eDevlet

Azerbaycan’da İş İmkanları Nelerdir?

Azerbaycan'da iş imkanları ile iş bulmak zannedildiğinin aksine çok zor değildir. Azerbaycan'da çalışmak istediğiniz sektöre göre ilanları takip etmeniz daha isabetli bir karar olacaktır.

Ülkemizdeki ekonomik durumun gittikçe kötüleşmesi ve artan fiyatlar, ülke içindeki yaşam koşullarının kötüleşmesine sebep olmuştur. İnsanlar kendi masraflarını bile karşılayamazken bir de aile sahibi olan kişiler daha da zor bir hayat yaşıyor ve en basit yaşamsal ihtiyaçlarını bile karşılayamaz oluyorlar. Bu durumda da insanlar yurtdışında çalışmak ve yaşamak için fırsatlar arıyorlar.

Yurtdışında çalışmak için fırsatlar ararken karşınıza birçok seçenek çıkıyor. Bu seçeneklerden bazılarında göz önüne alınan unsur para olsa da, insanlar yurtdışına yerleşecekken gidecekleri sosyal yaşamını da merak ediyorlar. Sosyal yaşam da göz önüne alınınca yurtdışında çalışma seçenekleri arasından en makulü Azerbaycan oluyor.

Azerbaycan, Türkiye’ye olan yakınlığı ile yurt dışında çalışmak isteyenlerin ilk seçeneği oluyor. Bu seçimin en önemli nedenlerinden biri Azerbaycan halkı ile benzer bir kültürümüzün olmasıdır. Ortak bir tarihe sahip olduğumuz Azerbaycan halkı ile birçok ortak özelliğimiz bulunmaktadır. Bu özelliklerden biri Azerbaycan’daki yemek kültürü, bizim yemek kültürümüzden çok da uzak değildir. Dinimizce haram olan besinlerin çoğu Azerbaycan yemeklerinde de kullanılmamaktadır.

Azerbaycan’ın sosyal yaşamı göz önüne alınırsa Türk vatandaşlarının burada herhangi bir zorluk yaşamayacağı aşikardır. Çünkü; Azerbaycan halkının sinema ve tiyatro kültürü ülkemizinkinden çok da bir farklılık göstermemektedir. Dünyaca tanınan ünlü sinema yönetmenleri ve oyuncuları ile Azerbaycan sineması, evrensel olarak tanınmış eserlere sahiptir.

Azerbaycan’da sosyal yaşamın merkezi Bakü’dür. Azerbaycan’da yaşamak isteyen Türkler için Bakü’de yaşamak sosyal imkanları nedeniyle daha karlı olacaktır. Çünkü; Bakü, ülkedeki en önemli hastanelere ve eğitim kurumlarına sahiptir. Çocuklu ailelerin Bakü’de yaşaması onlar için daha avantajlı olacaktır. Sosyal anlamda Azerbaycan’da sıkıntı yaşamayacak olan kişilerin maddi imkanları da yüksek olacaktır. Bu maddi imkanların nasıl oluşacağını ve Azerbaycan’da iş imkanları nelerdir bu yazımızda inceleyeceğiz.

Azerbaycan’da İş İmkanları

Türkiye’ye olan yakınlığı ve Türk halkına olan sevgileri ile tanıdığımız Azerbaycan’da iş imkanları ile bir cazibe merkezi konumundadır. Stratejik konumu vesilesiyle gün geçtikçe daha da gelişen bu ülkede maddi olarak büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Bu kazançları elde etmeniz için ilk seçeneğiniz kendi işinizi kurmak. Elinizdeki ufak bir birikim ile Azerbaycan’da bir dükkan açarak kendi işinizin sahibi olabilirsiniz. Azerbaycan gelişmişlik seviyesi olarak Türkiye’den biraz daha geride olduğu için Türkiye’den götürdüğünüz ürünleri Azerbaycan’da satabilirsiniz. Türkiye, Avrupa’ya yakınlığı gereği daha geniş bir ürün yelpazesi ile tüketim sağlayabiliyor. Azerbaycan halkı bu olanağa sahip olmadığı için Avrupa’dan gelen ürünlere rağbet ediyorlar. Avrupa ürünlerine olan bu isteği kendi açınızdan bir kar kapısına çevirebilirsiniz.

Bir diğer yandan eğer yemek yapmayı seven veya lokanta işletmeciliği tecrübeniz varsa Azerbaycan’da bir et yemekleri lokantası açarak oldukça büyük paralar kazanabilirsiniz. Azerbaycan halkı, Türklere özgü kebap ve benzeri et yemeklerine fazlasıyla ilgi duyuyorlar. Bu ilgilerini yalnızca Türkiye’ye geldiklerinde tatmin ediyor olmaktan fazlasıyla şikayetçiler. Bakü’de bir kebap lokantası açıp hem Azerbaycan’a gelen turistlere hem de Azerbaycan halkına hizmet sunabilirsiniz.

Azerbaycan halkı lüks tüketim ürünlerine fazlasıyla meraklılar ancak Avrupa, yatırımlarını Azerbaycan’a yapmadığı için Azerilerin birçoğu bu ürünleri yurtdışından getirtmekte ve Avrupa’ya giderek alışveriş yapmaktadırlar. Konfeksiyon tecrübesine sahipseniz çok ünlü markaların ikamesi olacak ürünler üretecek yüksek standartlı bir yaşama sahip olabilirsiniz.

Azerbaycan’da Çalışmak 

Azerbaycan’da iş kurmak isteyen herkesin aklında olması gereken asıl husus; Azerbaycan halkının lükse aşırı düşkün olduğudur. Her ne iş yapıyor olursanız olun yaptığınız işin en kalitelisi olduğuna emin olun. Hali hazırda tüm ihtiyaçlarını Avrupa’dan gideren bu halk, kalitesiz bir ürünle karşılaştıklarında Avrupa’ya tekrar yöneleceklerdir. Bu yüzden yaptığınız iş hem gösterişli hem de kaliteli olmak zorundadır.

İş kurmak yerine Azerbaycan’da çalışmak isteyenler de birçok seçenekle karşılaşacaklar. Bu seçeneklerden en karlı olanı enerji sektöründe çalışmaktır. Coğrafi özellikleri nedeniyle Azerbaycan birçok iş imkanına sahiptir. Gelişmekte olan bu ülke tüm yatırımlarını enerji sektörüne yoğunlaştırmakta ve bu alanda çalışacak insana ihtiyaç duymaktadır. Orta gelirde bir kazanç sağlayacağınız bu işteki paranız muhtemelen Türkiye’deki kazancınızdan daha yüksek olacaktır. Enerji sektöründe çalışan insanlar ülkede oldukça değer görmektedir. Azerbaycan’da alacağınız ortalama bir maaş ile yaşam standardınızı kolaylıkla yükseltebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Azerbaycan’da Çalışmak İsteyenlere

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu