eDevlet

Vergi Sicil Affı Resmi Gazetede Yayınlandı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vergi ve diğer alacakların bir kısmında vergi sicil affı uygulanacağı bildirildi. 2019 yılı ocak ayında, ödenmesi gereken borçların zamanında ödenmemesi durumunda mevcut borçların gecikme zammı ile beraber alınacağı açıklanmıştı. Ancak bulunduğumuz yeni yıl 2020  itibari ile mevcut borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili karar alınmıştı.

Karar hakkında henüz tam bir ifade kullanılmasa da bazı anekdotlar zikredilmiştir. Mesela tahsilatı gerçekleşmemiş tutarlar ve taksit süreleri ile alakalı konular bu kanunda yer almıştır. Ak Parti kurmayları sicil affında tavsiye kararı alacaklarını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Mevcut düzenlemede kara listede olanlara kredi verilmesinde bankacılar sorumlu tutuluyor. Biz yeni yasa ile kara listenin dikkate alınmayacağını söyleyeceğiz. Ama sonuçta yine bankalar kendileri karar verecek”

Vergi Sicil Affı Resmi Gazetede Yayınlandı mı?

2020 yılında özellikle Mart ve Nisan ayları içinde tüm dünya olarak koronavirüs ile devam ettirilen mücadele sonucu ekonomiler de zarar görmeye başlamış durumda. Tamamıyla ekonominin çökmesi söz konusu olmasa da devletler bu konuda önemli tedbirler almış durumda. Aynı anda vatandaş da eski çalışma potansiyeline sahip olmadıkları için var olan ödemelerinde sıkıntıya girmektedir.

Bundan dolayı son günlerde vatandaşlara, küçük, orta ve büyük işletmelere destek olmak ve kolaylık sağlamak adına bir uygulama planlanıyor. Bu da vergi sicil affı konusu altında yer alıyor. Ancak henüz resmi gazetede konu ile alakalı bir af duyrulmadı.

Sicil Affından kimler yararlanabilir?

Kara listede olanlar için sicil affı, yatırımcılar için vergi ve harç muafiyeti niteliğinde olan bu yasa henüz TBMM’den geçmese de onaylanıp yürürlüğe girdiğinde belli başlı kişiler bu durumdan yararlanabilecekler.

Yasa gereği bu aftan yararlanabilmek için bazı kırmızı çizgiler söz konusudur. Sicil affından yararlana bilmek için evvela bu yapılandırmanın yürürlüğe girmiş olması gerekiyor. Ardından bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin karara göre borçların yeniden yapılandırılmış olması gerekmektedir.

Diğer bir yararlanma şartı ise, yürürlüğe girecek olan yasanın ihlal edilmesine sebebiyet veren tutarların belirtilen son ödeme tarihine kadar gecikme zammı ile birlikte ödenmesi gerek.

Son olarak da ödenecek olan borç miktarının belirtilen tarihe kadar ödenmemesi sonucu ile karar kapsamında ihlal durumu meydana getirmiş olmaması gerekmektedir.

Bu sayılan hususlara dikkat edildiği durumların tamamında kişiler vergi sicil affı kapsamında sayılacak ve başvuru yapabileceklerdir.

Yapılandırma Kapsamında Olan Borçlar Hangileridir?

Yürütmeliğe girmesi söz konusu olan kararın kapsamı tabi ki her borç için olmayacak. Belli başlı maddeleri kapsayan yasaya dahil olan borçlar şu şekilde sıralanmıştır:

  • Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)
  • Katma Değer Vergisi (KDV)
  • Gelir vergisi
  • Stopaj vergisi
  • Kurumlar vergisi

Taksit Süreleri İle Alakalı Düzenlemeler

Taksit sürelerinin uzatılması bahsi ise sonradan eklenen geçici bir maddeden kaynaklanmaktadır. Ödeme süresinin kanun kapsamında uzatılması durumunda faiz ya da zam uygulanmayacağı ve ket sayılarda bir farklılık olmayacağı belirtildi. Hatta taksit süresi borçlu tarafından belirlenecektir. Bakanlıklara bağlı olarak faaliyet sürdüren ve tahsilat işlemi yapan vergi dairelerince vergi yahut matrah ziyadesi talebinde bulunması, sürede herhangi bir değişiklik yapmayacaktır.

Borçluların, borçlarını ödemeleri gereken süreler esas alınacak ve ödemeleri gerçekleştirmemiş olanlar kanun ihlali yapmış sayılacaklar.

Vergi Sicil Affı Hakkında Son Durum Nedir?

Son durumu gayet açık ve net bir şekilde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Şu sözleri dile getirdi:

“Son dönem yine bir şey atmışlar. Duydum. ‘Sayın Bakanım, vergi affı geliyor.’ Nereden çıktı ya? Biz iktidara geldik vergi affı yok. Amaç ne? Yalan haberle ahlaklı bir şekilde vergi disiplini oturmaya başlayan vatandaşa ne yapmaya çalışmak? Zaten vergi affı geliyor, vergi ödemeyelim. Yok, biz ne dedik. Vergi affı yok. Yapılandırmalar var, sıkıntıda olanlara destek var, baktılar ocak vergi rakamları iyi geliyor, şubatta fena değil, bunların bütçe performansı iyi gidiyor, oradan nasıl sekteye vururuz? Sabahtan akşama yalan. Kağıt sallıyor, onu bunu diyor. Yok. “Bu çerçevede aflar dönemi bitti.” demiştik. Ben buradan, birinci ağızdan, birilerinin yalanına kanmama noktasından bunu da söyleyeyim.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu