eDevlet

İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları Neler?

Türkiye İş Kurumu belirli şartların yerine getirilmesi durumunda sigortalı işsizlere işsizlik maaşı ödemesi yapıyor. Peki İşsizlik maaşı başvuru şartları neler?

Ülkemizin içerisinde bulunuğu ekonomik durum işsiz sayısını artırdı. Pandemi sonrası işsiz kalacağını düşünen vatandaşlar tarafından işsizlik maaşı başvuru şartları merak konusu oldu. Kimler işsizlik maaşı alabilir? İşsizlik maaşı ödemeleri nereden alınır? işsizlik maaşına nasıl başvurulur? İşsizlik maaşı başvuru şartları neler? İşsizlik maaşına dair tüm detaylar. Ülkemizde özel sektörde çalışıp işsiz kalan binlerce vatandaş bulunuyor. Türkiye İş Kurumu belirli şartlarda sigortalı .alışanlara işsiz kalmaları durumunda işsizlik maaşı ödemesi yapabiliyor. Pandemi sonrası özel sektörde kriz olacağını düşünen çalışanlar her hangi bir olumsuzluk olursa işsizlik maaşını nasıl alacaklarını merak etmeye başladı. İşte ayrıntılar…

Özel sektörü desteklemek için kısa çalışma ödeneğini hayata geçirildi. Kısa çalışma ödeneği başvurusu işçiler için çalıştıkları firmalar tarafından yapılıyor. İşsizlik rakamlarının artmaması için başvuru koşulları kısmen esnetilen kısa çalışma ödeneğini almak için çalışanın 450 gün prim ödenmiş olması gerekiyor. Ayrıca 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla ödenekten faydalanabilirler. Kısa Çalışma Ödeneği tutarı her iki koşulu da yerine getiren çalışanlar için alacakları aylık tutar 1.752 TL ile 4.380 TL arasında olacak. Bu şartları yerine getiremeyen çalışanlar ise aylık 1168 TL ücret desteği veriliyor. Peki işsizlik maaşı başvuru şartları nelerdir?

İşten çıkarma yasağı öncesi işten çıkarılanlar işsizlik maaşı alabiliyor. İşte işsizlik maaşı hakkında merak edilen sorular ve o soruların yanıtı; İşsizlik maaşı başvurusu iş akdinizin feshedilmesinden sonra 30 gün içerisinde yapmalısınız. İşsizlik ödeneği alabilmek için çalıştığınız firmadan kendi isteğiniz dışında çıkarılmış olmanız gerekir. Eğer kendiniz istifa ederseniz işsizlik maaşı alamazsınız.

Kaç ay işsizlik maaşı alabilirim?

İşsizlik maaşı başvurusu yapmak için son 3 yılda en az 600 gün prim ödemesi ve işten çıkarılmadan 120 gün hizmet akdine tabi çalıştıysanız işsizlik ödeneğine başvurabilirsiniz. Firmanın işsizlik priminizi ödediyse ve 600 gün çalıştıysanız 6 ay maaş alırsınız, İşsizlik priminiz ödendi ve 900 gün süresince çalıştıysanız 8 ay, İşsizlik priminiz ödendi ve 1808 gün boyunca çalıştıysanız 10 ay, işsizlik maaşı alabilirsiniz.

Kaç lira işsizlik ödeneği alacağım?

İşsizlik maaşını 2020 yılı asgari ücretine göre hesaplayacak olursak; 4 ay asgari ücret ile çalışan işçilere aylık 1.168 lira işsizlik ödeneği alacaktır. Son 4 ay içinde 3.500 lira aylık maaş aldıysanız, işsizlik maaşı tutarı 1.389 lira olacaktır. Son 4 ay 6.000 lira maaş aldıysanız, işsizlik ödeneği tutarı 2.336 lira olacaktır.

Mutlaka okuyun: Valilik ve Kaymakamlık Maddi Yardımı Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu