eDevlet

Yeni Para Kazanmaya Başlayanlar İçin Öneriler

Para insanların yaşamında en temel gereksinim. Biz de bu yazıda yeni para kazanmaya başlayanlar için daha doğru bir tabir ile ilk defa başlayanlar için ufak ufak, gerek uzmanların, gerek yaşanmışlıkların etkisi ile öneriler vereceğiz. Sonuçta para kazanmak çok da kolay bir iş değil, özellikle genç bir insan iken yaşama yeni atılmış iken bu durum biraz daha zor, o yüzden biz de her şeyin çok ciddi bir rekabet ortamında olduğu bir dünya düzeninde ufak ufak tüyolar vererek, çorbada tuzumuzun olmasını sağlayacağız.

Dilerseniz hemen başlayalım:

Finansal Hedefler Belirleyin

Öncelikli olarak ilk defa yeni para kazanmaya başlayanlar için bilinmesi gereken en temel hususların başında, ilk adım olarak bireyin kendisine şartlar ne olursa olsun finansal bir hedef belirlemesi gerekir. Yani bu aslında yaşamın tüm genelinde olması gereken bir olgu. Hem kısa, hem uzun vadede hem de orta vadede kişi ne kadar kazanmak istediğini belirlemeli ve ona göre adım atmalı ve bu yönde adımlar atmalı.

Bu noktada şunu da unutmamakta fayda var. Koyulan hedefler ayakları yere basan hedefler olmalı, marjinal olmayacak hedefler olmamalı. Böylesi hedefler konulur ve gerçekleşmez ise yolun başında olan insanlar için ters motivasyon olacaktır. O yüzden bu hususa özellikle dikkat etmek gerekir.

Acil Durum Fonu Oluşturun

Yeni para kazanmaya başlayanlar için ikinci el temel husus olarak söyleyebileceğimiz şey hiç şüphe yok ki kişilerin kendisine bir acil durum fonu oluşturmasıdır. Buna bir tür yedek akçe, yastık altı altını gibi bakmak da mümkündür. Kişi başına gelebilecek en kötü duruma karşı kendisini hazırlayarak, mutlaka kıyıya köşeye kendi bütçesini zorlamayacak biçimde bir acil durum fonu oluşturmalıdır. Bu noktada şu da yapılabilir. Kişi aylık olarak kazancının belli bir kısmını bütçesini zorlamayacak biçimde bu fona aktarabilir. Gerekmedikçe bu fona dokunmamak, ancak gerçekten acil durumda kullanmak işin püf noktasıdır.

Bütçe Hazırlayın: Yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi de kişinin kendisine her ay için bir bütçe hazırlamasıdır. Hazırlanan bu bütçe bütün bir ömür boyu insanların yaşamında olması gereken olgular arasındadır. Yani bu konuyu biraz daha açmak gerekir ise kişi elde ettiği kazanca göre, yapacağı harcamaları belirlemeli ve buna uygun bir biçimde adımlar atmalıdır. Nereye, ne harcayacağını bilmek, bu bağlamda bir bütçe planlaması yapmak, her zaman için yapılması gereken şeyler arasındadır. Burada da işin püf noktası şu: Ayağını yorganına göre uzat şiarından yola çıkarak kişinin giderlerinin gelirlerinden daha az olması gerektiğidir.

 Birikim Yapın: Gelelim bir diğer önemli olan hususa ne kadar kazanırsanız kazanın mutlaka bir birikim yapmaya çalışın ve bunu acil durum fonundan ayrı bir biçimde yapın. Yani kazancınızın bir kısmı ile altın, döviz, vadeli mevduat hesabı gibi yatırımlara yatırarak oradan kazanç elde etmeye çalışın. Dilerseniz herhangi bir ev almak için inşaat firmaları ile görüşerek evinizi alma yolunda ilk adımı atın. Sonunda ev alma yolunda atılan atım en önemli birikim kaynakları arasındadır.

Öğrencilik Döneminden Kalan Borçları Kapatın

Ah bu öğrencilik dönemi. Herkesin yaşamında başlı başına önem arz ediyor. İnsanların öğrencilik döneminde belli başlı harcamaları oluyor. Yaşama ilk defa atıldığı bugünlerde ister istemez de özellikle ailesinden ayrı okuyan bireyler kimi zaman ipin ucunu kaçırarak gerekli ya da gereksiz harcamalar yapıyor. Eğer sizin için de böyle bir durum var ise o zaman mutlaka ivedilikle bu iş daha fazla uzamadan borcunuzu kapatın ve yaşamınızda beyaz bir sayfa açın.

Krediyi Akıllıca Kullanın: Yolun en başında borçla başlamayın ve eğer çok gerekli değil ise hiçbir biçimde kredi çekmeyi aklınıza bile getirmeyin. Borcunuzu borçla kapatmaya çalışmayın. Eğer bu konularda kendinizi yetersiz hissediyorsanız bu alanda hizmet veren birilerine danışın.

Mutlaka okuyun: İnternetten Para Kazanma Yolları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu