eDevlet

Kredi Borcu Olan Eve Kredi Çıkar mı?

Konut kredisi kullanıp ev almaya karar verdiniz ancak almayı planladığınız evin kredi borcu devam ediyor. Peki O halde kredi borcu olan eve kredi çıkar mı?

Kira derdinden kurtulup kendi evine taşınmak isteyen çok sayıda kişi genellikle konut kredisi alarak bunu başarabiliyor. Uzun vade seçenekleri ve uygun ödeme koşulları ile kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, bankaların sunduğu cazip konut kredisi kampanyalarını değerlendiriyor. Konut kredisi kullanarak bir ev satın almak istediniz ancak alacağınız evin kredi borcu var. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, kredi borcu olan eve kredi çıkar mı? sorusu hemen akla gelebilir. Biz de bugünkü yazımızda merak edilen bu sorunun cevabını araştırdık ve işte edindiğimiz bilgiler.

Kredi Borcu Olan Eve Yeni Kredi Alınır mı?

Bilindiği üzere bankalar konut kredisi verdikleri kredi borcuna karşılık evi ipotek ederler ve ödemeler yapılmadığında evin mülkiyeti bankaya geçer. Dolayısıyla kredi borcu bitene kadar ev aslında bankanın sayılabilir. Bu nedenle daha önce konut kredisi kullanılmış ve kredi taksitleri devam eden bir ev yeniden satışa çıkartıldığında, o evi satın alabilmek için çeşitli yöntemler uygulanır. Bu yöntemlerden biri, evin üzerindeki banka ipoteğini kaldırarak yeni kredi talebinde bulunmak ya da eğer şartlar uygunsa eve ikinci bir ipotek koydurarak kredi almaktır.  Şimdi ipoteği kaldırmak ve ipotekli bir eve ikinci bir ipotek koydurmak için uygulanacak yöntemleri sıralayalım.

Krediyle Alınan Evin İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Konut kredisi alınmış ve üzerinde ipotek olan bir evin satışı durumunda, alıcı ile satıcı anlaşarak evin üzerindeki ipoteği kaldırabilir. Bunun için, alıcı evin kalan borç miktarı kadar olan parayı satıcıya verebilir ve satıcıda bankaya olan krediyi kapatabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır. O da yapacağınız ön ödemeyi hukuken geçerli olacak bir şekilde yapmanızdır. Sözlü anlaşma dışında noter onayı bir belge düzenlemeniz olası mağduriyetinizi ortadan kaldıracaktır.

İpotekli Bir Eve İkinci Bir İpotek Nasıl Uygulanır?

Kredi borcu olan eve kredi çıkar mı? sorusuna verebileceğimiz cevap şöyledir. Satın alacağınız eve ikinci bir ipotek koydurmak için, kredi borcu devam eden banka ile yeni kredi kullanılacak bankanın aynı olması durumunda bu işlem çok kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ancak farklı bir bankadan konut kredisi kullanmak istiyorsanız bu süreç biraz uzun sürebilir. Çünkü banaklar arası yapılacak olan yazışmalar ve yapılacak incelemeler bir hayli uzun sürebilmektedir.

Bu süreç şöyle işlemektedir: Alacağınız ev için kredi talebiniz onaylandığında yapılan incelemeler sonrası evin hangi bankaya ipotekli olduğu belirleniyor. Daha sora banka ipoteğin kalkması için gereken tutarı diğer bankaya iletiyor. Sonrasında yeni banka satış esnasında ikinci bir ipoteği evin üzerine uyguluyor. Çıkan kredi miktarından kalan bankaya olan borç gönderiliyor ve kalan tutar krediyi çeken kişiye veriliyor. Böylece ilk ipoteğin borcu kapandığı için ilk ipotek kalkıyor ve ikinci bankanın koyduğu ipotek sadece geçerli olarak kabul ediliyor.

Mutlaka okuyun: Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu