eDevlet

Azerbaycan’da Çalışmak İsteyenlere

Türkiye ile dost ve kardeş olan ilişkilerinden dolayı Azerbaycan’da çalışmak isteyen Türkler tarafından tercih edilen ülke, özellikle Türk işçi ve yatırımcılara birçok fırsat sunuyor. Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinden sonra bağımsızlığı kazanan ülke çok hızlı bir şekilde gelişmeye başlamış ve yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Birçok iş alanında gelişme gösteren ülkedeki bu yoğun ve hızlı değişim sonrası artan kalifiye eleman ihtiyacı yurtdışından karşılanmaya başlamış ve dolayısıyla Türk işçilerin rağbet gördüğü ülkelerden biri olmuştur. Özellikle petrol, maden, inşaat, tekstil ve gıda gibi sektörlerde vasıflı-vasıfsız elaman ihtiyacının artmasıyla yurtdışı işçi alımı yapan ülke, bu sayede ülke ekonomisini kalkındırmayı amaçlıyor. Peki, Azerbaycan’da iş imkanları ve olanakları nelerdir? ve Azerbaycan’da sosyal hayat nasıl? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Azerbaycan’da İş İmkanları Nelerdir?

Hazar Denizi’nden petrol çıkartan ülkenin ekonomisi tamamen enerji sektörüne bağı bir şekilde yürümektedir. Dolayısıyla diğer sektörlerin daha yavaş gelişim gösterdiği Azerbaycan’ın dışa bağımlığı da çok yüksektir. Ülkede proje yürüten ve yatırım yapan firmaların büyük çoğunluğunu Türk firmaları oluşturduğu için Azerbaycan’da çalışmak isteyen işçilerinde büyük çoğunluğunu Türk işçiler oluşturuyor. Eğer eğitiminiz ve mesleki deneyiminiz enerji sektörü alanında ise birçok firmada kariyer yapma şansı yakalayabilir, yüksek maaşlı iş imkanlarına sahip olabilirsiniz. Tabi alacağınız maaşlar şirketteki pozisyonunuza ve çalıştığınız sektöre göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca Azerbaycan’da çalışırken Türkiye’deki gibi sağlık sigortanızın olmayacağını bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle çalışmak istediğiniz şirketin sizin için özel sağlık sigortası yaptırmasını talep etmelisiniz. Böylece ülkedeki hastanelerden ücretsiz sağlık hizmeti alabilirsiniz. Peki Azerbaycan’da iş olanakları nelerdir? İşte Azerbaycan’da çalışabileceğiniz ya da yatırım yapabileceğiniz sektörler…

İnşaat Sektörü: Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Azerbaycan’da en karlı sektör en reji sektörü olmakla beraber inşaat sektörü de de aynı hızla büyümeye devam etmektedir. Birçok Türk mütehatinin yaptığı devasa inşaatlar için mühendisinden mimarına, fayans iççisinden elektrik teknisyenine kadar pek çok alanda iş bulma olasılığınız yüksektir.

Tekstil ve Kozmetik: Azerbaycan’da iş olanaklarının en yoğun olduğu kentleri Bakü ve Gence’dir. Bu şehirlerde zengin insanların lüks bir hayat yaşadıkları ve giyim kuşamlarına özen gösterdiklerini de belirtmek isteriz. Lüks tüketim daha çok kozmetik ve tekstil üzerine yoğunlaştığı için bu sektörlerde iş bulma olasılığınız çok yüksektir.

Gıda Sektörü: Azerbaycan iş imkanları arasında kazançlı bir diğer sektör ise gıda sektörüdür. Ülkedeki birçok restoran batılı standartlara erişemese de üçüncü sınıf kebap lokantaları ağırlıktadır. Kaliteli restoranların sayısının az olduğu ve özellikle yurtdışında ülkeye gelen ziyaretçilerin beklentilerine cevap verecek lüks lokantaların olmaması, ülkenin en büyük eksikliklerinden biridir. Eğer boşluk olan bu alanda kaliteli hizmet verebileceğinizi düşünüyorsanız çok yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Ancak birçok girişimcinin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan iş yeri kiralarının yüksekliği maalesef yatırımcıları bu açıdan zorlamaktadır. Çok iyi bir fizibilite çalışması yaparak özellikle Bakü ’de bütçenize uygun kiralık dükkân bulmanız da mümkündür.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında Çalışmak İsteyenlere Öneriler

Azerbaycan’da Sosyal Hayat Nasıl?

Azerbaycan Devleti, üniter yapıya sahip Cumhurbaşkanlığı sistemli ile yönetilmektedir. Başkent olan Bakü, ülkenin en gelişmiş ve en kalabalık şehri olarak öne çıkar. Türklere karşı oldukça sıcak ve samimi davranan Azerbaycan halkı, ortak dil ve kültür yapısıyla sosyal yaşamın her alanından kendini hissettirir.

Özellikle gece hayatının hareketli olması, kendine özgü yöresel yemekleri ve halkının müziğe olan ilgisi ülkenin sosyal hayatının standartlarını yükseltmektedir. Ancak eğlence mekanlarının cep yakan fiyatları her kesimden kişinin bu tür eğlencelere katılmasını zorlaştırmaktadır. Yine de bazı uygun fiyatlı eğlence mekanlarına rastlamak da mümkündür.

Azerbaycan halkı için müzik vazgeçilmez bir eğlence kaynağı ve kültürel yaşamın değişmez bir parçasıdır diyebiliriz. Birçok kişi müzik enstrümanı kullanır ve sokaklarda birbirinden farklı müzik melodileri dolaşır. Bunun yanı sıra müzeleri ile de ilgi çeken Azerbaycan’ın bin yıllık müzik kültüründe Kafkas ve İran müziklerinin etkisi görülür.

Azerbaycan’ın Ekonomik Durumu

Ülkenin sosyo-ekonomik durumuna baktığımızda aslında işsizlik oranlarının çok yüksek olduğunu görürüz. Ülkede orta sınıf diye bir sınıf yoktur. Halk ya çok fakirdir ya da çok zengin. Bu durum ülkenin ekonomisini olumsuz etkilese de fakir halkın geçinebilmesinin sebebi, Sovyetler Birliği zamanında herkese verilen ev ve arabalardır. Böylece fakir halk ev kirası ödemez ve elde ettiği gelirle geçinmeye çalışır.

Ancak yine de fakir halk için hayat hiçte kolay değildir. Ülkede ki zenginler ise tamamen lüks bir hayat içerisinde yaşamakta ve her alanda dildikleri gibi özgürce para harcayabilmektedir.  İki sınıf arasında ki bu uçurumu devletin geliştireceği yeni ekonomi politikalarıyla düzeleceğine inanılmaktadır.

Eğer Azerbaycan’da çalışmak ya da iş kurmak istiyorsanız bilmeniz gereken önemli bir huşu daha vardır. O da; ülkeye giriş yaptığınızda ya da ülkeden çıkarken üzerinizde bin dolardan fazla para bulundurmazsınız. Hatta ülkeden çıkarken Azerbaycan resmi para birimi olan Manat’tan bir adet banknot çıkartmanıza da asla müsaade edilmez.  Bunun nedeni ülkeye giren ve çıkan döviz miktarının kontrol altında tutulmaya çalışılmasıdır. Ancak bunun da tam bir çözüm olduğu söylenemez. Çünkü ülkeye döviz getiren veya döviz çıkartmak isteyen kişiler aracı kuruluşlar vasıtasıyla bunun kolayca gerçekleştirebilmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. merhabalar ben Azerbaycan da çalışmak istiyorum elektrik su boya kaynak işleri yaparız istenilirse ekibimizde var elektrik teknikeri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu