eDevlet

Emekliye Düşük Faiz İle Kredi Müjdesi

Emekli olmak zor zanaat ve emeklilerinde paraya gereksinimi olabiliyor. Bu durumda da emekliye düşük faiz ile kredi veren bankaların hangileri olduğunu öğrenmek gerekiyor. Sonuçta öyle beklenmedik ekstra durumlar ortaya çıkabiliyor ki emekli maaşı ile kişinin başka bir geliri de yok ise ödemesi mümkün olamıyor ve kredi çekmesi kaçınılmaz oluyor.

Ülkemizde böylesi durumlarda emeklilerin yaşamını kolaylaştıran pek çok kuruluş bulunuyor. Böylece de emekliler mağdur durumunda kalmıyorlar. Biz de bu yazıda bu konuya ana hatları ile bakmaya ve temel bilgiler vermeye çalışacağız.

PTT Emekliye Faizsiz Kredi Veriyor mu?

En çok merak edilen konular arasında emekliye düşük faiz ile hatta faizsiz olarak PTT kredi veriyor mu diye insanlar merak ediyor. Bu sorunun yanıtı çok açık ve net bir biçimde belli.  Evet, PTT emeklilere kredi veriyor ama öncelikle ifade etmek gerekir ki faizsiz olarak değil. Bunun yanında kişinin PTT aracılığı ile kredi çekebilmesi için mutlaka emekli maaşını PTT kurumuna taşıması ya da zaten emekli maaşının PTT kurumunda olması gerekiyor. Aksi halde böylesi bir durum söz konusu değil. Yine şunu da ifade etmek gerekir ki aşağıda daha detaylı verilen bilgilerden de görüleceği üzere PTT bu işi belli bankalar aracılığı ile yapmaktadır.

Vakıfbank PTT Emekli İhtiyaç Kredisi

Yukarıda yer alan konuya biraz daha detay vermek gerekir ise emekliye düşük faiz ile kredi veren PTT kurumunun anlaşmalı olduğu bankaların başında bir kamu bankası olan Vakıfbank gelir. Vakıfbank yada PTT kurumuna maaşını PTT’den alan emekliler başvuru yaparak belli kriterler dahilinde kredi çekebilirler. Burada vade süresi toplamda 36 aya kadardır. 80 yaşına kadar olan emekliler kredi çekebilir ama eğer 75 üzerinde olan kişiler ise o zaman vade süresi 2 yıl ile sınırlı tutulmaktadır. Toplam çekilebilecek olan kredi miktarı 20 bin TL olup aylık kredi faiz oranı düşük sayılamayacak bir rakam olan 1.89 oranındadır ama bu oran kişinin yaşına ve o dönemin koşullarına göre kimi zaman değişiklik gösterebilir. Faiz oranı daha aşağı düşebilir ya da yükselebilir. Bu şekilde emekliler kredi çektiği zaman kredi tahsis ücreti alınmaktadır.

Denizbank PTT İhtiyaç Kredisi

Vakıfbank ile PTT arasında mevcut durum böyle iken, PTT kurumunun anlaşmalı olduğu bir diğer ülkemizin en büyük özel bankalarından olan Denizbank’tır. Burada Denizbank’ın durumu biraz daha farklıdır. Alt limit 3 bin, üst limit 30 bin Türk Lirasıdır. Yaş sınırı burada da 80 olarak belirlenmiştir. Kredi tahsis ücreti ise bu bankada alınmamaktadır. Toplam vade süresi burada da 60 ay olarak belirlenmiştir. Kredi başvurusu için sadece emekli olan ve krediyi çekecek olan kişinin kimlik belgesi yeterli olmaktadır. Çekilen tutara göre faiz oranları değişmektedir. Bugün itibarıyla 3 bin TL çekilen kredi için aylık kredi faiz oranı 1.89 iken 30.000 TL için çekilen kredi için aylık kredi faiz oranı 1.59 değerindedir.

İNG Bank Kredi Postam

PTT ile anlaşmalı olan bir diğer banka ING Bank isimli bankadır. Bu bankada alt limit 2.500 TL, üst limit ise 45.000 TL değerindedir. Çekilen kredinin binde beşi oranında kredi tahsis ücreti alınmaktadır. Toplam kredi çekildiği zaman 36 aya kadar vade uygulanmaktadır. Bunun yanında üst yaş sınırı burada 75 yaş olarak belirlenmiş durumdadır. Kredi faiz oranları ise 3 bin liraya kadar yüzde 2.74, on bin liraya kadar 2.49, 10 bin ile 20 bin lira arasında 2.39 ve yirmi bin liranın üstünde 2,24 oranındadır.

PTT’den TEB Jet Kredi

PTT kurumunun anlaşmalı olduğu bir diğer kurum TEB Bankasıdır. Burada da durum şu şekildedir:  3 ay ile 60 ay arasında vadeler ile emekli kimliği ile başvuru yaparak kredi çekebilir. 2.500 TL alt limit, 40 bin TL üst limit vardır. Yaş sınırı burada 70 olarak tanımlanmıştır. Vadeler ise kişinin yaşına bağlı olarak sınırlar dahilindedir.

Burgan Bank PTT İhtiyaç Kredisi

PTT Burban Bank ile de anlaşmalı olarak emeklilere kredi verir. Maksimum kredi miktarı 55 bin TL iken yaş sınırı ise 73 olarak belirlenmiştir. Maksimum 36 ay vade ile kredi çekilme olanağı mevcuttur.  Çekilen kredi tutarının binde beşi kredi tahsis ücreti olarak alınmaktadır. Kredi faiz oranları ise 2.86 ile 2.35 arasındadır.

Mutlaka okuyun: Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu