eDevlet

Borsada Alım Satım Stratejileri

Birçok insan için borsa başlı başına bir tutkudur. Ama borsada alım satım stratejileri doğru belirlenmeden riskli adımlar atılmamalıdır. Çünkü kişiler eğer bu işi bilmiyor ve doğru zamanda alım, doğru zamanda satış yapmıyor ise o zaman ellerinde mevcut olan birikimlerini de kaybetme riski ile karşılaşabilirler. O yüzden söylemeye bile gerek yok ama borsa bir uzmanlık işidir. Sürekli olarak takip gerektirir. Bu işte ilk başta konuya hakim olmayanların mutlaka bu işi bilen bir broker ya da ekonomi danışmanında bilgi almasında fayda vardır ve ilk girişte mutlaka temkinli olarak işe girilmelidir.

Bunun yanında yine işe ilk başlayanlar mutlaka ücretsiz borsa sitelerinde kendilerini denemeleri eğer gerçekten yapabiliyorlar ise böylesi bir kazanç sistemine girmelidir. Borsa en ufak bir hatayı affetmez. İlla ekonomist olmak gerekmez ama risk analizleri yapabilmek, bu alanda vizyon sahibi olmak ve bilmek gerektirir. Ayrıca hangi firmalar borsada, hangi kâğıtlar, hangi hisseler borsada alınabilir bilebilmek, ona göre kısa ve uzun vadeli kararlar almak gerekir. Yine ilk başlayanların küçük yatırımlar ile borsaya girmesi en az risk içeren durumdur.

Artan Satışlar

Borsada alım satım stratejileri noktasında ilk dikkat edilmesi ve bakılması gereken husus firmanın daha doğrusu hissesi alınmayı düşünen firmanın satışlarının detaylı olarak incelenmesidir. Bu noktada mutlaka firmaların satış durumlarına bakılmalıdır. Artan satışlar kavramı tam da bu noktada öne çıkan bir olgudur. Bir firmanın satışlarının artması elbette son derece istenen ve olması gereken bir durumdur ama işin iç yüzü gerçekten öyle midir yoksa bu firma stratejisi midir ona iyice bakmak ve öyle karar vermek gerekir. Kimi zaman firmalar spekülasyona yol açmak ve hisse senetlerini satabilmek için satışlarını artmış gibi gösterebilir ki bu da eğer o firmanın hisselerini almayı düşünüyorsanız sizin için ciddi bir risk içerir. Böylesi bir risk almamak için ilgili firmanın durumu iyice araştırılmalıdır.

Mutlaka okuyun: Yeni Bir Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Artan Marjlar

Şimdi biraz da gelelim artan marjlar konusuna. Nedir bu artan marjlar derseniz adı üstünde ilgili firmanın marj değerlerinin yükselmesi demektir. Burada marj kavramı ile ifade edilmek istenen ise satış rakamlarının yükselmesi demektir ama üstte olduğu gibi burada da çok farklı nedenler olabilir. O yüzden de bu noktada reel mi,değil mi öğrenilmeli ondan sonra adım atılmalıdır.

Gelir Beyanları

Firmaların gelir beyanları borsada işlem yapacak kişiler için en belirleyici unsurlar arasındadır. Her firma yasal mevzuatlar uyarında kendi gelir durumlarına ilgili kurumlara belli periyotlar ile bildirmek durumundadır. Firmaların verdiği gelir beyanları borsa uzmanları tarafından en ince ayrıntısına kadar incelenir ki burada alım ve satımı belirleyen en temel husus çok da göze çarpmayan ufak tefek detaylardır. Gelir beyanları yapıldığı zaman firmaların yılın ilk çeyreğindeki durumuna mutlaka dikkatle bakılmalıdır. Bu noktada hem kısa vadede, hem uzun vadede planlar yapılmalı ve nihai karar ona göre verilmelidir. Gelir beyannamesi bir firmanın her şeyidir üstelik yasal olarak herhangi bir usulsüzlük yapılması olası değildir.

Hisse Geri Alım Programları

Bu konu hakkında bilgi vermeden önce teknik bir bilgiyi bilmeyenlere aktarmak gerekir ise piyasada da mevcut şirketin hisse senedi azaldıkça rakamı yükselir, arttıkça ise düşer. Yani aralarında ders bir orantı vardır. Bunu asla unutmamak gerekir. Nitekim hisse geri alım programları da biraz da bu noktada kişilere bilgi verir. Bir firma eğer piyasaya sunduğu hisseleri değeri düştükten sonra geri almaya başlıyor ise o zaman bu durum ciddi bir biçimde fizibilite edilmeli ve nedenleri farklı kanallar üzerinden olabiliyorsa hatta yabancı kaynaklı organlar tarafından araştırılmalıdır. Bundan sonra da yani şirketin durumunun iyiye gittiğinden emin olunması durumunda alıma gidilmelidir. Çünkü piyasaya hisse senedi sunan firmaların kendi hisselerini geri alması için çok özel durumların olması gerekir. Bunun yanında böylesi bir durumu hisse geri alım programları pozitif olarak değerlendirmektedir.

Yeni Ürünler

Küresel rekabetin kaçınılmaz olduğu bir dönemde birçok firma yeni ürünler piyasaya sunar. Bu durumda firmanın yenilikçi yaklaşımı yanında o anki arz talep meselesinin de etkisi mevcuttur. Kimi zaman firmalar üzerinde büyük AR GE çalışmaları yaparak ciddi yatırımlar ile son derece önemli ürünleri piyasaya sunarak ciddi riskler alırlar. İşte böylesi dönemlerde bu firmaları çok iyi takip etmek, piyasaya eğilimlerine bakmak gerekir. Hiç tutmayacak gibi görünen bir ürünün tutabilme olasılığı olduğu gibi, tutacağına kesin gözüyle bakılan bir ürün tutmayabilir. O yüzden piyasaya yeni ürün süren firmalar yakın markaja alınmalı, bu konuda uzman görüşleri ciddi bir biçimde incelenmeli ve ondan sonra borsada alım işlerine gidilmelidir. Her türlü risk de göz önüne alınmalı ve böylesi durumlarda illa alım yapılacak ise çok büyük adımlar atılmamalıdır.

Dil Kullanımı

Borsada alım satım stratejileri noktasında bir diğer dikkat edilmesi gereken son derece önemli olan husus hisse senedi alımı ya da satımıdır. Hisse senedi alımı düşünülen firmaların basın bültenlerinde kullanmış oldukları dildir. Bu dil konusu asla azımsanmayacak ve öne çıkması gereken husustur. Firmalar ister büyük ölçekli olsun, ister küçük ölçekli olsun basına bilgilendirme yaparken şirketlerinin o anki durumuna göre alanında uzman danışman ve hukukçuların hazırladığı bilgiler sunarlar. Eğer şirketin durumu kötüye gidiyor ise sizin de dikkat ettiğinizde görebileceğiniz üzere basın açıklamaları sönüktür ama bunu belli etmemeye çalışan durumu kurtarmaya yönelik bir dil kullanılmıştır. Ama şirket hızla ilerlemeye geçti ise o zaman durum bunun tam tersidir ve firma bu alanda adeta heyecan veren çarpıcı, insanların dikkatini firmalarına çekmek ise bir bülten hazırlamışlardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu