eDevlet

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Yeni iş yeri açmak isteyen vatandaşlarımıza yönelik KOSGEB kredisi nasıl alınır sorusu oldukça merak ediliyor. Bu konuda araştırma yapan takipçilerimiz için İŞKUR KOSGEB kredisi hakkında önemli bilgileri derledik. Öncelikle belirtmeliyiz ki, İŞKUR aracılığıyla yeni girişimci sertifikası almak isteyen ve onaylı projeye sahip olanlar 44 bin liraya kadar hibe olanağı sağlanmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra KOSGEB tarafından 60 bin liradan 370 bin liraya kadar girişimcilere hibe desteği yapılmaktadır. Ancak bu hibe kredilerden yararlanmak için “Girişimcilik Sertifikası” almanız gerekmektedir. Peki, bu belge nasıl alınıyor ve bu belgeyi veren kurumlar hangileridir? İşte detaylar…

İŞKUR Girişimci Hibe Desteği Nasıl Alınır?

İŞKUR genel olarak 44 bin liraya kadar hibe desteği vermektedir. Yeni kuracağınız bir işletme için gerekli olan maddi kaynağı hibe olarak almak istiyorsanız KOSGEB destek programlarından yararlanabilirsiniz. Üstelik genç girişimcilere yönelik hibe destekleri de güncellenmiş ve bu yönde önemli adımlar atılmıştır. Ancak KOSGEB tarafından verilen bu hibe krediden yararlanmak istiyorsanız öncelikle Girişimcilik Sertifika programını başarıyla tamamlamış ve belgenizi almanız ilk şart olarak koşulmuştur.

İŞKUR’un genel işleyişi sitemine kayıtlı olan işsizlere iş bulmak olsa da girişimci ruhuna sahip olan gençlerinde işlerini kolaylaştırmak amacıyla aracılık etmektedir. KOSGEB Girişimcilik Sertifikası almak için İŞKUR gerekli kurumlarla eğitim protokolü imzalamış ve kendilerine başvuran girişimci adaylarını gerekli kurumlara yönlendirmelerini yapmaktadır. Eğer İŞKUR kaydınız varsa bu eğitimlerden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Daha sonra ise Geleneksel Girişimcilik desteği ve İleri Girişimcilik desteği gibi hibe kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

KOSGEB Hibe Desteği Nasıl Alınıyor?

İŞKUR KOSGEB kredisi nasıl alınır sorusunu cevaplamaya devam ederken şunu da söylemek yerinde olacaktır. KOSGEB ve İŞKUR tarafından verilecek olan hibe destek programı aynı şartları taşımaktadır. Bu nedenle KOSGEB hibe desteğinde başvuracak olan vatandaşlarımızın mutlaka “Girişimcilik Sertifikası” almak zorundadır. Daha önce sadece örgün olarak verilen eğitimler son yapılan düzenlemeyle “Uzaktan Eğitim” sistemiyle de verilmeye başlanmıştır. Böylece girişimciler zaman kaybetmenden ve hızlıca ilgili sertifika programını tamamlayarak hibe başvurularını yapabilmektedir.

Fakat halihazırda bir programa kayıt yaptırmayı düşünüyorsanız isteğinize göre “Örgün Eğitim” programlarından yararlanabilir ve gerekli eğitimleri sınıf ortamında almaya devam edebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış. Yapılan düzenlemem derslere gerekli vakti ayırmayacak girişimci adaylar için büyük bir şans olarak değerlendirilebilir. Şimdi hem örgün hem de internet üzerinden İŞKUR KOSGEB Girişimcilik Sertifikası nasıl alınır hemen onları açıklayalım.

Örgün Eğitimle İŞKUR-KOSGEB Belgesi Nasıl Alınır?

Hem İŞKUR’a kaydı olan kişilerin hem de diğer tüm genç girişimcilerin almaları zorunlu tutulan Girişimcilik Sertifika programı hali hazırda örgün eğitim olarak verilmeye devam ediyor. Örgün eğitim için başvuru yapmak istiyorsanız e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer e-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine giderek 3 TL karşılığında alabilirsiniz. Daha sonra İŞKUR’a kayıtlı olan kişilerinde yapması gereken şu adımları izlemeniz gerekiyor.

 • Öncelikle e-devlet şifrenizle https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girip iletişim seçeneklerim bölümünden mail adresinizi onaylatmanız gerekiyor.
 • Daha sonra ise https://www.kosgeb.gov.tr/ adresine girip “İL Filtresi” bölümünde eğitime katılmak istediğiniz ili seçebilirsiniz.
 • Buraya giriş yaptıktan sonra hemen yan sütunda bulunan “e-devlet ile başvur” butonuna tıklayıp açılan sayfadaki başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonra gerekli bilgilendirmeler tarafınıza en kısa süre içerisinde yapılacaktır.

İnternet Üzerinden Uzaktan Eğitim Sistemiyle KOSGEB Belgesi Nasıl Alınır?

Girişimcilik Sertifikası programını dersliklere giderek daha verimli bir öğrenme avantajı sunsa da bu eğitimi evinizden, işyerinizden ya da dilediğiniz yerden internet üzerinde de kolayca alabilirsiniz. Bu uygulama 1 Ocak 2019 tarihinden beri uygulanmakta ancak pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Peki, İnternet üzerinden bu sertifikayla nasıl alacaksınız? Şimdi bunu hemen tüm detayları ile açıklamaya çalışalım.

 • Uzaktan eğitimle girişimcilik sertifikası programına başvurabilmeniz için yine e-devlet şifrenizin olması gerekiyor.
 • Daha önce aldığınız veya PTT’den yeni oluşturduğunuz e-devlet şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresinize giriş yapın.
 • Daha sonra “Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” adı altında yer alan “eğitime başla” butonu çıkacaktır.
 • Eğer e-devlet sistemiyle giriş yapmadıysanız KOSGEB sitesinde size e-devlet ile giriş yap uyarısı verecek ve ilgili sayfaya yönlendirme yapacaktır.
 • Gerekli giriş adımlarını takip ettiğinizde otomatik olarak eğitim videoların bulunduğu sayfaya kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Bu sayfada “eğitime başla” butonuna tıkladığınızda karşınıza 10 adet eğitim videosu ve testler çıkacaktır. Bu eğitimleri ve testleri çalışmaya başlayabilirsiniz.
 • Son olarak da tüm eğitimleri tamamladıktan sonra otomatik olarak karşınıza farklı bir buton çıkacak ve “Girişimcilik Sertifikası” oluşturulmasına izin verilecektir.

Burada bir hatırlatma yapalım, eğer ileri girişimcilik programlarından yararlanmak istiyorsanız o zaman “İleri Girişimcilik Eğitimi” almanız gerekmektedir.

İŞKUR KOSGEB Destek Programları ile Kaç Lira Hibe Alınabilir?

İŞKUR KOSGEB kredisi nasıl alınır sorusunun cevaplarını yukarıda detaylı bir şekilde açıkladık. Şimdi bu program kapsamında kaç lira hibe alabileceğinize dair bilgilere geçelim.

Gerek İŞKUR gerekse KOSGEB aracılığıyla başvurulan program kapsamında verilecek olan hibe desteğinin genel adı “Girişimci Geliştirme Destek Programı” ‘dır. Belirtilen bu ana başlık altında yeni iş yeri açacak olan girişimciler iki farklı destek programından yaralanabiliyorlar. Bu programlar kapsamında alabileceğini hibe destek meblağları ise şöyledir:

 • İleri Girişimcilik Destek Programı kapsamında; 370 bin liraya kadar hibe desteği,
 • Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında 60 bin liraya kadar hine destek kredisi kullanabilirsiniz.

Bu programlar şu şekilde belirlenmektedir. Başvuru yaptığınız projeniz ve iş fikriniz eğer ileri girişimcilik programına uygun bulunursa bu hibeden faydalanabiliyorsunuz. Daha küçük çaplı bir projeyle başvurduysanız o zamanda geleneksel girişimcilik programının hibe desteğinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu