eDevlet

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır?

Her meslek dalında yeteneklerimizi belgelendirmeniz gerekirken uluslararası denizlerde yük ya da yolcu taşıyan gemilerde çalışmak için bir belgenin olmaması kabul edilemezdi. Bu nedenle gemilerde çalışabilmek için de gemi adamı belgesi almış olmak gerekir. Bu yazımda sizlere gemi adamı belgesi alabilmek için ihtiyacınız olan her şey hakkında bilgiler vereceğim. Denizcilikte gemicilik belgesi veya gemi adamı cüzdanı ya da liman cüzdanı olarak bilinen bu belge, gemilerde çalışmak için olmazsa olmazlardandır. Gemicilik belgeleri uluslararası yasalara uygun şekilde düzenlenir. Bu belge sayesinde gemilerde çalışmanız kanuni açıdan mümkün olacaktır.

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır?

Gemide çalışmak için nereye başvuru yaparsanız yapın sonuçta bu belgenin gerekli olduğunun yanıtını alırsınız. Peki, denizcilik sektöründe daha önce hiç çalışmamış birisi olarak gemi adamı cüzdanını nasıl alabileceğiniz konusunda bilgi sahibi miyiz? Gemicilik belgesi alabilmek için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı bir kurum olan İç sular Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan bazı standartlar bulunmaktadır.

İç sular Genel Müdürlüğünün belirlemiş olduğu şartları sağlayan kişilerin aşağıda vereceğim adımları tamamlamalıdırlar. Belirtilen şartlar arasında öncelikle yetkilendirilmiş özel ve resmi eğitim kurumlarından kurs bitirme sertifikası almak gerekiyor. Sonrasında ise;

  • Gemi adamı olur sağlık raporu
  • Yeterlilik sınavı başarı belgesi
  • Fotoğraf
  • İkamet Belgesi
  • Sabıka kaydı
  • Belge için gerekli olan ücretin banka dekontu

Belge İçin Gereken Şartlar

Gemi adamı cüzdanı almak için gereken belge ve evrakları yukarıda belirtmiştim ama bu belgeleri edinebilmek için öncelikle en az ilköğretim mezunu olma ve 16 yaşını doldurmuş olmak şartları gereklidir. Bu şartları sağlayanlar, gemi adamı belgenizi almak için düzenlenen sınava katılıp başarılı olduktan sonra belgelerini almaya hak ederler. Liman cüzdanı maliyeti hakkında net bir bilgi paylaşmamız doğru olmaz ancak sabit ücretler şöyledir; Gemi adamı cüzdanı sertifika ücreti ücret 9,90 TL dir. Gemi adamı cüzdanı ücreti ise 85 TL dir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu