eDevlet

Yurtdışına İnşaat İşçisi Alımı Yapan Firmalar

İş yaşamında farklı farklı iş alanları var. Bunlar arasında son yıllarda özellikle  yurtdışına inşaat işçisi arayan firma sayısında giderek yaşanan bir artış var. Bunun da kendi içinde belli başlı nedenleri var. Bu nedenlerin neler olduğuna bakmak gerekir ise ülkemizde inşaat sektöründe başlı başına öne çıkan çok özel firmalar var. Bu firmalar ülkemizde çok önemli işlere imza attıkları gibi yurt dışında da önemli işlere imza atıyorlar ve yurt dışında çok önemli işler yapıyor.

Ülkemizin firmalarının yurt dışında bu kadar çok iş yapmasının kendi içinde çok fazla nedeni bulunuyor. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinden ayrılan ülkeler yeniden bir yapılanmaya gittiği için kendi içlerinde bazı alanlarda eksiklikler yaşıyorlar. İnşaat sektörü de bunlar arasında geliyor. Üstelik yeniden yapılanmaya giden ülkeler var ve bu ülkeler ülkemizden alanında kendini kanıtlamış olan öncü olan kuruluşlar ile çalışmayı tercih ediyorlar zira Türklerin bu alanda ne kadar başarılı olduğu aşikar.

Ama kişiler eğer alanında uzman bir inşaat işçisi ise ki bu konuda çok ciddi alt başlıklar ve uzmanlaşma isteyen sıvacı, boyacı, kalıpçı gibi meslek alanları var, sadece ülkemizden olan başka ülkelerin ya da ilgili ülkelerin inşaat firmalarına başvurabilirsiniz.

Genel olarak bakıldığında yurtdışına inşaat işçisi alımında özellikle ülkemiz firmalarının ağrılıklı olarak çalıştığı ülkeler arasında  Türkmenistan Suudi Arabistan, Katar, Rusya ve Azerbaycan ülkeleri geliyor. Siz de bu ülkelerden birinde çalışmak isterseniz o zaman küçük çaplı bir araştırma yapmanız ve ülkemizden hangi inşaat firmaları bu ülkelerde sizin uzmanlık alanınızda çalışıyor öğrenmeniz gerekir.

Yurtdışına İnşaat İşçisi Alımı

Yurtdışına inşaat işçisi alımı yapan Türk firmaları genellikle iş bazlı ve ihale  yolu ile ilgili ülkelerde çalıştıkları için işlerin bir başlama bir de bitiş zamanı oluyor. O yüzden süreci iyi takip etmek gerekiyor. İŞKUR üzerinden, kariyer siteleri üzerinden hangi firmalar olduğu rahatlıkla öğrenilebilir.

Üstelik yurt dışında çalıştığınız zaman çok iyi kazançlar elde ettiğiniz gibi ilgili ülkede kaldığınız sürece herhangi bir masraf yapmıyorsunuz. Sizi götüren firmalar kalacak yerinize kadar ayarlama yapıyor ve size sadece emek gücünüzü değerlendirmek ve para biriktirmek kalıyor.

İnşaat işçisi maaşları da ülkemiz ile kıyaslandığında çok daha yüksek.  Biraz da yurt dışında çalışan firmaların hangi alanlarda hizmet verdiğine de bakmakta önemlidir. Yollar, plazalar, alışveriş merkezleri yurt dışında sıklıkla yapılan işler oluyor. En az iki yıl süren işler ve bu firmaların o ülkede o işi bittikten sonra başka ülkelerde ya da o ülkenin başka lokasyonlarında farklı işleri olabiliyor. O yüzden bu işleri bir defalık bir iş olarak da görmemek gerekiyor. İşinizde kendinizi kanıtlarsanız devamı gelebilecek olan işler.  Firma seçiminde ise sizin beklentilerinize yanıt verebiliyorlar mı ona bakmak gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışına İşçi Götüren Firmalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu