eDevlet

Kolay Para Biriktirmek İçin Farklı Yöntemler

Para kimi zaman varlığı da yokluğu da dert ama biz bu yazıda genel hatları ile para biriktirmek hakkında temel bilgiler vermeye çalışacağız. Çünkü günümüzde insanların yaşamda kazandıkları belli aylık kazançları var ve gün geliyor, öyle beklenmedik durumlar ortaya çıkıyor ki, insanın kıyıda köşede mutlaka parasının olması gerekiyor. O yüzden eskilerin deyimi ile har vurup harman savurmamak ya da o meşhur ata sözünde de dediği gibi ayağına yorganına göre uzatmak gerekiyor.

Ama bu kimi zaman mümkün olamıyor. Yine insanların yaşamlarını disipline etmeleri ve az ya da çok bir kenara çok acil durumlar için para atabilmeleri şart. Bu yazıda da bu konuya ana hatları ile yaşanmış deneyimlere istinaden bilgiler vereceğiz. Hadi dilerseniz hiç zaman kaybetmeden o yöntemler neler hiç zaman kaybetmeden bakalım ve her türlü fikri, olasılığı değerlendirelim. Siz de bu yöntemleri uyguladığınızda farkı hemen göreceksiniz.

Eğlence Giderlerine Sınır Koyun

Para biriktirmek için en başta yapılabilecek şeylerin başında geliyor. Çünkü belki de kısılabileceklerin başında eğlence sektörü geliyor. Evet eğlence tüm insanlar için son derece önem arz eden bir konu. İnsan sadece işe git, eve gel, yemek ye, uyu yapamaz. Sosyalleşmesi onun mutlu olmasını sağlayacaktır ama bu konuda da insanın kendisine belli limitler koyması ve ona uygun harcamalar yapması para biriktirme yöntemleri içinde en ideal olanıdır. Her gün sinemaya, tiyatroya gitmek yerine bunu bir plan dahilinde yapması, en akıllıca olandır. Keza her akşam dışarıda yemek yemek de çok ciddi bir maliyettir.

Taşıt Maliyetlerini Düşürün

Para biriktirmek için bir diğer dikkat edilmesi ve önem arz eden husus elbette ulaşım giderlerinin azaltılmasıdır. Bunun için taşıt maliyetleri de azaltılması gerekir. Olabildiğine yürüyerek gidilebilecek yerlere yürüyerek gitmek de fayda vardır. Toplu taşıma araçlarını kullanmak, maliyetleri azaltmanın bir diğer yöntemidir. Yok illa kişi kendi aracı ile her yere gidecek ise o zaman en tasarruflu yakıt tercih edilmelidir. Ayrıca bisiklet gibi bir ulaşım aracının varlığı göz ardı edilmemelidir.

Mutlaka okuyun: Borsada Alım Satım Stratejileri

Gıda Alışverişlerinizi İnceleyin

Gelelim işin en incelikli olan noktalarından bir tanesine. Gıda konusu son derece hassas ve kendi içinde püf noktaları olan bir konu. Elbette aç kalmayın ve kalitesiz ürünlerden uzak durun ama bunu yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok şey. En başta gereksinimleriniz doğrultusunda yani tüketebileceğiniz kadar gıdanın alınması. Yine bir diğer önemli olan olabildiğine uygun fiyatlı satan yerlerden ve indirim dönemlerinde alışverişin yapılması. Bu noktada marketlerin yaptığı kampanyaları takip etmenizde çok ciddi fayda vardır.

Aile Giderlerine Göz Atın

Aile olmak zor zanaat. Aile olmanın kendi içinde görünen ya da görünmeyen argümanları var. Evin içinde belli başlı dikkat edilmesi gereken hususlar var ve bu noktada ailede yaşayan tüm bireyler masraflarını kontrol etmeli ve tercihlerini ona göre yapmalıdır. Evde kullanılan elektrik, su, doğalgaz gibi kavramlarda, enerji tasarrufuna özen gösterilmesi gerekir. Çamaşır ve bulaşık yıkanırken elektriğin daha ucuz olduğu saatlerde kullanılmalı, güneş ışığının eve daha fazla girmesine olanak verilmeli ve böylece ısınma için harcanan masrafların düşürülmesine özen gösterilmelidir. Kullanılmayan ampuller söndürülmeli, su gereksiz yere açık tutulmamalı, temizlik malzemelerinde en ekonomik olanlar tercih edilmelidir. Bunun yanında ortak kullanım alanlarının aile bireyleri bir arada iken kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Yatırımlara Önem Verin

Gelelim şimdi de biraz yatırımlar konusuna. Yatırım konusu para biriktirme yöntemleri içinde en önemli olanlardır. Kişi olabildiğince kıyıya köşeye para atmaya altın, döviz gibi şeyler almaya özen göstermeli, az da vadeli hesap açmaya, eğer kendisine güveniyor ise borsa oynamaya çalışmalı ve böylece kazançlarından para kazanmaya çalışmalıdır. Böylece hem elindeki para bitmeyecek, hem de yatırım yaparak hem kısa, hem uzun vadede çok ciddi kazanımlar elde edecektir.

Burada işin belki de en önemli püf noktası kişinin kazancının üçte birini olabildiği kadar yatırım yapmaya ayırabilmesidir. Kalan miktarı ise gereksinimleri için harcamaya özen göstermelidir. Gereksiz tüm israflardan kaçınılması en elzem olan konudur.

Mutlaka okuyun: Yeni Bir Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kişisel Giderlerinizi Azaltın

Şimdi biraz da kişisel giderlere bakalım. Evet kişisel gereksinimler bitmez ama bunun da bir sınırı vardır. Bu noktada insanlar kendisine bir sınır koymalı ve ona istinaden masraflar yapılmalıdır. Burada en temel faktörlerden bir tanesi kişinin giyim masraflarıdır. Sırf modaya uymak adına gerekli, gereksiz masraf yapmamalı ve olabildiğine ihtiyaç halinde, indirim dönemlerinde alışveriş yapmalıdır. Bir kere alıp, bir daha kullanmayacağı şeylerden uzak durmalıdır. Ayrıca kişisel bakım ürünleri noktasında da en uygun adreslerden indirim ve/veya kampanya dönemlerinde alışveriş yapmalıdır.

Kredi Kartınızla Vedalaşın

Kredi kartı gündelik yaşamlarımızda son derece önemli ve para gibi kurtarıcımız oluyor lakin kredi kartı ile insan ne harcadığını bilemiyor ve bir süre sonra olaylar kontrolden çıkabiliyor. O yüzden kişinin maksimum 2 tane kredi kartı olmalı ve gerekmedikçe kullanmamalı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu