eDevlet

3 Bin Dolara Yurt Dışında Çalışacak İşçi Arayan Firmalar

Sadece yurt içinde değil yurt dışında çalışacak işçi konusunda da insanlar arayışa giriyorlar. Biz de bu yazıda bu konuya ana hatları ile bakarak belli başlı bilgiler vererek, insanların kafasında yer alan soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Ülkemiz açısından özellikle ele alındığında insanların yurt dışında çalışmak istemesinin pek çok nedeni bulunuyor. Çünkü ülkemizde ekonomik şartlar giderek ağırlaşıyor ve insanlar ülkemizde aldıkları para ile kimi zaman geçinmekte zorlanıyor. O yüzden yurt dışına gittikleri zaman hem ülkemizde olduğundan çok daha iyi paralar alıyorlar, hem de çok o ülkede masrafları daha az olduğu için para biriktirme şansına sahip oluyorlar. Üstelik yurt dışında bir yıl ve daha uzun süre çalışmak insanların ülkesine döndüğü zaman  çok daha avantajlı bir biçimde çalışmasına sağlıyor. Üstelik birikimlerinizle ülkemize dönünce kendi işinizi kurma olanağınız da olabiliyor.

Bunun yanında son yıllarda ülkemizden çok sayıda firma yurt dışında çalışacak işçi arayışına giriyor. Bunun da kendi içinde firmalar açısından haklı sebepleri var. Hem kendi kültüründen olan insanlar ile çalışmak firmalar için çok daha avantajlı oluyor hem de yurt dışında eleman aramak derdinden kurtuluyor.

Yurt Dışında Çalışacak İşçi Arayan Firmalar

Ülkemizden birçok firma Suudi Arabistan, Özbekistan, Katar, Azerbaycan, Almanya, Kuveyt, Libya gibi birçok ülkede inşaat sektörü başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde iş yapıyorlar. Bu da birçok insana iş olanağı sağlıyor. Özellikle bu firmalar inşaat sektöründe olduğu için vasıflı, vasıfsız inşaat işçileri sürekli olarak alınıyor. Yazının başlığından da belli olduğu üzere maaşlar 3.000 dolar civarında başlıyor. Bunun yanında sertifikalı güvenlik görevlisi, şoför aranan diğer iş kolları arasında geliyor.

Bunun yanı sıra çok daha vasıflı beyaz yakalı bir personel olarak mühendislere, yazılımcılara, grafikerlere çok daha fazla iş olanağı çıkıyor ve bu alanda uzmanlaşan insanlar çok daha yüksek maaşlar ve çok daha iyi olanaklar ile çalışabiliyor.

Bu konuda şunu da bilmek gerekiyor ülkelere ve yapılacak olan işe göre maaşlar değişiyor. Ayrıca ilgili firmanın fiyat politikası da bir diğer belirleyici olan unsur.  Peki, ama bu firmalara nasıl ulaşabilirim derseniz bunun yanıtı da oldukça net. Özellikle yurt dışına çalıştığını düşündüğünüz firmalar var ise bunlar ile doğrudan iletişime geçmeniz mümkün. Ayrıca kariyer siteleri üzerinden bu firmaları bulup buradan da başvuru yapmanız mümkün. Yine İŞKUR üzerinden bu kurumlara başvurmanız mümkün.

Sonuç olarak yurt dışında çalışacak işçi konusunda kapsam oldukça geniş ve siz bu firmalarda çalışarak kendinizi geliştirerek çok iyi birikimler elde edebilirsiniz. Yine de bu noktada dikkat edilmesi gereken en temel husus gideceğiniz ülkeye uyum sağlayıp sağlayamayacağınızdır. Gideceğiniz ülkeyi çok iyi araştırıp, ondan sonra nihai kararı vermeniz gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Yurtdışında Çalışma İmkanı- Yurtdışında Nasıl İş Bulunur?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. yurt dışı nda çalışmak için iş arıyorum elektrik teknikeriyim toplu konut projelerinde tünel kalıp sistemi çalıştım pasaportum hazır istenilirse ekipte bulurum kaynak işleri ve su tesisat işleride yaparım 45 yaşındayım uzun süre çalışmam lazım ihtiyacım var teşekkürler üç çocuk okula gider ev kira

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu