eDevlet

Katar’da İş Bulmak İçin Nereye Başvuru Yapmalıyım

Son yıllarda Arap Yarımadasının Doğusunda bulunan ve kendisine has olan Katar’da iş bulmak son derece cazip bir hale gelmeye başladı. Bunun belli başlı nedenleri arasında yapısal olarak ülkemize benzeyen bir yapısının olması başlı başına bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Bir diğer önemli olan faktör ister mavi yakalı düzeyinde olsun, ister beyaz yakalı düzeyinde olsun verilen maaşların oldukça yüksek olması. Ülkemizde aynı işi yaparak çok daha az kazançlar elde edilir iken bu ülkede durum tam tersi. Üstelik Katar diğer Arap ülkeleri ile kıyaslandığında çok daha modern bir ülke ki bu ülkeyi cazip hale getiren bir başka önemli faktör. Çok uzak olmaması, kültürel olarak yakınlık da bu ülkede çalışmayı cazip hale getiren diğer unsurlar.

Katar’da İş Bulmak İstiyorum

Katar’da iş bulmak isteyenlerin önceden bilmesi gereken hususlar da yok değil. Bunların en başında her ne kadar alınan ücretler yüksek olsa da Katar’da yaşam koşulları ağır. O yüzden özellikle giyim konusunda yüksek rakamlar ödenmesi gerekiyor. Böyle bir şey yapmamak için de Katar’da çalışmaya karar veren insanların giyim işini ülkemizde halledip öyle gitmesinde fayda var.

Bir diğer önemli olan konu mutlaka İngilizce ve/veya Arapça bilmek orada rahat bir yaşam sürebilmeniz için önem arz ediyor. Eğer bir Türk firması ile giderseniz ve Türk firmasında çalışıp dış dünya ile iletişime geçmezseniz ve sadece Türkler ile iletişim halinde kalıyor iseniz o zaman dil gerekmeyebilir ama yine de bilmenizde daima fayda olacaktır.

Son olarak şu hususta da bilgi vermek gerekir ki Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri ile kıyaslandığında bu ülkede hangi kentte olursanız olun yapabileceğiniz çok fazla şey yoktur. O yüzden yaşamınızda çok fazla sosyal etkinlik olmayacak ve böylece siz kolayca para biriktirebileceksiniz. Hangi firmaya girerseniz girin ilk bir hafta size firma içi oryantasyon eğitimi verilerek firma tanıtılır. Bu da sizin ilgili iş yerinde ister yerli olsun, ister yabancı olsun çok daha verimli bir şekilde çalışmanıza olanak yaratır.

Mutlaka okuyun: Katar’da İş İmkanları, Katar İşçi Alımı Ve İş Başvurusu

Katar’da Türkler Hangi İşleri Yaparlar?

Katar’da iş bulmak isteyenler doğal olarak hangi sektörlerde çalışabileceklerini merak etmektedirler. Bu konuda insanların özellikle mavi yakalı olarak tabir ettiğimiz emek eksenli insanların yapabileceği çok sayıda iş vardır. Bu işler arasında elektrikçilik, duvar ustası, inşaat işçisi, kaynakçı, güvenlik personeli, şoför, şantiye şefi, garson, komi, açı, muhasebeci gibi çok değişik alanlarda iş bulma şansı mevcuttur.

Genel olarak bakıldığında, madencilik ve inşat sektöründe farklı branşlarda çok değişik işler bulmak mümkündür. Burada kimi sektörlerde örneğin turizm gibi alanlarda sezonluk olarak çalışarak çok iyi paralar kazanmak mümkündür. Kimi işler ise tam zamanlı olarak yapılabilecek iş türleridir. Hangi firmalarda sezonluk, hangi firmalarda daimi olarak çalışılabileceği ise farklı mecralar üzerinden öğrenilebilir.

Beyaz yakalı olan personeller için de özellikle inşaat sektöründe inşaat mühendisi, elektrik mühendisi, mimar ve makine mühendisine sürekli olarak gereksinim vardır. Diğer sektörler arasında bankacı, grafiker gibi alanlar gelmektedir.

Mutlaka okuyun: Katar’da Çalışmak Yaşam ve Katar’da İş İmkanları

Katar İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şimdi gelelim işin en can alıcı kısmına nasıl iş bulabilirim sorusunun yanıtını vermeye. Aslında bu sorusunun yanıtı diğer ülkelerde olduğundan çok da farklı değildir. Öncelikle olarak İŞKUR kurumuna başvurarak kaydınızı yaptırdıktan sonra kurumun internet sitesi üzerinden Katar için olan iş ilanlarını takip edebilirsiniz.
Bir diğer seçenek yurt dışında iş yapan başlta inşaat firmaları olmak üzere Türk firmalarını bulup onlara başvuru yapmaktır. Bu başvurular firmaya özgeçmişinizi yollayarak, insan kaynaklarına müracaatta bulunarak, bizzat giderek, fax yollayarak yapılabilir.

Bu aşamada bir diğer seçenek ise elbette gerek yerli, gerek yabancı kariyer siteleri üzerinden başvuruda bulunmaktır. Bu noktada da öncelikli olarak ilgili iş arama sitelerine ücretsiz biçimde üye olmak sonrasında başvuruda bulunmanız gerekir. Burada önemli olan husus doğru ve gerçek bilgi vermektir. Abartılı olmayan biri görünmekten kaçınmanız gerekir. Tüm bunları yaptıktan sonra Katar için arama yaptırabilir ve kendiniz için en uygun olan işlere başvuruda bulunabilirsiniz.

Ücretler konusunda da biraz bilgi vermek gerekir ise üstte de ifade edildiği gibi rakamlar ülkemize göre oldukça yüksektir. Türk firmaları aracılığı ile gidildiğinde çoğunlukla konaklama ve diğer temel masraflar firmaya ait olduğu için kazanılan para doğrudan kişinin kendisine kalmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba İstanbul sultangazıde ikamet ediyorum katar yurt dışında calışmak istiyorum.25 senelik inşaat içinde (alçı sıva ve boya badana işleri )ile ılgılenıyorım.Suudi arabistan makkah ta kral otellerinde çalıştım nesma partner şirketin de .inşaat işi ile ilgili her ustanın da yardımcısı olarak eli ayağı olabilirim elim her işe yatkındır.tesekkurler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu