eDevlet

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

Fotoğraf geleceğe bırakılan en önemli belgelerden bir tanesi ve buna bağlı olarak fotoğraf çekerek para kazanmak da asla miladı dolmayan son derece ciddi paralar kazandıran, hem profesyonel olarak, hem boş zamanlarında kişinin durumuna göre ek iş olarak yapılabilecek olan iş alanları arasında yer alıyor.

Fotoğrafçılık her ne kadar akıllı cep telefonları ve son derece teknolojik fotoğraf makineleri çıkmış olsa da hala bir sanat dalı olarak kabul ediliyor ve dünyaca ünlü fotoğraf sanatçılarının da Ara Güler örneğinde olduğu gibi eğer mesleklerinde duayen olmuşlar ise açacakları sergiler vb. şeyler ile fotoğraf başına çok iyi paralar kazanabiliyor. Ama bu süreç biraz daha zahmetli ve uzun bir yol. O yüzden bu işten para kazanmak isteyenlerin öncelikle küçük adımlar ile başlaması gerektiği unutulmamalı.

Hangi Tarz Fotoğraflar Çekerek Para Kazanılır?

Fotoğraf konusu sonsuz bir umman gibi. Her şeyin doğada var olan her şeyin fotoğrafı çekilebilir ama burada önemli olan hangi alanlarda fotoğraf çekerek para kazanılabileceği konusudur. Eğer bu işten para kazanılması isteniyorsa o zaman mutlaka para getirilecek alanlarda fotoğraf çekmek gerekir.

Düğün fotoğrafçılığı bu meslekten para kazanılabilecek en ciddi türler arasındadır. Ülkemiz bir düğün nişan cenneti olduğu için gerek düğün yapılması sırasında, gerek öncesinde dış mekan çekimlerinde fotoğraf çekilerek çok ciddi paralar kazanılabilir.

Doğum fotoğrafçılığı son yıllarda en çok kazandıran fotoğrafçılık türleri arasında gelmektedir. Günümüzde aileler doğuma girişten bebeğin doğumuna kadar her anın fotoğrafının çekilmesini ve bu anların ölümsüzleşmesini ister ki günümüzde en çok kazandıran ve en çok rağbet görülen fotoğrafçılıklar arasında gelir.

Spor müsabakaları fotoğraf çekimi, eski deyim ile şipşak yeni adı ile şipşak fotoğrafçılığı da bu alanda yapılabilecek ve kazanç getirecek olan işler arasındadır. Ya da çok iyi bir kurgu ile işin içine biraz da sanatsal bakış açısı katarak çekilecek olan tematik doğa ve portre fotoğrafçılığı da fotoğraftan kazanç elde edilebilecek olan diğer alanlardır.

Mutlaka okuyun: Şarkı Sözü Yazarak Para Kazanmak

Kimler Fotoğraf Çekerek Para Kazanabilir?

Fotoğraf çekmek son derece ciddi bir iştir. Elinde son derece kaliteli bir fotoğraf makinesinin olması yeterli değildir. Dahası üzerinde Photoshop gibi uygulamalar yaparak çok iyi fotoğraf çıkarılacağına dair de bir kural yoktur. Öncelikli olarak bu işten para kazanmak isteyenlerin mutlaka bu işin en azından temel eğitimini almış olması gerekir. Eğitim almadan böylesi bir işin yapılabilmesi olası değildir. Bunun yanında fotoğraf çekecek olan insanların bu işi yapmalarına engel teşkil edecek herhangi bir durumu olmaması gerekir. İşin püf noktalarının son derece iyi bilinmesi gerekir. Fotoğraf ve fotoğrafa bakış açısı noktasında belli bir birikimin olması gerekir.

Hangi açıdan, hangi ışıkla, nereden fotoğraf çekileceğini bilmek önemlidir. Keza alana dair de bilgileri olmalı ve fotoğraf çekilecek objeleri doğru konumlandırabilme yetisi olabilmelidir. Yani ya usta çırak ilişkisi ile yetişmiş birisi ya da mektepli olanların rahatlıkla yapabileceği bir iştir. Elbette fotoğrafçılık diğer benzer alanlarda olduğu gibi yapıldıkça insanların geliştiği daha iyi işlerin yapılabileceği bir iş olduğundan başlangıçta kişi iyi fotoğraf çekemese de eğer bu işi gerçekten yapmak istiyorsa ve seviyorsa pes etmemeli ve eksikliklerini gidererek yoluna devam etmelidir. İşin özünde diğer tüm meslekler de olduğu gibi bu işte de sevgi esas olan majör kavramdır. Sevgi ve istekle yapıldıktan sonra devamı gelecektir.

Mutlaka okuyun: Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Fotoğraf Çekerek Ne Kadar Para Kazanılır?

Fotoğraf çekerek para kazanmak elde edilen kazanç iki farklı parametreye bağlı olarak değişir. Bunlardan ilki kişinin hangi alan ya da alanlarda fotoğraf çektiği ve bir diğer parametre ise kişinin fotoğraf çekimi için ayırdığı zamandır. Farklı fotoğraflar için elde edilen kazançlar farklı olmaktadır. Keza fotoğraf çekiminden elde edilen kazanç yaşanılan kente göre de değişir. Örneğin İstanbul, Ankara gibi metropollerde elde edilen kazanç ile daha küçük kentlerde elde edilen kazanç aynı değildir. Yine de temel bilgi vermek gerekir ise Türkiye’nin neresinde olursa olsun bir düğün fotoğrafçılığından elde edilecek olan kazanç en az 1500 TL olmaktadır. Dış mekanda düğün öncesi ekstra olarak fotoğraf çekildiğinde de 1000 ile 1500 TL arasında paralar kazanılabilmektedir.

Burada elde edilecek rakam dış mekanın yerine ve yine bölgesel konuma göre farklılıklar arz eder. Örneğin Kapadokya’da yapılan bir balon çekimi ile yaşanılan kentin herhangi bir yerinde çekilen dış mekan çekimlerinde elde edilen rakamlar değişir. Doğum fotoğrafçılığında ise alt limit 300 TL değerinden başlamakta ve burada elde edilecek olan kazanç kişinin yetkinliğine, popülaritesine göre değişir. Doğum fotoğrafçılığında doğumun sezaryen ya da normal doğum olmasına göre süre değişmekle beraber günde iki ve üzeri doğuma girerek paralar kazanılabilir.

Bunun dışında yemek fotoğrafçılığı yaparken alınan para en az 100 TL olmaktadır. Ayrıca basın kuruluşlarına o anki gündeme dair ya da magazine dair de fotoğraf çekerek çok iyi anlık paralar elde edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu