eDevlet

Yurtdışı İnşaat İşçisi Maaşları Ne Kadar?

Türkiye'den yurt dışına işçi olarak gitmek için yurtdışı projeleri olan firmaların ilanlarını takip ederek gitmek mümkün. Peki yurtdışında projeleri olan firmalar yurtdışında ne kadar maaş veriyor? Detaylar haberimizde.

Türkiye’de çalışanlara verilen düşük ücretlerden memnun olmayan pek çok kişi yurtdışı iş imkanlarını değerlendirmek istiyor. En yoğun olarak yurtdışı işçi alımı yapılan sektörlerin başında ise inşaat sektörü geliyor. Dolayısıyla yurtdışı inşaat işçisi maaşları, sosyal hakları ve çalışma koşulları vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında yer alıyor. Bugünkü yazımızda yurtdışında çalışan inşaat işçisi, ustası ve kalfalara ödenen yevmiye ve ücretlerin ne kadar olduğunu araştırdık. İşte konuya dair detaylar…

Yurtdışında Çalışan İnşaat İşçileri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Geçmişten günümüze kadar çok sayıda Türk inşaat firması yurtdışında yürüttükleri projelerle adından epeyce söz ettirmiş ve başarılarını arttırarak faaliyetlerini hala sürdürmeye devam ediyor. Tabi bu başarının altında yürüttükleri projelerde nitelikli ve kalifiye personel çalıştırmaları büyük bir öneme sahip. Yıllardır sürdürdükleri inşaat yapı işlerini muazzam bir seviyeye çıkartan Türk firmaları, ağırlıklı olarak Libya, Rusya, Ukrayna, Kuveyt, Arnavutluk, Özbekistan, Romanya, Kazakistan, Katar, Tunus, Suudi Arabistan, farklı Avrupa ülkeleri ve Afrika ülkeleri ilk sıralarda yer alıyor.

Söz konusu Türk inşaat şirketleri genellikle projelerinde Türk işçilere yer verdiği için aynı zamanda ülkemizin istihdamına da büyük katkı sağlıyor. Yurtdışında yeni bir hayata başlamak ve çok iyi sayılabilecek bir gelire sahip olmak isteyen vatandaşların da ilk tercihleri bu Türk firmalarından yana oluyor.

Yurtdışında inşaat işçi olarak çalışan kişilerin aldıkları ücretler ise çalıştıkları firmaya, ülkeye ve kendi mesleki yeterliliklerine göre farklılık gösteriyor. Genel olarak yurtdışında çalışan bir inşaat işçisine ödenen maaş ise aylık 2 bin 500 dolar ile 3bin 500 dolar olarak değişiyor. Tabi bu ödenen ücretlerin projenin bulunduğu ülkenin siyasi ve jeopolitik durumuna göre de değişebiliyor. Örneğin Rusya’da çalışan bir inşaat işçisi 2 bin dolara çalışırken, iç karışıkları ile gündemde olan Libya’da çalışan inşaat işçilerine 2 bin 500 dolardan daha fazla bir maaş ödenebiliyor. Ayrıca firmanın aldığı projenin büyüklüğü ve projenin yapım aşamaları da inşaat işçilerine ödenen yevmiyelerin miktarını belirliyor.

Yurtdışı Ortalama İşçi ve Personel Maaşları Ne Kadar?

Yurtdışında ortalama işçi ve personel maaşları çalışılan sektöre ve ülkeye göre değişse de ortalama olarak 2 bin dolar ile 4 bin dolar arası değişmektedir. Bunun yanı sıra hangi ülkede ve hangi firmada çalıştığınız da alacağınız maaş ya da yevmiyenin tutarını belirleyecektir. Örneğin, yurtdışında çalışmaya karar verdiğinizde mesleğinizde deneyimli olup olmadığınız ve mesleğinizdeki ustalığınız maaşınızın daha yüksek olmasını sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Eğer vasıfsız biri olarak yurtdışı inşaat iş ilanlarına başvuru yaparsanız doğal olarak yevmiyeniz diğer elemanlardan daha düşük olacaktır. Ancak dolar kurunun çok yüksek olduğu şu günlerde yurtdışında çalışarak iyi bir birikim yapma şansına sahip olabilirsiniz.

Yurtdışı inşaat işçisi maaşları hakkında son olarak şunu da belirtmeden geçemeyeceğiz. O da; yurtdışında bir ihale kazanan Türk firması işçi alımı yapmadan önce bir maliyet hesabı yapar. Çünkü maaş dışında işçisine ödeyeceği pirim, sigorta, ulaşım ve konaklama gibi kalemleri alt alta koyduğunda önemli bir maliyet ortaya çıkmaktadır. Tüm bu kalemleri hesaplayan şirket yetkilileri yurtdışı inşaat işçi maaşları ve yevmiyelerini de bu hesaplardan sonra yapmaktadır.

Mutlaka okuyun: Yurtdışına İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu