eDevlet

Yeni Ek Gelir Modeli Gizli Müşteri Olmak

Para kazanmanın kendi içinde değişik yöntemleri var. Gizli müşteri olmak da bu işlerden bir tanesi ve son yıllarda belki de en favori olan işler arasında geliyor. Bu yazıda da bilmeyenler, böylesi bir iş yapmak isteyenler için kafalarda en ufak bir soru işareti kalmayacak biçimde gizli müşteri nedir, kimler yapabilir, gizli müşteri olunca ne kadar para kazanılır gibi sorularının yanıtları verilmeye ve bu işi yapmak isteyenlerin hangi adımları atması gerektiği konusunda temel bilgiler verilecektir.

Gizli Müşteri Kimdir, Nasıl Olunur?

Öncelikli olarak gizli müşteri olmak nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise gizli müşteri adından da anlaşılabileceği üzere bir firmaya müşteri gibi giden ama aslında müşteri olmayıp, işi gereği ilgili firmaya giden kişidir. Kişilerin gizli müşteri olması için öncelikli olarak gizli müşteri arayan firmaları bulması ve onlarla iletişim halinde bulunması gerekir. İlgili firmalar ile anlaştıktan sonra gizli müşteri olarak rahatlıkla çalışılmaya başlanabilir. Birçok firmanın, birçok farklı sektörde gizli müşteri gereksinimi vardır.

Cafeler, marketler, seri zincir halinde olan mağazalar, bankalar gizli müşteri alanında çalışılacak olan ilk yerlerdir. İnsanlar bu kapsamların hepsinde de çalışabileceği gibi belli tek bir alanda da çalışabilir. Düzenli olarak da aylık periyotlar ile kişi isterse yapabileceği bir iştir.

Mutlaka okuyun: Ek İş Yapmak İstiyorum Diyenlere Ek İş Önerileri

Gizli Müşteri Ne Yapar?

Gizli müşteri olmak isteyenler elbette bu işin nasıl yapılacağını bilmek istiyor. Bu iş aslında oldukça basit ve kolay olan bir iş. Hangi sektörde çalışılacak ise o sektörde olan adrese belirlenen gün ve saatte gidilir. Kendisine söylenen görevler eksiksiz bir biçimde yapılır. İlgili notlar tutulur. İsteniyor ise bir veya daha fazla fotoğraf çekilir ve sonrasında kendisinden gizli müşteri olmasını isteyen firmanın web adresine girerek, ya da kendisine gönderilen raporlar doldurup firmaya eksiksiz gönderilerek işlem tamamlanır.

Maksimum kişinin bir saatini alacağı bir iştir. Burada bir örnek vermek gerekir ise bir market için gizli müşterilik yapılıyor ise o zaman o markete gidilir. Genellikle büyük bir market ise 3 farklı reyondan örneğin sebze meyve, süt ve türevleri olduğu reyon, tatlı reyonu gibi sembolik alışverişler yapması ve bu sırada o anki o bölümde çalışan kişinin davranışlarına, kılık kıyafetine, performansına, yaka kartı takıp takmadığına bakılması istenir. Sonrasında kasaya gittiğinde eğer ilgili marketin sadakat programı kapsamında değerlendirilen market var mı yok mu diye kasa görevlisinin sorup sormadığına bakılır Genel market düzeni, temizlik, ışık gibi şeyler, reyonların durumu değerlendirilir ve buna göre kanıtlarla rapor hazırlanır. Burada kanıt iç ve dış alandan çekilen fotoğraflar, hizmet alınan kişilerin isim ve soy isim bilgileri gibi değerlerdir.

Gizli Müşteri Nasıl Olunur?

Üstte de ifade edilmeye çalışıldığı gibi gizli müşteri arayan firmalar ile iletişime geçmek gerekir. Bunun için herhangi bir arama motoruna gizli müşteri arayan firmalar gibi bir arama yaptırılarak ilgili firma bulunur. Bu firmaların çoğunluğuna üye olmak gerekir. Üye alındığında iş habercisi de size yönlendirildiği zaman otomatik olarak kendi yaşadığınız kentte iş olduğunda size bilgisi gelir ya da gelmese de siz kendiniz siteye girerek bakabilirsiniz. Ayrıca kimi acil durumlarda firmalar siz müşteri havuzunda olduğunuz için sizi arayarak gizli müşteri olarak hizmet verip, veremeyeceğinizi de sormaktadır.

Mutlaka okuyun: Kolay Para Biriktirmek İçin Farklı Yöntemler

Gizli Müşteri Olmak İçin Eğitim Alınıyor Mu?

Kişilerin işin özünde gizli müşteri olarak çalışabilmesi için çok özel aldığı bir eğitim olmamakla birlikte her firmanın kendi içinde yapılacak işe dair belli başlı bazı kural ve kaideleri vardır. Nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair hususlar vardır. Eğer fotoğraf çekilecek ise ne tür ve hangi açıdan fotoğraf çekileceği konusu vardır. Yine aynı şekilde kimi firmalar kılık kıyafete de dikkat edilmesini istemektedir ve belli başlı kılık kıyafet şartları vardır. Örneğin bankalara gidilirken takım elbise giyilmesi istenir gibi. Buna istinaden de firmalar bu bilgileri verir. Ayrıca firma yapılarından bahseder, doldurulacak olan formlar noktasında çalışacak kişiyi bilgilendirirler. Yani bir tür oryantasyon eğitimi ilk defa çalışacak olanlar için mutlaka vardır.

Gizli Müşteri Maaşları Ne Kadar?

En merak edilen sorulardan bir tanesi de gizli müşteri maaşının ne kadar olduğudur. Bu iş sigortası olmayan sürekli her gün yapılabilecek bir iş değildir. Elde edilen kazançlar kurumdan kuruma değişir ve çok yüksek oranlarda değildir.50 TL, 100 TL gibi rakamlar vardır. Kimi zaman daha altında, kimi zaman daha üstünde olabilir. Eğer bir ürün alışverişi yapılıyor ise o ürünün de parası ayrıca verilmektedir. Yol giderleri ise genellikle verilmez. Ödemeler ise firmaların kendi ödeme günlerinde gerçekleşir.

Araştırmayı Seven Herkes Yapabilir!

Öğrenciler, ev hanımları, emekliler, boş zamanlarında böylesi bir iş yapmak isteyen herkes yapabilir. Böylesi bir iş her yaşta bu tür işlere meraklı herkes tarafından yapılabilir. Bu meslek son yıllarda en öne çıkan ve işler arasındadır, popüler olan, freelance olarak yapılacak işler arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu