eDevlet

Kazakistan İşçi Alımı – Kazakistan’da Nasıl İş Bulunur?

Yurtdışı iş fırsatlarını değerlendirmek isteyen çok sayıda Türk vatandaşı gerek yemek kültürü gerekse örf ve adetlerdeki benzerliklerden ötürü Türki Cumhuriyetleri daha fazla tercih etmekte ve bu ülkelerde daha avantajlı yaşama şanslarına sahip olmaktadır. 1991 yılında bağımsızlığını kazanarak hem ekonomik hem de ticari yatırımlara ağırlık vermeye başlamıştır. Ülkede yapılan yurtdışı kaynaklı yatırımlar ise daha çok Türk firmalara verilmekte ve bu projelerde Türk personelin çalışması talep edilmektedir. Bu nedenle belirli dönemlerde Kazakistan işçi alımı ilanları yayımlanmakta ve yurtdışında çalışmak isteyen vatandaşlarımıza yeni istihdam olanakları sunulmaktadır.

Kazakistan’ın bağımsızlığı kazandığı ilk yıllarda başkenti Almata iken, bu durum 1997 yılında değişti ve ülkenin yeni başkenti Astana olmuştur. Türkiye’de şu an iki ülke arasındaki ilişkileri yürütmek için Astana Büyükelçiliği hizmet vermektedir. Geçtiğimiz dönemde Astana Büyükelçiliği’nde çalışmak üzere sekreter alımı ilanı yayımlanmış ve belirtilen şartları taşıyan adaylar arasından 2 kişi kadroya alınmıştır. Bunun dışında gerek lise mezunu gerekse farklı eğitim statülerine sahip çok sayıda Kazakistan işçi alımı ilanları yayımlanmaya devam ediyor.

Mutlaka okuyun: Kazakistan’da Çalışmak – Sosyal Hayat ve Yaşam Standartları

Kazakistan işçi alımı iş imkanları

Yeraltı ve yerüstü kaynakları açısından oldukça zengin olan Kazakistan, birçok ülkenin de dikkatini çekmektedir. Ülkede yeni yatırımlar yapmak için çeşitli girişimlerde bulunmaktadırlar. Özellikle uranyum, kömür, doğalgaz ve hidrokarbon yataklarının ülkede bol miktarda bulunuşu, Kazakistan’ın ileriki yıllarda daha da önemli bir konumda olacağının sinyallerini veriyor.

Son yıllarda Orta Asya’da yer alan ülkelere yatırım yapmaya başlayan Türk firmalarının da ilk önceliği olan Kazakistan dır. Başta savunma sanayi olmak üzere farklı sektörler açısından da 2 milyar dolarlık bir sermayesi bulunuyor. Sağlık, inşaat, petrol, gıda gibi sektörlerin ağırlıklı olduğu ülkede şu an için yaklaşık 600’e yakın kayıtlı Türk firması da faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu açıdan bakıldığında Türk işçiler için Kazakistan iş imkanları oldukça geniş bir alana yayılmıştır denilebilir.

Mutlaka okuyun: Yurtdışına İşçi Alımı Yapan Firmalar

Özellikle inşaat sektörü ve petrokimya sektöründe ödenen yüksek işçi maaşları da yurtdışında çalışmak isteyen kişilerin bu ülkeyi tercih etmelerinin sebepleri arasındadır. 4-5 bin dolar civarı aylık maaşların olması ülkede çalışan işçilerin hem rahat bir yaşam sürmelerine hem de düzenli bir şekilde para biriktirmelerine olanak sağlamaktadır. Eğer sizde Kazakistan iş fırsatlarını değerlendirmek ve yüksek bir gelire sahip olmak istiyorsanız. Kariyer sitelerinde yayımlanan Kazakistan iş ilanlarını takip edebilir ve yurtdışında çalışma şansına sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu