eDevlet

Nasıl Girişimci Olunur? Girişimciliğe İlk Adımlar

Nasıl girişimci olunur, girişimcilik için ilk adımlar neler? Bu soruların tüm yanıtlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Nasıl girişimci olunur sorusuyla ilgili pek çok detay bulunmaktadır. Elbette belirli bir sermayeye sahip olmanız gerekirken aynı zamanda sermayenizi doğru yatırımlar için kullanmanız gerekir. Başlangıçta en iyi fikirleri düşünmeye çalışmalı ve ilginç fikirlerle yola çıkmalısınız. Ancak bu aşamada insanların ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz bir hizmet sunmanız gerekiyor. Ürün satışı veya internet üzerinden yapacağınız işler için farklı fikirlere de açık olmanızda yarar var. Yine girişimci olma yolları konusunda fikir bulamayanlar, hedef kitlesini düşünmelidir. İlgi olduğunuz bir konuda hangi kitlenin size uygun olduğunu bulursanız daha kolay bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu aşamada aklınıza gelen her fikri not almalı ve son süreçte yeniden gözden geçirmelisiniz.

Girişimci Olmak İstiyorum

Nasıl girişimci olunur; İş planı yazmanız bu dönemde önemlidir. Yapmak istediğiniz işin planıyla beraber açıklamaları hazırlarsanız, hedef kitleniz sizi daha kolay anlayacak ve tercih edecektir. İyi bir iş planında ürün tanımı, rekabet, Pazar analizi, satışlar, pazarlama, imalat ve finansman gibi alt başlıklar bulunur.

İş planı yazmak istemeyenler deneyimlerine göre hareket edebilir. Yani yapılması gereken tek şey, müşteriye ulaşmak ve onun memnuniyetini sağlamaktır. O halde yatırımcı bularak yolunuza devam edebilirsiniz. Firmanızı kurmak adına ihtiyacınız olan parayı potansiyel yatırımcılardan talep edebilirsiniz. Ancak bu süreç için de mutlaka iş planı hazır olmalıdır. Çünkü ürününüze neden yatırım almak istediğinizi size soracak olan yatırımcılar ayrıca beklediğiniz kâr oranını da öğrenmek isteyecektir.

Girişimci Olma Yolları

Nasıl girişimci olunur sorusuyla ilgili olarak buraya kadar attığınız adımların ardından satış aşamasına geçmeniz gerekiyor. Ürününüzü satarken dağıtım sürecinde sorun yaşamamanız önemlidir. Yani müşterilerin talep ettiği zaman aralığında ürünlere sahip olması gerekir. Pazar teorilerinizi analiz ederken ayrıca işe yarayıp yaramadığını da görebilirsiniz. Eksikleriniz varsa gidermeli ve bu dönemde diğer girişimcilerle bilgi alışverişi yapmalısınız.

Başlangıçta hiç kimse başarısız olmayı istemez. Fakat girişimcilik her zaman garanti kâr anlamına gelmez. Bu yüzden planlarınızı adım adım uygulamalı ve sadece hedef kitleye odaklanmalısınız. Ek olarak uygun fiyatlı satışlar gerçekleştirerek müşteri memnuniyetini sağlamalısınız. Doğru yolda olduğunuza eminseniz artık işi büyütme yollarını aramalı ve gerekli aksiyonu almalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu