eDevlet

İnstagram’dan Satış Yaparak Para Kazanmak

İnstagram’dan para kazanmak için kaç takipçi gerekir? Instagram'dan para kazanma yolları neler? Bu yazımda sizlere Instagram'da satış yapmanın püf noktalarından bahsedeceğiz.

İnternetin hayatımızı oldukça kolaylaştırdığı şu günlerde gerek ek iş olarak gerekse sabit bir gelir elde etmek için İnstagram’dan satış yaparak para kazanmak isteyenlerin sayısı da artıyor. En yaygın kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan İnstagram’ın kullanıcı sayısının her geçen gün artış göstermesi ise bu alana yönelmek isteyenleri daha da heveslendiriyor. Teknolojinin gelişimiyle birlikte günden güne popülerliğini artıran İnstagram uygulaması pek çok kişi için iyi bir kazanç kapısı olarak öne çıkarken en büyük e-ticaret siteleri de bu gelişmelere kayıtsız kalmayarak girişimlerde bulunuyor. Her yaştan kullanıcıya sahip olan bu platform sayesinde hedef kitlenin doğru seçilmesi ve iyi bir reklam harcamasıyla tahmin edilemeyecek derecede paralar kazanma mümkün hale geliyor. Peki, instagram’dan satış nasıl yapılır? Biz de bugünkü yazımızda bu konuya değinmek istedik. İnstagram’dan satış yaparak para kazanmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Herkesin hayatını sürdürebilmesi için paraya ihtiyacı var. Bu nedenle birçok kişi daha çok para kazanmak için çeşitli yöntemleri denemek istiyor. Son yıllarda en popüler para kazanma yolları arasında gösterilen instagram ise kullanıcılarını bu alanda da memnun ediyor. Yapılan araştırmalar her gün milyonlarca kişinin instagram uygulamasını kullandığı ve en çok vakit geçirdikleri sosyal medya platformu olduğunu gösteriyor. Örneğin, ülkemizde 10 milyondan fazla instagram kullanıcısının olduğu biliniyor. Böyle büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan instagram uygulaması da büyük firmalardan küçük butiklere kadar pek çok markanın ürünlerini sergilemek için kullandıkları en etkili reklam mecralarından biri olarak kabul ediliyor. Yine yapılan bir Pazar araştırmasında yeni piyasa çıkan ürünlerin %60’ından fazlasının instagram üzerinden keşfedildiği ve izlendiği de bir gerçek. Durum böyle olunca instagram uygulamasını büyük bir çarşı ve azar yeri olarak düşünmek mümkün.

Şimdi gelelim en canlı alıcı sorunun cevabına. İnstragram üzerinden nasıl para kazanılır? Öncelikle bu uygulama üzerinden para kazanmak istiyorsanız öncelikle bir instagram hesabı açmanız gerekiyor. Daha sonra instagramda ürün satarak para kazanmak mı yoksa sadece reklam yaparak mı para kazanmak istediğinize karar vermek. Çünkü bu platform üzerinden ürün satışı yaparak para kazanabileceğiniz gibi geniş kitlelere hitap eden bir sayfanız varsa ve takipçi sayınızı çok yüksekse çeşitli markaların reklamını yaparak da para kazanabilirsiniz. Yani kısaca ya ticarete atılacaksınız ya da kendi özel paylaşımlarınızla takipçi kasarak reklam sayfası olacaksınız. Ancak instagram’dan satış yaparak para kazanmak her zaman en garantili yöntemlerden biri olduğunu da belirtmek isteriz. Şimdi gelin instagramda ürün satışı yaparak nasıl para kazanabileceğiniz hakkında ki bilgileri inceleyim.

İnstagram’da Satış Yapmak için Bilinmesi Gerekenler

  • Açtığınız instagram hesabınızdan ürün satışı yaparak para kazanmak istiyorsanız hesabınızı kurumsal kimliğe sahip olması gerekiyor. Ancak günümüzde pek çok işletmenin ne yazık ki kurumsal bir hesabı yok. Müşteri kitlenize daha iyi bir hizmet sunmak ve güvenilir olduğunuz kanıtlamak için kendi bireysel hesabınız dışında sadece ürün satışı yapacağınız bir sayfa oluşturmanız öneriyoruz. Daha sonra uygulamanın size önerdiği işletme hesabına geçiş yapabilirsiniz.
  • Bu hesabınızın profil bilgilerini doldururken eğer varsa e-ticaret sitenizin ya da web sitenizin linkini paylaşabilir ve müşterilerinizin bu platformlar üzerinden de alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Eğer web steniz yoksa uygulamanın mesaj bölümünü kullanarak da satış yapmanı mümkün. Ancak açtığınız işlet hesabınızda tapacağınız paylaşımları kurumsal bir dil ama samimi bir şekilde yaparsanız çok kısa bir süre içinde kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz.
  • İnstagram uygulaması bir fotoğraf paylaşım platformu olarak ortaya çıktığını birçoğu kişi biliyor. Bu nedenle ürünlerinizi sunarken etkileyici fotoğraflar çekerek paylaşmanız daha fazla kişinin dikkatini çekecektir. Unutmayın ki müşteriler alacağı ürünün fotoğrafından çok etkilenir ve kendilerine hitap eden bir ürün resmi gördüğünde ona mutlaka sahip olmak ister. Bu nedenle paylaşım yapacağınız resimleri profesyonel bir şekilde ve yüksek çözünürlükte çekip sayfanıza yüklemelisiniz. Aksi halde sattığınız ürün ne kadar kaliteli olursa olsun görseli kötü olduğu için müşteri kaybına neden olabilirsiniz.
  • Paylaştığınız görsel dışında sunduğunuz ürünlerin videolarını çekerek de müşterilerinize ulaşmayı deneyebilirsiniz. Böylece ürünün tüm detaylarını takipçilerinize göstermiş olursunuz. Böylece alacağı ürünün tüm detaylarını inceleyen müşteriler aradıkları ürünün sizin sayfanızda olduğuna ikna olurlar.
  • Fotoğrfa ve resimleri belirttiğimiz şekilde çektiniz ve şimdi sıra paylaşamaya geldi. Paylaşım yaparken ürün hakkındaki detaylara mutlaka yer vermelisiniz. Örneğin, ürünün boyu, mevcut olan renk çeşitleri, üretildiği malzeme gibi. Daha sonra instagram uygulamasında yapılan aramalarda çıkabilmeniz için #hashtag’lerinizi doğru belirlemeniz gerekiyor. Daha çok kullanıcıları sizin sayfanıza yönlendirecek ve sattığınız ürünlerle ilgili hashtaglari kullanmaya özen göstermelisiniz. Hashtaglari belirlerken rakip büyük sayfalardan da yardım alabilirsiniz. Böylece hem takipçi sayınızı arttırabilir hem de satış cironuzu yükseltebilirsiniz.

İnstagram’da Satışları Artırmak için Neler Yapılmalı?

Yukarıda verdiğimiz bilgiler dışında eğer instagram’dan satış yapamaya yeni başlayacaklasınız küçük bir reklam bütçesi ayırmanız gerekiyor. Vereceğiniz düşük bütçeli reklamlar sayesinde sadece hedeflediğiniz kitleye sayfanızın tanıtımı yapabilir ve daha fazla kullanıcının hesabınızı ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

Tüm bunları yaptınız ve takipçi sayınızı artırmayı başardınız. Fakat sayfanızı daha da büyütmek için çeşitli hediye çekilişleri yapabilirsiniz. Çekiliş şartları arasında en yaygın kullanılan yöntem ise paylaştığınız gönderinin beğenilmesi, en az bir arkadaşını etekletmesi gibi şartlar yer alıyor. Bu yöntem ile takipçilerinizin arkadaşlarını da ulaşma şansını yakalayarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

Görüldüğü üzere İnstagram’da satış yaparak para kazanmak büyük bir özveri ve emek gerektiriyor. Para kazanmanız etkileyen en önemli etkenlerin başında ise takipçi sayınızı artırmanız şart. Ancak takipçi sayınızı organik olarak artırmaya çalışmalısınız. Bazı illegal uygulamalar kullanılarak takipçi sayısı artırma yöntemlerinden kesinlikle uzak durmalısınız. Böyle bir durumda hesabınızın kapatılma riski ile karşı karşıya kalabilir ve verdiğiniz onca emeğin boşa gitmesine neden olmalısınız. Siz doğru şekilde paylaşımlarınızı yapmaya devam edin ve biraz sabırla takipçileriniz çoğalmasını bekleyin. Geresi zaten nasip kısmet işi.

Mutlaka okuyun: İnternetten Para Kazanma Yolları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu