EkonomiGüncelTeknoloji

E-Ticaret nedir ? E-ticaret nasıl yapılır ? Dropshipping nedir ? Dropshipping nasıl yapılır ? E-ticaret rehberi

E-Ticaret nedir ? E-ticaret nasıl yapılır ? Dropshipping nedir ? Dropshipping nasıl yapılır ? E-ticaret rehberi

 

E-TİCARET NEDİR ?

e-ticaret nedir?

 

Elektronik ticaret ya da kısa olarak söylemek gerekirse e-ticaret, 1995 yılından sonra İnternet ortamının kullanımının yaygınlaşmasıyla ortaya türeyen, ticaretin veya bir alışverişin elektronik ve sanal ortamda yapılması düzenidir. Bir ürün veya hizmetlerin üretimi, tanıtımı, satışı, ve akla gelebilecek her evresinin bilgisayar sistemleri üzerinden yapılması olayıdır.
E-ticaret; bir ürün veya hizmetlerin reklamı, satışı, dağıtımı ve extra ödeme opsiyonları ile internet ağları üzerinden ticaretin yapılması veya sipariş gibi işlemlerinin sanal sistemler üzerinden yapılması olayıdır. Kısaca bahsetmek gerekirse e-ticaret; geleneksel alıştığımız ticaretin sanal ve internet ortamda veya mobil işlemler olarak yapılması olayıdır.

 

E-ticaret nedir ? E-ticaret nasıl yapılır ?

E-ticaret nasıl yapılır ?

 

E-Ticaretin amacı nedir ?

Ürünü satan kişi için:

 

E-ticaret yani elektronik ticaret işletmesi kurabilmek için gereken tüm belge ve evrakları toplamak ve ekstra olarak vergi dairesine başvuru yapılması gerekir. Tüm şartları ve koşulları yerine getiren kişinin başvuruları bir hafta içinde onaylanacaktır. Başvurunuzun onayı ardından e-ticaret siteniz veya siteler üzerinden başvuru yapıp yada kişisel olarak satış yapmaya hak kazanabilirsiniz.

 

Alıcı Taraf için ise;

 

Alıcı kişilerin yani müşterilerin e-ticaret ağlarından alışverişte bulunabilmesi için siteye üye olmaları gerekir. Fakat bilinmesi gerekir ki gelişen teknoloji ile birçok platform alıcı kişilere yani müşterilere üye olmaksızın alışveriş yapma imkanı sunabilmektedirler. Satın alacağınız ürünü beğendikten sonra alışveriş sepetinize ekleyip gerekli adımları ve bilgileri doldurarak siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

 

E-Ticaretin amacı nedir ?

Dropshipping nedir ?

 

E-ticaret yani elektronik ticaretin ilk amacı insanları onca yoğunluğu ve uğraşı arasında kolayca ihtiyaçlarına ulaşma imkanı sunmasıdır. Bu sayede geniş bir ürün portföyüne daha hızlı ulaşabilmektir.

 

 

Dropshipping nedir ? Dropshipping nasıl yapılır ?  Stoksuz E-ticaret

e-ticaret rehberi

Drop shipping veya dropshipping, en düşük zararla ve maliyet ile kâr etmenizi sağlayan bir ürün satış taktiğidir. Dropshipping yapabilmek için size uyan çevrenizden veya global tedarikçiler bulup en uygun maliyet ile ürünlerinizi kâr ederek satabilirsiniz. Uygun tedarikçiyi buldunuz , ürünleri seçtiniz daha sonrasında ise ürünleri bir veya birden fazla platformda size uygun olacak şekilde listeleyip sergilemek. Ardından ise gelen siparişlere göre tedarikçinize veya toptancınıza ödemeyi yapıp ürünün çıkışını müşteriniz için tedarikçi tarafından sağlarsınız. Bu aşamada tüm kargo işleri tedarikçiye aittir. Kolay olan tarafıda hiç kargo ile uğraşmadan belirlediğiniz ürünün satışını yapıyor olmanız.

Dropshipping avantajları ise;

Stok veya bir demo tutmanıza gerek kalmaz
Sermaye sorunu ortadan kalkar
Riskiniz her zaman minimum olur.
Tedarikçiniz üzerinden avantajlı kargo veya anlaşmalı kargolardan indirimli kargo fiyatlarından faydalanabilirsiniz.

Dropshipping dezavantajları ise;

Ürünün devamını görme şansınız olmaz sadece numune üretilmiş ürünleri görürsünüz.
Zamanı siz değilde tedarikçinize bağlı planlayabilirsiniz.
Stok sorunu yaşanılan durumlar olabilir.

Online satış yapabileceğiniz tüm platformlar;

N11.com
Hepsiburada.com
Trendyol.com
Shopier (Tanıtım ve reklam olayı tamamen satıcıya kalıyor)
Gittigidiyor.com
Amazon TR ve global
Kendinize özel e-ticaret imkanı sunan bir site yaptırabilir veya satın alabilirsiniz.

 

amazon 2021

 

 

BİR ÖNCEKİ YAZI 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu