eDevlet

Rusya’da çalışma izni – Rusya’da İş İmkanı?

Rusya'da çalışmak için neler gerekli, rusya'da vize var mı ? Rusya'da çalışma izni alma

Rusya’da çalışma izni 

 istiyorsanız özel bir rehber niteliğinde hazırladığımız bu yazımızı sonuna kadar okumanızı öneriyoruz. Rusya’da çalışmanın avantaj ve dezavantajlarını araştırdık.Rusya çalışma izni ile ilgili olarak , Bu yazıda sizlere biraz daha değişik bir perspektiften bakarak Rusya’da çalışma izni noktasında majör bulgular vermeye çalışacağız. Rusya’da çalışmak izni Genellikle bu ülkede çalışmak ve kariyerine bu ülkede devam etmek isteyen insanlar amacıyla son derece aydınlatıcı bulunduğunu düşündüğümüz bir yazdır

Rusya’da İş İmkanı?

. Siz de ille de Rusya’da çalışacağım diyorsanız o vakit bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. Bizden baştan söylemesi.

Şunu da baştan ifade etmek lazım olur ki, derhal her ülkenin tıpkı ülkemizde bulunduğu gibi avantajlı ve dezavantajlı yönleri var. Yaşam ise bir serüven değil. O yüzden baştan çok iyi plan yaparak vatan dışında olan kariyere başlamak gerekiyor. Rusya gibi bir ülkede de kariyer yapmanın zorlukları da güzellikleri de var ama Rusya çoğu ülke ile kıyaslandığında hem mavi yakalılar, hem de beyaz yakalılar amacıyla çalışması zor olan ülkelerdendir. Biz bu yazıda bilhassa beyaz yakalı ve mühendis olarak bu ülkeye gidecek olanlara bilgi vermeye çalışacağız.

Rusya’da çalışma için neler gerekli

Rusya’da Çalışmanın Temel Zorlukları ve Avantajları

Rusya’da çalışmak isteyen mühendis olan bayan ve erkekleri bekleyen en asli problemlerin başında dil hususu geliyor. Bu da başlı başına bir handikap. Sadece Rusya’nın başkenti Moskova’da kısmen de olsa İngilizce konuşuluyor. Almanca dili amacıyla de benzer bir hal söz hususu. Genellikle Moskova dışında bir yerde çalışacaksanız, Rusça bilmemeniz sizin amacıyla ciddi anlamda bir handikap olacaktır. Kendinizi sıksık işaret dili ile de anlatamayacağınız amacıyla bir vakit sonra kazancınız, statünüz ne olursa olsun bir yılgınlık hali yaşayabilirsiniz. Gitmeden az da olsa kesinlikle Rusça öğrenmeye çalışın.

Rusya bilindiği üzere kısaca SSCB denilen Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği’nin en mühim ülkelerinden bir tanesidir. Bu noktada senelerce sosyalist bir sistem ile yönetilmesinin izlerini hala bu ülkede bulmak mümkün. Dolayısıyla bilhassa Ankara, İzmir, İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayıp bu ülkeye gelenler bir vakit sonra burada gördüklerinden de sıkılabilir. Bu da bir başka handikap olacaktır. Ülkemiz kadar eğlencenin bulunduğu bir ülke olmadığını, daha disipliner bulunduğunu da bilmek gerekir.

Çok çok Türk insanı yaşamadığı amacıyla burada sıfırdan bir yaşam kurmanız gerektiği de bilinmesi gereken bir başka husustur. Eğer aşırı hassas, aşırı aile bağları kuvvetli bir insan iseniz o vakit Rusya’da sizi zor olan bir proses yaşayabilirsiniz.

Rusya’da çalışma izni alma,

Peki, hiç mi iyi tarafı yok derseniz, kuşkusuz var. Eski bir sosyalist ülkede yaşamak-çalışmak başlı başına bir deneyimdir. Bunun yanısıra çok ünlü sanatçıların bulunduğu bir ülkede bulunmak her vakit amacıyla size çok şey katacaktır. Meşhur Moskova Metrosu, Kremlin Sarayı gibi adresler de size bilhassa mimar ya da inşaat mühendisi iseniz mesleki anlamda binalara yaklaşımınızda değişik bir bakış açısı getirecektir.

Rusya’da Çalışırken Bilinmesi Gerekenler
Tüm bu artı ve eksilerinden sonra Rusya’ya giden mühendislerin ilgi etmesi gereken hususlar amacıyla de bunlar söylenebilir: Kesinlikle kendinizi öyle bile olsanız alamet-i farika olarak görmeyin. Mütevazi davranın. İnsanlara üstten bir yaklaşım sergilemeyin. Bu hal Rusça bilin ya da bilmeyin ilişkilerinizi son derece olumsuz etkileyecektir. Ruslar bu hususta son derece hassastır.

İletişimlerinizi samimi, net ve dürüst tutun. Gerekli olmadıkça insanlar ile iletişime geçmemeniz gerekliliğini de unutmayın. Üstte de ifade edildiği gibi, geldikleri kültür itibarı ile yaşama çok da bizim gibi bakmadıklarını, kültürel ciddi anlamda değişiklıklarımız bulunduğunu unutmayın. İşinizi yapın ve gerisine çok da müdahil olmadan yaşamınıza devam edin.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu