eDevlet

Almanya’da Çalışmak için Nasıl Gidilir?

Almanya'da çalışmak için hangi şartların arandığı, bu şartlara uymak için hangi yetkinliklere sahip olmanın gerektiği oldukça merak ediliyor. İşte Yurt dışında çalışmak için bilinmesi gerekenler.

Yurtdışındaki maaşların ve ekonomik koşulların daha iyi olduğunu düşünen birçok kişi yurtdışına giderek şanslarını farklı ülkelerde denemek istiyor. İster üniversite mezunu olsun ister de herhangi bir meslek de tecrübesi olsun aylık maaşların yüksek olması insanları yurtdışında çalışmaya itiyor. Yurtdışı hedefi olan kişilerin ise ilk tercihleri arasında yüzbinlerce Türk vatandaşının gurbetçi olarak bulunduğu Almanya ilk sıralarda yer alıyor. Peki, Almanya’da çalışmak için nasıl gidilir, Almanya’da iş imkanları nelerledir ve Almanya’da çalışma ve oturma vizesi nasıl alınır? İşte, herkesin en çok merak ettiği ve araştırdığı bu soruların cevapları…

Almanya’ya Nasıl Gidilir?

Avrupa’nın en önemli ve en gelişmiş ülkelerinden biri olan Almanya’ya nasıl gidilir diye merak ediyorsanız Almanya’da çalışma şartlarını bilmeniz gerekiyor. Çünkü bazı kişiler “Ben önce Almanya’ya gideyim, orasını bir inceleyeyim ve daha sonra orada kalırım.” Gibi düşünceler içerisindedirler. Hemen belirtelim ki Almanya’ya gitmek için alacağınız turist vizesi hiçbir işinize yaramayacaktır. Bu nedenle ülkeye gitmeye karar verdiğinizde Almanya’daki işinizi Türkiye’den ayarlamanız gerekiyor. 

Almanya, geçmişte olduğu gibi günümüzde de birçok sektörde Türk işçi alımı yapıyor. Birçok Türk vatandaşı da gerek ülkede yaşayan tanıdıkları aracılığıyla gerekse yurtdışı iş ilanları vasıtasıyla Almanya’ya gitmenin yollarını arıyor. İçerisinde bulunduğunuz ekonomik koşulları daha iyi seviyeye getirmek için Almanya’da çalışmak istiyorsanız az önce de belirttiğimiz gibi Almanya Konsolosluğu’ndan alacağınız turist vizesi yeterli değildir. Bunun yerine ülkede çalışmak için Almanya çalışma vizesi başvurusu yapmanız gerekiyor. Peki, Almanya çalışma vizesi nasıl alınır? Gelin şimdi bu konun detaylarını inceleyelim.

Almanya Çalışma Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Diğer birçok ülkede olduğu gibi Almanya’da çalışmak için de Almanya çalışma vizesi almanız gerekir. Ancak bu vize sayesinde Almanya’da çalışmaya başlayabilirsiniz. Bunun için Almanya’ya gitmeden önce çalışma vize başvurunuzu yapmanız ve onaylanmasını beklemelisiniz. Yoksa kimilerinin dediği gibi Almanya’ya gittikten sonra bu vizeyi almanız mümkün değildir. 

Alman hükümeti, çalışma vizesi konusunda size herhangi bir yardımda bulunmayacağını da bilmeniz gerekir. Bu nedenle vizeyi alabilmek için sizin bazı girişimlerde bulunmanız şarttır. Mesela, eğer eğitiminizi tamamladıysanız ve Türkiye’de aktif olarak çalışıyorsanız bu esnada size yurtdışı bir iş teklifi gelebilir. Bu iş teklifiyle birlikte Almanya çalışma vizesi almanız oldukça kolaylaşacaktır. Eğer böyle bir teklif yoksa o zaman da Almanya’daki şirketlerle irtibata geçerek kendinize yeni bir iş olanağı oluşturabilirsiniz. Bulacağınız bu işte çalışma vizesi almanızı sağlayacaktır.

Almanya’da İş İmkanları Neler?

Özellikle otomotiv sektörü ve makine teknolojisi alanlarında dünya çapında büyük bir üne sahip olan Almanya’da hem bu sektörlerde hem de farklı sektörlerde çalışma olanağı yakalayabilirsiniz. Giderek yaşlanan bir nüfusa sahip olan Almanya’daki birçok firma yeni genç ve dinamik personele ihtiyaç duymaktadır. Bu personel eksikliğini ise başta Türkiye olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden karşılamaktadır. Ancak Almanya’da çalışabilmeniz için çok iyi bir eğitime, deneyime ve mesleğinizde uzman olmanız çok önemlidir. 1960’lı yıllardaki işçi alımı her sektörden ve her eğitim durumundan kişileri kapsasa da günümüzde daha çok eğitimli ve genç kişilere çalışma şansı sunulduğu da bir gerçektir.

Mutlaka okuyun: Almanya Asgari Ücret, Almanya’da Çalışma Şartları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu