GüncelSağlık

EVLİLİK ÖNCESİ SMA TARAMASI ZORUNLU HALE GELİYOR

EVLİLİK ÖNCESİ SMA TARAMASI ZORUNLU HALE GELİYOR

 

T.C SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca’dan,  “Evlenmeden yani evlilik öncesi tüm çiftlere ve yeni doğmuş bebeklere SMA taraması yapılması programını hayata geçireceğiz. Evlilik öncesinde SMA taraması mecburi ve zorunlu hale getirilecektir” dedi.

sma taraması

 

BİLİM KURULU TOPLANTISI ZORUNLU EVLİLİK ÖNCESİ SMA TARAMASI

 

Sağlık Bakanlığı SMA Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca moderatörlüğünde toplandı. Sağlık Bakanı Koca, yapılan toplantı sonrasında açıklamalarda bulunmuş oldu. Bu konunun önemine ve hassasiyetine dikkat çeken Fahrettin Koca, “SMA hastalarından söz ederken yaşamın en kırılgan tarafından söz ediyoruz. Atılan her adım, her karar ve her söz bu kırılganlığı gözetmek zorundadır. Bu mevzunun hassasiyeti ve önemi hepimizi üstün bir titizlikle davranmaya zorunlu kılıyor. Söz konusu kırılganlık, ne iyimserlikten düşsel umutları üretmeye ne de en ufak imkanı göz arkası etmeye uygundur. Yapıcı olan şey, mesuliyet bilincinde olmak ve kanıta dayalı bilimden destek almaktır. Maalesef bunların tam zıttı bile söz mevzusu olabilmektedir. Oysa kırılgan bu hayatlar, dokunulmaz hayatlardır. Bu hayatların umutlarıyla oynanmamalı” diye sözlerine ekledi.

evlilik öncesi sma taraması

FAHRETTİN KOCA’DAN AÇIKLAMA:

“YENİ ISTIRAPLAR YAŞANMASINI ÖNLEMEK EN ÖNEMLİ HEDEFİMİZ” Sağlık Bakanı Koca, bakanlığın SMA konusunda somutluk kazanmış, sonuç ümitleyen bilimsel verilerden hareket ettiğini söyleyerek şunları belirtmiş oldu: “herkes biliyor ki tıptaki ilk kural da mevcut bilgiler ışığında hastaya zarar vermesi ihtimal olan her şeyden kaçmaktır. Bu kural gereği, tıp bilimi kendini devamlı olarak yeni bilgilere fakat risk almadan günceller.

Bu anlamda bilim öncü, hekimlik onun takipçisidir. Nusinersen etkinn maddeli , SMA hastaları üzerindeki etkisinin sınırları ortaya konulmuş olan ilaç ülkemizde uygulanmakta olan tedavinin kapsamındadır ve bu ilaç karşılıksız (bedelsiz) olarak sağlanmaktadır. Yıllarca meydana gelen çalışmalar ve ülkemizde ki hasta olanların yaşamından elde edilmiş reel veriler ilacın erken bir evrede fayda sağladığını gösteriyor.

SMA TARAMASI ZORUNLU HALE GELİYOR

 

Ne yazık ki bu söz konusu hastalığın her devresinde etkili olan bir tedavi metodu mevcut değildir. Hastalara elimizdeki mevcut en iyi tedavileri sunmak, yaşam şartlarını kolaylaştırmak planların esasını oluşturuyor. SMA hastalığı nedeniyle yeni ıstıraplar yaşanmasını önlemekse en mühim baştaki hedeflerimizden biridir.

”‘EVLİLİK ÖNCESİ SMA TARAMASI uygulaması mecburi HALE GETİRİLMEKTEDİR” SMA hastalığının önlem alınması mümkün bir hastalık olduğunu aktaran Fahrettin Koca, “Bu gaye ile, evlilik öncesinde bütün çiftlere ve yeni doğmuş bebeklere SMA taraması yapılması programını hayatımıza geçiriyoruz.

 

 

Evlenme öncesinde SMA taraması zorunlu hale getirilecektir. Tarama sonrasında, genetik yapıları SMA hastası bebeği, dünyaya getirme riski içeren çiftler, eğer istekleri doğrultusunda kabul ederlerse tüp bebek metoduyla bu riskten uzak bir şekilde bebek sahibi olabilirler. Bedeli ise devlet tarafından karşılanmaktadır.

 

sma taraması

Buna ek olarak yeni doğan çocuklarımız için, hastalık açısından yapılan genetikk  araştırmalara SMA hastalığı eklenip dahil edilmiş durumdadır.

Böylelikle, bu tedavinin etkili olduğu dönemlerde araştırma şansı ortaya çıkacaktır. Bu çalışmamız, ay bitimine dek uygulamaya konuyor” diye sözlerine ekledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA Bilim Kurulu toplantısının detaylarını bu şekilde açıkladı:

 

BİR ÖNCEKİ YAZI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu