eDevlet

Asgari Ücretli En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

Bankalardan kredi çekme limitinizi belirleyen en önemli faktör almış olduğunuz maaş miktarıdır. Peki, asgari ücretli en fazla ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilir?

Bu yazıda asgari ücretli en fazla ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilir sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız bu ülkemiz açısından ele alındığında son derece önemli olan bir olgudur. Çünkü ülkemizde birçok insan asgari ücret ile çalışıyor. Bu yüzden de toplumun en geniş kesimi gereksinim duyduğu zaman ne kadar ihtiyaç kredisi çekebileceğini doğal olarak öğrenmek istiyor. Biz de bu yazıda bu konunun detaylarına yer vereceğiz. 2020 yılı için asgari ücret değerini net 2324 TL baz alarak hesaplamalarımızı ve bilgilendirmelerimizi yapacağız.

Asgari Ücretliden Kredi Kullanırken Aranan Şartlar Nedir?

Asgari ücretli kredi kullanmaya karar verdiği zaman bankaların aradığı en temel koşul kredi notunun ne kadar olduğudur. Eğer geçmişte çektiği kredileri zamanında ödemiş ise kredi kartlarında gecikme vb. sorunlar yaşanmamış ise o zaman en üst rakamdan kredi çekmesi mümkün olabilecektir. Yine de şu da unutulmamalıdır ki sonuçta asgari ücretli için çekilebilecek olan kredi üst limiti yasal mevzuatlar uyarınca bellidir.

İhtiyaç Kredisi Miktarı Neye Göre Hesaplanır

Asgari ücretli en fazla ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilir? Sorusunun yanıtını üstte bu temel bilgileri verdikten sonra neye göre belirlenebilir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise en genel tabir ile ailede olan toplam gelirin yüzde ellisi aylık ödenecek biçimde üst sınırdan kredi çekilmesine izin verilmektedir. Yani kişi tek başına yaşıyor ya da ailede kendisinden başka çalışan bir kişi yok ise o zaman 1.160 TL ödeyecek biçimde ihtiyaç kredisi çekmesine izin verilmektedir.Asgari ücretli en fazla ödeyebileceği aylık taksit hesaplaması da buna bağlı olarak yapılmaktadır. Ama ailede birden fazla çalışan var ise o zaman rakamlar değişmektedir.

Asgari Ücretli En Fazla Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Gelelim işin belki de en önemli püf noktasına. Bu sorunun yanıtı da şu şekilde verilebilir. Ülkemizde yasal mevzuatlar uyarınca kim olursa olsun toplam  çekilen ihtiyaç kredisi için vade oranı 48 aydır.  Üst limit bankadan bankaya ve kişinin durumuna göre değişmekle beraber maksimum 40 bin Türk Lirası değerindedir.

Aşağıda yer alan çizelge herhangi bir asgari ücretli için 0.96 aylık faiz oranı çekeceği krediye dair geri ödeyeceği miktarı ve çekilen miktara aylık ne kadar ödeyeceğini gösteren bir tablodur. Yaşanan şartlara göre bu aylık faiz oranlarında değişimler olabilir. O yüzden en son halinin ne olduğunu ancak ilgili bankalar ile görüşecek öğrenmek mümkündür.

Miktar Vade Aylık Ödeme Toplam Maliyet
5.000 TL 12 448,52 TL 5.382,26 TL
10.000 TL 12 897,04 TL 10.764,51 TL
15.000 TL 24 718,95 TL 17.254,70 TL
20.000 TL 24 958,60 TL 23.006,35 TL
30.000 TL 48 832,37 TL 39.953,73 TL

Mutlaka okuyun: Faizsiz Esnaf Kredisi Başvurusu (50 Bin TL)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu