eDevlet

Yurt Dışı İşçi Alımı Yapan Ülkeler

Bir türlü aradığı işi bulamayan işsiz vatandaşlar veya daha iyi şartlarda yaşamak için yurt dışında çalışmak isteyen kişiler internet üzerinden yurt dışı işçi alımı yapan firmaları ve iş ilanlarını araştırıyor. Bu aşamada ilk akla gelen kurum ise gerek yurt içi gerekse yurt dışı iş ilanları yayımlayan İŞKUR oluyor. İŞKUR, her yıl binlerce kişiye çeşitli sektörlerde istihdam olanağı sağlıyor ve yurt dışı işçi alımı yapan firmalarla iş arayan vatandaşları buluşturuyor.

Peki, yurt dışı işçi alımı yapan ülkeler hangileri, yurt dışı iş ilanlarına nasıl başvuru yapılır, yurtdışında alınan maaşlar ne kadar gibi sorular iş arayan vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında yer alıyor. İşte tüm bu soruların cevaplarına ve diğer detaylara haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

Yurt dışı işçi alımı yapan ülkeler hangileri?

Her yıl çok sayıda ülkede çalışmak için binlerce Türk vatandaşı yurtdışı iş imkanlarından yararlanıyor. Bu ülkelerin başında Orta Doğu ve Avrupa ülkeleri gelse de eğitim seviyesi yüksek ola kişiler birçok Avrupa ülkesinde de kendilerine uygun işlerde çalışma şansına sahip olabiliyor. Yurtdışı işçi alımı yapan ülkeler arasında BEA, Katar, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Rusya gibi ülkeler ilk sıralarda yer alıyor. Bununla birlikte geçtiğimiz aylarda iki devlet arasına yapılan anlaşmaları gereğince Japonya’da Türk işçi alımı yapan ülkeler arasına girmiş bulunuyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya istinaden, daha önceleri Türk işçi alımını yasaklayan Japonya, bu yasağı kaldırarak 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle ülkede istihdam edilmek üzere Türk işçi alımı yapacağını duyurmuştu. Farklı bir coğrafyada çalışmak ve Japon kültürünü yakından tanımak isteyen çok sayıda Türk vatandaşı da bu kararı heyecanla karşılamış ve Japonya iş ilanlarını araştırmaya başlamıştı. İlgili ilanlara ilişkin yeni bilgiler edindiğimizde sitemizde gerekli bilgilendirmeleri yapmaya devam edeceğiz.

Yurt Dışı İş İlanlarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Özellikle son yıllarda büyük bir atılım gösteren Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) “Yurtdışı İşçi Talepleri” kapsamında Türk işçi alımı ilanları yayımlamaya devam ediyor. Dünya genelinde birçok farklı ülkede çalışmak üzere işçi alımı yapan firmalar İŞKUR aracılığıyla bünyelerinde çalışmak için mesleki deneyimi olan kişileri kendi şirketlerinde çeşitli pozisyonlarda görevlendiriyor.

Bu ilanlara başvuru yapan kişilerin tüm işlemleri İŞKUR tarafından takip ediliyor ve olası yasal sorunlarında önüne geçilmiş oluyor. Bu nedenle yurt dışı iş başvurusunda bulunmak isteyen Türk vatandaşları için en güvenilir adreslerden biri de İŞKUR Merkezleri oluyor. Peki İŞKUR yurt dışı iş ilanlarına nasıl başvuru yapılır?

Öncelikle İŞKUR resmi internet sayfasına girerek iş arayan profili oluşturmanı gerekmektedir. Kayıt işlemini online olarak yapabileceğiniz gibi en yakın İŞKUR il veya ilçe merkezine giderek de iş arayan kaydınızı yaptırmanız mümkün. İŞKUR kayıtlarına giren profiliniz yaş, meslek, deneyim vb. kriterler göre değerlendirilerek profilinizle eşleşen birçok yurt içi ve yurt dışı iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra profil bilgilerinizde verdiğiniz irtibat telefonunuza veya e-posta adresinize zaman zaman size uygun iş ilanları da İŞKUR tarafından mesaj yoluyla iletilmektedir. Bu ilanların başvuru şartlarını incelerek size sunulan iş olanaklarından birini değerlendirebilirsiniz.

Yurt Dışı İşlerde Alınan Maaşlar Yeterli Mi?

Herkes yurt dışı işlerde çalışarak daha fazla bir gelir kazanmanın hayalini kurar ve daha iyi sosyal imkanlarda çalışmak ister. Bu durum genel olarak böyle olsa da yanlış iş ve ülke tercihi insanları maalesef hayal kırıklığına uğratabilmektedir. Bunun nedeni alınan yüksek maaşlar rağmen çalışılan ülkede de yaşam giderlerinin çok olmasıdır. Örneğin İngiltere gibi bir ülkede Türkiye’den daha fazla aylık maaşa sahip olabilirsiniz. Ancak ülkede ki ev kiraları ve ulaşım giderlerinin çok yüksek olması sizin yaşam kalitenizi düşürebilir.

Bu nedenle çalışmak için tercih edeceğiniz ülkenin ekonomik durumu, yaşam giderlerini, sosyal haklarını vb. şartlarını önceden çok iyi incelemeli ve ondan sonra karar vermelisiniz. Aksi halde gittiğiniz ülkede de geçim sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Bunun dışında yurt dışı işçi alımı yapan birçok firma vardır. İstihdam ettiği işçilerin barınma, gıda ve ulaşım gibi giderlerini karşılamakta ve böylece alınan maaşlarla birikim yapmak mümkün olmaktadır. Yurtdışında ödenen ücretler farklılık gösterir. Sektöre ve gidilen ülkeye göre değişiklik gösterse de az önce belirttiğimiz yaşam giderlerinizin çalışılan firma tarafından karşılanması sizi oldukça rahatlatacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu