eDevlet

Sigarayı Nasıl Bırakırım?

Sigarayı Nasıl Bırakırım?

Sigarayı bırakmaya çalışırken, Sigarayı Nasıl Bırakırım? “Bir kişi için ne işe yarar, ama benim için değil?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Yapılacak en iyi şey, geçmişte sizin için neyin işe yaradığını düşünmek ve bu taktikleri mevcut durumunuza uygulamaktır. Bazı günlük tahrişlerle nasıl başa çıkacağınızdan emin değilseniz, sigara içme dürtüsüyle başa çıkmak için ne yaptığınızı düşünün. Bu, şekersiz sakız ve sert şekeri nikotin replasman tedavisi (NRT) ile değiştirerek yapılabilir.

Bırakmaya hazır olduğunuzda, evinizdeki tüm sigara ve diğer tütün ürünlerinden kurtulduğunuzdan emin olun. Buna duman gibi kokan giysiler de dahildir. Hala sigara içme isteği duyuyorsanız, bu maddeleri yıkayın ve tazeleyin. Hatta yeni kıyafetler almak veya arabanızı tazelemek için mağazaya gidebilirsiniz. Dışarıda yemek yemek istiyorsanız, restoranda sigara içmemeye çalışın ve bunun yerine havuç, şekersiz sakız, kürdan veya lolipop kullanın.

Sigarayı bırakmaya hazırsanız, başarıya ulaşmak için birkaç adım atmanız gerekebilir. Sigarayı Nasıl Bırakırım? Sigarayı bırakmak için ihtiyaç duyacağınız destek sistemini düşünerek başlayın. Konuşacak destekleyici bir grubun olması sizi motive edecektir. Yolculuğunuzda sizi destekleyecek birinin olması da yararlıdır. Danışmanlık, ilaç tedavisi veya çevrimiçi destek gruplarını düşünebilirsiniz. Bu seçeneklere rağmen, bunlar sigarayı başarılı bir şekilde bırakmanın birçok yolundan sadece birkaçıdır.

Bırakmaya hazır olduğunuzda, düzenli olarak canınızın çekildiğini fark edebilirsiniz. Sigarayı Nasıl Bırakırım? Bunlardan bazıları günlük rutinlerinizle ilgilidir. Oturup sigara içmek yerine bir dergi okumak veya sosyal medyada gezinmek isteyebilirsiniz. Buna karşı koymak için günlük rutininizde değişiklikler yapmak ve hobi gibi daha az stresli bir aktivite ile değiştirmek isteyebilirsiniz. Ancak, nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, nikotin replasman tedavisi yardımcı olabilir.

Sigarayı bırakmaya hazır olduğunuzda, ara sıra aşerme yaşayabilirsiniz. Bunlar normaldir ve günlük rutinlerinizi değiştirerek önlenebilir. Bu tetikleyicilerden kaçınmanın en iyi yolu günlük programınızda değişiklik yapmaktır. Günlük yaşamınızdaki bazı değişiklikler sigarayı tamamen bırakmanıza yardımcı olabilir. İhtiyacın olan son şey, alışkanlıktan sonsuza kadar vazgeçmek. Bol destekle birleşen sağlıklı bir yaşam tarzı, bırakmayı kolaylaştırabilir.

Ayrıca bir bırakma tarihi belirlemek isteyebilirsiniz. Taahhüdünüze bağlı kalmanız önemlidir. Yorgun veya stresli olduğunuzda sigara içmemeli ve toplum içinde sigara içmemeye çalışmalısınız. Ayrıca sigaradan uzak durarak kendinizi sağlık sorunları riskine atmaktan da kaçınmalısınız. Bu sayede uzun vadede sigarayı bırakabileceksiniz. Daha sağlıklı olacaksın ve daha mutlu olacaksın.

 

Bir bırakma programına başlamadan önce, ulaşmak istediğiniz hedefleri yazın. Sizin için önemli olan sebepleri de yazmalısınız. Bu nedenler arasında kanser riskini azaltmak, kalp hastalığı riskinizi azaltmak ve daha iyi görünmek sayılabilir. Sigarayı Nasıl Bırakırım? Nedenlerinizi belirledikten sonra sigarayı bırakmak için gerekli adımları uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu, yolda kalmanıza ve isteklerden kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Bırakmanın iyi bir yolu harekete geçmektir. Hedeflerinizden vazgeçmemeli, sağlıklı ve mutlu bir yaşam için çalışmalısınız.

Bırakmanın yanı sıra yapabileceğiniz başka şeyler de var. Sigarayı tamamen bırakmak istiyorsanız kendinize bir plan yapmalısınız. Dürtüsel sigara içmekten kaçınmak çok önemlidir çünkü sizi endişeli hissettirebilir. Ayrıca, elde ettiğiniz başarılar için kendinizi ödüllendirmenin sağlıklı yollarını bulmalısınız. Sigara içen bir arkadaşınız veya sevdiğiniz biri varsa, size yardım edecek birinin olması önemlidir.

Sigarayı Nasıl Bırakırım?
Sigarayı Nasıl Bırakırım?

Bir aile üyenizden veya arkadaşınızdan biraz destek alabiliyorsanız, sigarayı bırakma girişiminizde başarılı olma olasılığınız daha yüksek olacaktır. Sağlık ekibinin desteği de önemlidir. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak bir destek ağına sahip olmanın yanı sıra, bir danışman veya tıp uzmanından tavsiye almalısınız. Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, bırakmanıza yardımcı olacak ilaçlar da reçete edebilir. Nikotin bandı, nikotin sakızı, pastil ve burun spreyi bırakmanıza yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu