediş biçimi ile ev hanımlarına kendiişlerini kurma ve bu yenilgi gibi görünen durumun ortadan kaldırılması için pozitif ayrımcılık uygulamaktadır. Böylece kadınlar da aktif olarak iş yaşamına katılmakta, üreten ekonomik özgürlüğü ile ayakta kalan bireyler haline dönüşmektedir. Dahası son yıllarda bu alanda verilen destekler de sürekli olarak genişlemekte ve gelişmekte, böylece her kesimden, her eğitim düzeyinden kadın kendi yetenekleri doğrultusunda kendi işini kurabilme şansına sahip olmaktadır. Biz bu yazıda bilinmesi gereken başlıca hususlara değineceğiz. Siz de ev hanımı olarak kendi işinizi kuracaksanız yazımızı dikkatle okumanızda fayda var.

Kaymakamlığın Ev Hanımlarına Verdiği Kredi

Yazının ana başlığından da anlaşılacağı üzere bayanlara faizsiz kredi ya da parantez içinde yer alan iade ediş biçimi ile 100 bin Türk Lirası kredi Kaymakamlıklar bünyesinde yer alan kısa adı SYDV olan Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları tarafından verilmektedir. Bu konuyu biraz daha açmak ve bilgi vermek gerekir ise şunlar net bir biçimde ifade edilebilir.

Kendi işini kuracak olan kadınlar için ilgili vakıf 15 bin Türk Lirası işyeri açma hibesi ya da bir diğer ifade ediş biçimi ile geri ödemesiz kredi verir. Bunun dışında 100 TL olan kredi ise 1 yıl tamamen boyunca işyerini açan kadınlar tarafından ödenmez ama 1 yılsonunda 0 faiz ile yani faizsiz olarak üç yıl boyunca eşit taksitler ile ödenir. Üstelik burada illa 100 bil TL çekilecek diye bir kural yoktur. İlgili kadın işyeri açmak için gereksinim duyduğu miktarı da çekebilir. 100 bin TL üst limittir. Üstelik çekilen kredi istenir ise hiçbir ekstra masraf ödenmeden belirtilen süreden önce de kapatılabilir.

Devletten Ev Hanımlarına Geri Ödemesiz Kredi

Şimdi biraz da bayanlara faizsiz kredi noktasında devletimizin hangi alanlarda geri ödemesiz kredi verdiğini belirtmek gerekir ise öncelikle kapsamın son derece geniş olduğunu ifade etmek gerekir. Üstelik kendi işyerini açacak kadınlar için üretim zorunluluğu yoktur. Hizmet sektöründe de kendi işyerlerini açabilme şansları vardır.

Nitekim geri ödemesiz destek verilen kapsamlardan bazları şunlardır:

  • Butik pastaneler
  • Ev yemekleri yapan işletmeler
  • Güzellik merkezleri, kuaförler
  • Takı satışı yapılan yerler
  • Çantacı, ayakkabıcı
  • Fast food tarzı yerler
  • Kahve satan yerler
  • Her türlü iç giyim dükkanı ilk olarak desteklenen ve kadınlar açısından öne çıkan yerlerdir. Görüldüğü gibi bu yerler daha çok kadınların kendi kapasiteleri doğrudan orantılı olan ve rahatlıkla kadın olmanın getirdiği avantaj ile yapılabilecek olan işlerdir.

Peki ama bu işyerlerini açmak için nereye başvurulur sorusunun yanıtı da net bir biçimde bellidir. Doğru adres bu noktada elbette KOSGEB isimli kurumdur. KOSGEB kadınlara pozitif ayrımcılık uygulayarak erkeklere verdiği rakamın daha üstünde işyeri açmaları için hibe verir. Bunun için online olarak e-devlet üzerinden verilen girişimcilik programlarını takip etmek ve akabinde girişimcilik sertifikasını almak gerekir. Sonrasında kurulacak olan işyeri ile ilgili iş planı yapıp, onaylandığı zaman belirlenen yasal süreler içinde destek alırlar.

Ev Hanımları Mikro Kredi Nasıl Alır?

Eğer kadınlar mikro kredi almak isterse o zaman da beş ya da daha fazla kadın bir araya gelerek eğer aynı semtte de yaşıyorlar ise o zaman Halk Eğitim Merkezlerinin mikro kredi programlarına başvurarak kredi kullanabilirler. Bunun için de yine ilgili kurum yani Halk Eğitim Merkezi tarafından bu alanda verilen eğitimlere katılmak gerekir. Sonrasında yapılan sınavdan da başarılı olunması durumunda ev hanımları mikro kredi almaya hak kazanır. Ortalama olarak değişmekle beraber verilen kredi kişi başı 1000 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir. Rakam düşük gibi görünse de kadınların atacağı ilk adım için son derece önemlidir.

Konuyu da ana hatları ile özetlemek gerekir ise Kaymakamlıklarda yer alan Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı, KOSGEB ve Halk Eğitim Merkezleri üzerinden kredi ve hibe almak mümkündür.

Mutlaka okuyun: Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu