eDevlet

Yurtdışında Çalışmak için Tercih Edilen Meslekler

Yurtdışında çalışmak için tercih edilen meslekler listesine giren farklı sektörler var. Ancak bu sektörlerden bazılarında çalışanlar yurtdışında daha kolay iş bulabiliyor. Peki bu sektörler hangileri?

Türkiye’deki ekonomik ve sosyal şartların yetersiz olması ya da düşük maaş ödemeleri nedeniyle yurtdışında çalışmak isteyen çok sayıda kişi bulunuyor. Eğer sizin de böyle bir düşünceniz varsa ancak hangi meslek dalında çalışacağınıza dair karar vermekte zorlanıyorsanız yazımızın devamında verdiğimiz önemli ipuçları size bu konuda oldukça yardımcı olacaktır. Öncelikle birazdan açıklayacağımız yurtdışında çalışmak için tercih edilen meslekler hangileridir konusunu incelediğinizde kendi yol haritanızı kolayca belirleyebilirsiniz. İşte, detaylar…

Yurtdışı İş İmkânı Olan Meslekler Hangileri?

Yurtdışında çalışmak, farklı coğrafyaları keşfetmek, para biriktirmek ya da farklı bir deneyim kazanmak için yurtdışına gitmeyi düşünebilirsiniz. Ancak her yerde olduğu gibi hayatınızı sürdürebilmeniz için öncelikle o ülkede bir iş bulmanız ve para kazanmanız gerekiyor. Tercih edeceğiniz ülkenin sosyo-ekonomik durumuna ve sizin aldığınız eğitime göre çok çeşitli yurtdışı iş imkanları mevcut. Gelin şimdi yurtdışında çalışmak için tercih edilen meslekler nelermiş hep birlikte inceleyelim.

İnşaat Sektörü

Yurtdışı iş imkânı olan meslekleri araştırdığımızda karşımıza ilk çıkan ilanlar arasında inşaat sektörü ilk sıralarda yer alıyor. Bunun nedenlerinden biri ise Türk inşaat şirketlerinin yurtdışında yürüttükleri başarılı projeler diyebiliriz. İnşaat alanında; sıvacı, duvar ustası, şantiye şefi, usta başı, alçıcı gibi mesleklerde daha önce çalışan kişiler için çok fazla seçenek bulunan inşaat elemanı iş ilanları arasında nitelikli personel alımları da gerçekleştiriliyor. Bu meslekler ise, inşaat mühendisi, inşaat teknikeri, mimar ve elektrik teknisyeni gibi öncesinde bir eğitimin alınması zorunlu mesleklerdir.

Hizmet Sektörü

Yurtdışında geçici olarak çalışmayı düşünüyorsanız çok sayıda iş ilanı bulunan hizmet sektörünü tercih edebilirsiniz. Özellikle aşçı, garson, komi ve aşçı yardımcısı olarak Avrupa ülkelerinde en kolay iş bulabileceğiniz sektörlerden biridir hizmet sektörü. Daha çok Avrupa’da öğrenci olan kişilerin part time yaptıkları bu mesleklerde saat başı ücret ödemesi yapılır. Almanya, Fransa, İngiltere ve İsveç gibi ülkeleri görmek ve bir süre bile olsa o ülkelerde yaşamak için değerlendirmek isteyebilirsiniz. Ancak hemen şunu da belirtmek isteriz ki, eğer Avrupa ülkelerinden birinde aşçılık yapmak istiyorsanız çok deneyimli olmanız gerekiyor. Tabi bu deneyiminiz karşılığında alacağınız ücrette bir hayli yüksek olacaktır. Böylece hem yük bir gelire hem de dünya mutfaklarını da deneyimleme şansına sahip olabilirsiniz.

Uzun Yol Şoförü

Uzun yol şoförlüğü olan kişiler için oldukça cazip maaşlarla yapılabilecek mesleklerden biri de uzun yol şoförlüğüdür. Türkiye’de 3 bin lira kazanan bir kişi yurtdışında bu işi yaparsa ülkemizdeki kur farkından dolayı çok yüksek bir gelire sahip olabilmektedir.

Enerji Sektörü

Özellikle Rusya, Azerbaycan, Irak ve İran gibi petrol ve doğalgaz çıkartan ülkelerde bu alanda çalışacak kalifiye eleman arayışı vardır. Maaş olarak da oldukça yüksek sektörlerden biri olan enerji sektöründe her kademede çalışacak vasıflı ve vasıfsız işçi arayışı bulunmaktadır.

Yukarıda saydığımız yurtdışında çalışmak için tercih edilen meslekler dışında turizm, bilişim ve tekstil sektörlerinde de yurtdışı iş ilanları yayınlanmaktadır. Kendi mesleğiniz ve yeteneğinize en uygun iş kolunu belirleyerek yurtdışı iş imkanlarından yararlanabilir, farklı bir hayata doğru yelken açabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu