eDevlet

E-Devlet ile Sosyal Yardım Parasına Nasıl Başvurulur?

Eğer siz de sosyal yardım parası almak istiyor ve başvuru gerçekleştirdiyseniz başvuru sonuçlarını takip edebilirsiniz. Sonuçları takip ederek ne kadar ödeme alabileceğinizi görmeniz mümkündür. Devlet tarafından özellikle küresel salgın sebebiyle birçok sosyal yardım kampanyası başlatılmıştır. Bunlardan birisine başvuru yaptıysanız ve başvuru sonucunuzu görmek istiyorsanız siz de bazı aşamalardan geçerek sonuca ulaşabilirsiniz. E-devlet ile sosyal yardım parası sorgulama işlemi yaparak ne kadar ödeme alabileceğinizi inceleyebilirsiniz.

Sosyal Yardım Parası Sorgulama Adımları

E- devlet üzerinden sorgulama yapmak için öncelikle bazı adımları izlemek gerekiyor. Bu adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Arama motoruna e-devlet sosyal yardım sorgulama yazarak arama yapılmalıdır.
  • Sonrasında e-devlet sosyal yardım sitesine tıklayarak e-devlet platformunun sosyal yardım sorgulama ekranına gelinecektir.
  • Bu aşamadan sonra e-devlet sistemine giriş yapılması gerekiyor. Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş işleminizi tamamlayabilirsiniz.
  • Bu işlemi de tamamladıktan sonra sistem açılacaktır. Ekranda almaya hak kazandığınız sosyal yardım paraları hakkında bilgiler yer alacaktır.
  • Eğer herhangi bir sosyal yardım kazanamadıysanız bu durumda sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır mesajı ile karşılaşabilirsiniz.

Bu adımları izleyerek sorgulama yaptıktan sonra sizin için belirli miktarda bir para çıktığı gözüküyor ise bu durumda paranızın akıbetini öğrenmeniz de bu ekran sayesinde mevcuttur. Hangi hesaba ne kadar para geleceğini inceleyerek siz de sosyal yardım parasının miktarını öğrenebilirsiniz.

Sosyal Yardım Parası Ne Kadar?

Eğer bu yol ile sisteme ulaşamıyorsanız E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı için özel olan işlem menüsüne girmeniz gerekiyor. Bu işlem menüsünden sorgulama yapabilirsiniz. Başvurularınızı da bu yol ile yapmanız mümkün. Aynı işlem sayfasında yer alan ön başvuru kısmını tıklayarak gerekli bilgileri doldurabilir, sonucunda ise başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Ayrıca bu bölümde ücretsiz seyahat kartı sorgulama, doğum yardımı başvurusu ve tüm başvuruların sonuçları gibi bölümler de mevcuttur. Alınacak para miktarı ise başvurulan sosyal yardım türüne göre değişebilmektedir. Pandemi sebebiyle verilecek olan sosyal yardıma bir başvurunuz olacak ise buradan alacağınız paranın 1000 TL olduğunu bilmeniz önem taşıyor. Bebek doğumu ile ilgili yardım miktarı ise duruma göre değişmektedir.

Siz de devletin vermiş olduğu diğer imkanlardan faydalanmak ve bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu