eDevlet

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanmak

Yurt dışında kredi kartı ile yapılan harcamalar hesap özetine nasıl yansıtılır? Yurtdışında kredi kartı kullanmak hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Gerek tatil için gerekse iş ya da eğitim için yurtdışıdaki harcamalarınızı kredi kartıyla yapmayı düşünüyorsanız, bu konu hakkındaki bilgileri bilmeniz gerekiyor. Pek çok kişi yurtiçinde kullandığı kredi kartlarını ülke dışında nasıl kullanılacağını merak ediyor. Bugünkü yazımızda yurtdışında kredi kartı kullanmak için bilinmesi gerekenleri araştırdık. İşte detaylar…

Kredi Kartı ile Yurtdışında Alışveriş Yapmak

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz yurtdışı geziniz için tüm ihtiyaçlarınızı belirlediniz ve gerekli tüm resmi prosedürleri tamamladınız. Ancak bu seyahatinizde nakit taşımak istemiyor ve harcamalarınızı kredi kartıyla yapmayı düşünüyorsunuz. Hemen aklınıza “Yurtdışında kredi kartı nasıl kullanılır?” sorusu gelebilir. Bu durumda yapmanız gereken ilk iş çalıştığınız banka ile görüşmenizdir. Çünkü her kredi kartı yurtdışı kullanımına açık olmaz ve kredi kartlarınızı yurtdışı harcamalarınız için açtırmanız gerekir. Bu işlemi bankanızın müşteri temsilciliğini arayarak ya da ilgili bankanın şubesine giderek yapabilirsiniz. Böylece yurtdışına çıktığınızda herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Yurtdışında Geçerli Olan Kredi Kartları Hangileri?

Yurtdışında kullanmak istediğiniz kredi kartlarından Visa ve Mastercard altyapısına sahip olan tüm kredi kartları rahatlıkla kullanılabilir. Ancak az öncede belirttiğimiz gibi kredi kartınızı yurtdışı kullanımına açtırmanız gerekmektedir. American Express destekli kredi kartlarının yurtdışı harcamaları için yaygın olarak kullanıldığı biliniyor. Fakat yine de aklınızda herhangi bir soru işareti kalmaması için bankanızla görüşerek konuyla ilgili daha detaylı bilgiler almanız yararlı olacaktır.

Yurtdışı Harcamaları Kredi Kartı Ekstresine Nasıl Yansır?

Yurtdışında kredi kartı kullanmak istiyorsunuz ve bu konuyla ilgili bankanızla görüşme sağladınız. Banka yetkilileri ile yaptığınız görüşmelerde yurtdışı harcamalarınızın TL, USD ya da Euro olarak dilediğiniz şeklide ekstrenize yansımasını talep edebilirsiniz. Eğer harcamalarınızı TL cinsinden yapmak isterseniz harcanan para birimi Visa veya Mastercard tarafından önce dolara çevriliyor ve harcamanın yapıldığı tarihteki döviz kurunun %2’si civarında fazla hesaplanarak ekstrenize yansıtılıyor. Bu %2’lik oranın bankadan bankaya değiştiğini de hatırlatmak isteriz. Ancak harcamalarınızı USD ya da Euro cinsinden ekstrenize yansımasını istiyorsunuz, bu durumda dolar ya da Euro olarak ekstrenize harcama tutarını yansıtılacaktır.

Fakat şunu da hatırlatmakta fayda olduğunu düşüyoruz. Döviz ödemeli ekstrelerde asgari ödeme tutarı gibi bir borç ödeme seçeneği bulunmuyor. Yabancı para cinsinden yaptığınız harcamaların tutarını son ödeme tarihi geldiğinde tamamını ödemek zorundasınız. Eğer son ödeme tarihi geldiğinizde ekstrenize yansıyan kredi kartı borcunun tamamını ödeyemediyseniz kalan borç tutarınız TL hesap özet kesim tarihindeki döviz kuru baz alınarak hesaplanıyor ve hesap özeti kesim tarihine kadar her gün için faiz uygulanıyor. Bu nedenle yurtdışında yapacağınız harcamalara dikkat etmeli ve hesap ödeme tarihi geldiğinde tüm borcunuzu kapatmaya çalışmalısınız. Aksi halde dövizin yükselme gibi bir durumunda yüksek faiz oranlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle üzücü sonuçlarla karşılaşmamak için yurtdışı seyahatinize çıkmadan önce ne kadar harcama yapacağınızı ve yurda döndükten sonra ne kadar ödeme yapabileceğiniz gibi konularda planlı hareket etmenizde fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu