eDevlet

Vakıfbank KOBİ’ler için Dijital Kredi Projesi’ni Başlatıyor!

Vakıfbank Genel Müdürü, Abdi Serdar Üstünsalih gelecek yılın büyümenin konuşulacağı ve ekonomide değişimin yaşanacağı bir dönem olacağını söyledi.

Vakıfbank Genel Müdürü tarafından yapılan son açıklamalarda; her dönem olduğu gibi önümüzde ki dönemde de küçük ve orta büyükteki işletmelere destek vermeye devam edileceği belirtildi. Özellikle KOBİ’lerin her zaman yanlarında olunduğuna dair açıklamalar yapılmakta. Dijital Kredi Projesi ile ülke ekonomisine katkı sağlanmasının amaçlandığı da ifade edildi. Ülke ekonomisinin giderek yükselmesi ve değişim sağlamasına katkıda bulunan Vakıfbank. Bu değişime ayak uydurulması amacıyla kredi sistemlerinde yapılan bu değişiklik girişimciler tarafından memnuniyetle karşılandı.

KOBİ’ler için Dijital Kredi Projesi Nedir?

Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, ülke olarak büyümenin konuşulduğu bir yıla girildiğini ve yapay zekâ teknolojilerinin getireceği avantajları önemsedikleri ifade etti. Bu yenilenme sürecinde Vakıfbank tarafından tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve gerçekçi çözümler ürettiklerinin altını çizen Üstünsalih, “VİBİ” ile hız ve güvenliği temel alan projelerinde yürürlüğe girdiğini belirtti.

Son dönemlerde yaşanan küresel ölçekli ekonomik belirsizliklerin orta ve uzun vadede çözüme ulaşabileceğini de vurgulayan Üstünsalih, gelecek dönemlerde olumlu gelişmelerin etkisiyle de Türkiye bankacılık sektörünün yurtdışından kaynak bulma konusunda ki maliyetlerin azalacağını da konuşmalarına ekledi. Bu gelişmelere bağlı olarak Türkiye’de gelecek yıl işsizlik, enflasyon ve cari açık gibi sorunlarında ortadan kaldırılacağı ilgili bilgilendirmede kamuoyuna duyuruldu. Tüm bu gelişmelerin beklentileri karşılayacak çözümlerin ortaya çıkması ise Dijital Kredi Projesi kapsamında gerçekleştirilecek.

Vakıfbank’ın Dijitalleşme Hamlesi

Vakıfbank, yapay zekâ, açık bankacılık, blok zincir, veri analitiği, robot yazılım ve siber güvenlik gibi konuları gündemine alarak gerekli çalışmaları başlatmış durumda. Vakıfbank Genel Müdürü’nün yapmış olduğu açıklamalarda; geçtiğimiz yıl bankacılık işlemlerinin %94’ünün şube dışı kanallar aracılığıyla gerçekleştiği ve bu kapsamda 330 milyar lira katkı sağladıklarını belirtti. Söz konusu dönemde bankanın önemli bir büyüme ivmesi yakaladığı ve aktif büyüklüğün 387 milyar liraya çıktığı açıklandı. Açıklanan bu rakamlar doğrultusunda Vakıfbank Türkiye’nin en büyük dördüncü bankası olarak görülüyor. Bu gelişmelerin yanı sıra mobil müşterilerinin sayısının da 4.2 milyonun üzerine çıkardığı biliniyor. Yapılan açıklamada dijitalleşme hamlelerinden biri olan VİBİ hakkında da çeşitli değerlendirmelere yer verdi.

VİBİ’nin banka müşterilerinin isteklerine ve beklentileri en uygun çözümleri sunduğunu açıklayan kurum. QR kod la para çekme ve yatırma işlemleri, limit belirleme, nakit avans ile güncel kur bilgilerinin öğrenilmesi gibi 300’e yakın bankacılık işlemlerinin güvenle yapılabildiğinin altını çizdi. IVR sistemiyle sesli yönlendirmeyle yapılan işlemlerinde yüksek bir performansla kullanılabildiği bu dijital bankacılık projesi ile çağrı merkezini arayan müşterilerin hiç sıkıntı çekmeden uçtan uca sesli asistana ulaşabiliyor.

Bunun yanı sıra yaşanan teknolojik gelişmeleri daha ileriye taşımak için iyi eğitimli nitelikli personelin beyin göçünün engellenmesinin önemine de değinen Vakıfbank Genel Müdürü, açık zekalı ve iyi eğitimli gençleri bünyelerinde kazandırmak için ellerinden geleni yaptıklarını da açıkladı.

Mutlaka okuyun: KOBİ Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu