eDevlet

Yurtdışında Çalışmak İçin İdeal Ülkeler

Sınırlar artık değişti. İş dünyasında da insanlar sadece ülkelerinde değil yurtdışında çalışmak tercihlerini de kullanmak istiyor. Bunun çok farklı nedenleri var. Bunların en başında kişilerin kendilerinden beklentileri geliyor. Başka ülkelerde yaşamak, daha bir dünyalı olmak, başka insanlarla tanışmak ve kendilerini çok daha geliştirmek istiyorlar. Bir diğer neden ise birçok ülkede elde edilen kazancın ülkemize göre çok daha fazla olması. Böyle olunca da insanlar elbette çok daha iyi kazanç elde edebilecekleri ve daha iyi olanaklarda çalışacakları ülkelere gidiyor. Bir diğer neden ise özellikle meslek yaşamının başında olan insanlar için bakıldığında yurt dışında kısa bir süre bile olsa çalışmak, ülkemize geri döndüklerinde onlar için çok iyi bir referans oluyor. Bu referans ile de çok iyi firmalar da çok iyi olanaklar ile işler buluyorlar.

Lakin yurt dışında her ülkede çalışılabilecek diye de bir kaide yok. Yapılan araştırmalara göre dünya ölçeğinde nedeni ne olursa olsun çalışmak için ideal olan ülkeler sırası ile aşağıda yer alan ülkeler. İyi bir eğitiminiz varsa, en azından İngilizce dilini iyi düzeyde biliyorsanız, az ya da çok bir iş tecrübeniz varsa aşağıda ismi geçen ülkeler sizin gibi donanımlı, vizyonu olan insanlar için kadın ya da erkek fark etmeksizin biçilmiş kaftan. İşte yurtdışında çalışmak isteyenlere o ülkeler ve temel öne çıkan özellikleri.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında Nasıl İş Bulunur?

1. İspanya

İnsanların aklına İspanya deyince pek çok şey geliyor öncelikle matadorlar, Flamenko dans ve müzikleri ama yapılan araştırmalar gösteriyor ki dünyada çalışılacak en ideal olan ülkelerin başında İspanya geliyor. İspanya’da maaş konusunda çalışmak istediğiniz firma ile sağlam bir pazarlık yaparak çok iyi bir maaşla işe başlayabilir ve yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Başta İspanya’nın Madrid kenti ve akabinde Barselona ve Sevilla olmak üzere birçok kent yabancılar için biçilmiş kentlerdir.

2. İtalya

Ülkemiz kültürüne en yakın kültürlerden bir tanesi olan İtalya’ya gidildiği zaman kültürel anlamda da zorluk çekmeyeceğiniz pek çok Türkün farklı alanlarda yaşadığı ülkeler arasında. Yemek kültürü açısından da bize benzediği için özellikle gastronomi alanında eğitim görenler için ideal. Ayrıca moda endüstrisinde ilerlemek isteyen gençlerin de tercih etmesi gereken ülkeler arasında. Yaşaması kolay olan ülkeler arasında. Elbette çalışmak için de.

3. Avustralya

Türklerin ve başka ülkelerden de birçok insanın tercih ettiği ülkeler arasında Avustralya geliyor. Yine çok sayıda Türkün bulunduğu yaşam kalitesinin oldukça yüksek olduğu ülkeler arasında. Özellikle mühendislik alanında eğitim görenlerin çok rahatlıkla iş bulabileceği bir ülke. Hatta bir kıta demek çok daha doğru. Çocuk bakıcılığı, garsonluk, hayvan bakıcılığı gibi işler de yapılabilecek işler arasındadır.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında İş Bulmak İçin Garantili Yöntemler

4. Amerika Birleşik Devletleri

Birçok insanın hayali olan Amerika’da hemen herkesin yapabileceği işler var. Taksi şoförlüğü, köpek gezdirme, garsonluk gibi işlerin yanında yazılım ve grafik sektöründe, hukuk alanında, mühendislik sektöründe çok yüksek kazançlar elde etmek mümkün. Vasıflı elemanlar için çok iyi olanaklar ile çok iyi işler bulmak mümkün ama vasıfsız insanlar da çok rahatlıkla iyi kazançlar elde edebilir.

5. İngiltere

Özellikle sessiz sakin oturmuş bir yapısı olan bir ülkede yaşamak isteyen insanlar için en doğru ülkelerden bir tanesi. Huzur içinde yıllarca kendinize en uygun işlerde çalışarak yaşamınızı idame ettirebilirsiniz. Türklerin yoğun yaşadığı yerlerde Türk ürünleri satan market ya da lokantalar açarak kendi işinizi yapmanız da mümkün.

6. Meksika

Amerika kıtasının kendisine has mutfağı ile bilinen ülkesi Meksika’da vasıflı ya da vasıfsız olarak gittiğinizde özellikle iyi düzeyde İngilizceniz varsa İngilizce öğretebilir, çocuk bakıcılığı yapabilirsiniz. Keza yemek alanında bilgisi olanlar, ilgi duyanlar ya da kendisini bu alanda geliştirmek isteyenler de farklı restoranlarda çok değişik pozisyonlarda çalışabilir.

7. Fransa

Modanın kalbi, kültürün başkenti Fransa. İnsan bu ülkede yaşamak için pek çok iş yapabilir aslında. Ama bunun dışında meşhur üzüm bağlarında, şarap evlerinde çalışabilir, çocuk bakıcılığı yapabilirsiniz. Moda alanında bir deneyiminiz varsa zaten birçok iş sizi kendiliğinden bulacaktır.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında Çalışmak İsteyenlere Öneriler

8. Kosta Rika

Dünyada yaşam kalitesinin en yüksek olduğu ülkelerdendir. Bu ülkede birçok işi kendi gönlünüzce yapmanız mümkün. Çok farklı işlerin sizi beklediğinin altını çizmekte fayda var.

9. Kanada

Donanımlı, iyi eğitim almış insanlara çok yüksek kazançlar ile iş olanağı sunan bir ülke Kanada. Ama bunun dışında yaşam kalitesi de oldukça yüksek olduğundan garsonluk, barmenlik gibi işlerde çalışılarak yüksek kazançlar elde etmek mümkün.

10. Çin

Çin’de birçok dünya devi firmanın fabrikaları var. Buralarda vasıflı ya da vasıfsız personel olarak çalışabilirsiniz. Ama elbette İngilizce öğretmek yapabileceğiniz en kazançlı işlerden olacaktır. Yurtdışında çalışmak ve çalışılacak olan ülkeler ve yapılabilecek temel işler üstte ifade edildiği gibidir. Bu ülkeler dışında vasıfsız emek eksenli çalışan insanlar için de Ortadoğu ülkeleri ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin dağılmasından sonra bağımsız ülke haline gelen Asya ülkelerinde çalışmak ülkemizin kazancına göre çok daha avantajlı olan bir durumdur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu