eDevlet

Yakın Çevrenizden Borç Para Nasıl Alınır?

Para insanların yaşamında son derece önemli bir yere sahip ve kimi zaman borç para nasıl alınır diye insanlar kara kara düşünüyor. Zira mevcut kazançları o an için yetmiyor. Ya da hiç beklenmedik bir durum ortaya çıktığı için insanların acil olarak para gereksinimleri olabiliyor. Bu öyle bir an ya da zaman olabiliyor ki kişinin acilen o anda o parayı miktarı az ya da çok olsun bulabilmesi için bankaya gitmeye de ya da başka bir yol bulabilmesi mümkün olamıyor. O zaman da kişi en yakınlarına giderek bu konuda yardım isteme yoluna gidiyor. Ama günümüzde hayat şartları ağır ve insanlar birbirine parası olsun ya da olmasın, ya verdiğim parayı geri alamazsam endişesi ile çekingen davranıp, vermek istemeyebiliyor.

Bunun için ise izlenmesi gereken temel yöntemler ve stratejiler aşağıda belirtildiği gibidir. Eğer aşağıda belirtilen şeyler yapılır ise kişi herhangi bir endişe duymadan dilediği bir şansını deneyebilir ve yakınlardan para alabilir. Biraz akılcı ve stratejik olmak her zaman için kazançlı olan bir durumdur ama ajitasyon ve duygu sömürüsünden de itina ile uzak durmak, işin dozunu kaçırmamak gerekir. Yani işin içinde incelikler vardır.

Mutlaka okuyun: Kolay Para Biriktirmek İçin Farklı Yöntemler

Durumunuzu Net Bir Biçimde Açıklayın

Borç para nasıl alınır noktasında işin en önemli olan püf noktası kişinin borç para almayı düşündüğü kişiye kendisine doğru dürüst bir biçimde ifade etmesidir. Yani burada söylenmeye çalışılan şey kişinin neden bu paraya ihtiyacı var. Neden özellikle o kişiye gitti. Kendi elinde ne kadar para var ya da ya da yok bunları utanmadan, sıkılmadan, gocunmadan beden dilini doğru kullanarak ifade etmesi gerekir. Yani işin özünde dürüstlük burada geçer akçe olan bir durumdur. Sonuçta herkesin herkese gereksinimi olabilir. Bu utanılacak, sıkılacak olan bir durum değildir. Kişi kendisini aciz, zavallı ya da kurban gibi düşünmemelidir.

Geri Ödeme Koşullarınızı Netleştirin

İşte üstte belirtilen tüm bu bilgilerden sonra borç para nasıl alınır noktasında karşınızdaki kişi ile konuşurken önemli olan bir diğer çok önemli olan husus, kişinin ne kadar bir paraya gereksinimi olduğu kadar, kendi mevcut gerçekliğini göz önüne alınarak geri ödemeyi ne zaman yapabileceğinize, nasıl yapabileceğinize dair somut bilgiler verin. Burada bir örnek vermek gerekir ise kişi öncelikli olarak aylık maaşını aldığında, emekli maaşını aldığında ya da miktar yüklü ise kredi çekerek bor aldığı parayı ödeyecek ise bu konuda karşı tarafa net bir bilgi vermeli ve hayali olan argümanlar üzerinden gitmemelidir.

Örneğin ayın 15’inde maaş alıyor ise o tarihte ödeme yapacağını taahhüt etmeli eğer bir gün sonra ödeme yapacaksa ona o güne dair bilgi vermelidir. Ama şayet bir nedenden ötürü 3 ay sonra bir ödeme yapılacak ise onun da bilgisi neden o tarihte geri ödeme yapılacağına dair karşı tarafa söylenmeli ve sonrasında sırf para yüzünden insan eşi, dostu ile bir daha hiç yüz yüze bakamayacağı bir duruma gelmemelidir. Sonuçta eğer gerçekten ödeme yapılabilecek ise böylesi bir adım atılmalıdır. Tabi ihtiyaç duyulan kadar ve keyfi amaçlar olmadan borç para alınması gerektiği de unutulmamalıdır.

Mutlaka okuyun: Yeni Bir Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir B Planına Sahip Olun

Ve işte en temel başa gelebilecek olan hususlardan bir tanesi bu. İnsanın işin özünde her durum için mutlaka bir B planı olmalı ve buna uygun hareket ederek, riskleri en aza indirgemelidir. Böylesi bir durum borç para alınması noktasında da geçerlidir ve borç para alınan kişiye şu güvence verilebilmelidir. Evet senden şu kadar miktarda para alıyorum şu tarihte aldığım paranın tamamını ödemeye çalışacağım ama eğer ödeyemez isem tamamını o zaman şöyle bir adım atacağım ve sen asla zor durumda kalmayacaksın. Ama bunu yaparken de o B planı gerçekçi olmalı ve kişinin yapabileceği ütopik olmayan bir durum olmalıdır. Örneğin ailesinden kalan bir değerli obje vardır ve gerekir ise onu hiç istememesine rağmen kullanabilecektir gibi.

Bir Anlaşma İmzalayın

Bu aşamada yapıldıktan sonra her iki tarafı da zor durumda bırakmamak için mutlaka bir anlaşma imzalayın ve bu anlaşmaya ne kadar borç para aldığınız, geri ödemesini nasıl ve ne zaman yapacağınız iki nüshalı bir sözleşme hazırlayın ve onu hem borç para aldığınız kişi, hem de siz imzalayın. Böylece olay yani süreç yazılı hale gelmiş ve resmileşmiş olacaktır. Bu aynı zamanda karşı tarafa güven veren bir husustur.

Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Dilerseniz ödeme günü geldiğinde otomatik ödeme talimatı verebilir ve hesabınızdan borç para aldığınız kişinin hesabına otomatik olarak aldığınız paranın ödenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece unutmaz, kavram karmaşası olmaz. Siz aklınızda bunu tutmak durumunda kalmaz ve hataya yer vermemiş olursunuz. Bu da işin bir diğer püf noktasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu