eDevlet

KOSGEB Destekli Esnafa Faizsiz Kredi (500 Bin TL)

Türkiye Cumhuriyeti Devleti küçük işletme sahibi olan esnafa faizsiz kredi vermeye devam ediyor. 30 bin liralık can suyu promosyonu adı altında kredi sağlanan esnaflar bu destekten dolayı oldukça memnun. Daha önceki yıllarda 100 bin liralık %8 faizli kredi imkânı sağlanan esnaflara 2020 yılı içerisinde bu oran 200 bin liraya çıkartılmış ve %6 cari faiz oranı ile verilmeye başlanmıştır. 5 yıl (60 ay) sabit aylık ödemeli bu krediden yararlanmak isteyen esnaflarımız aşağıda vereceğimiz bilgiler ışığında ilgili bankalara başvuruda bulunabilir. Bunun yanı sıra KOSGEB destekli faizsiz kredi başvurusu için de ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Esnafa Faizsiz Kredi Nasıl Veriliyor?

Küçük esnafların iş yerlerinde ihtiyaç duydukları makine ve teçhizatlar ya da ham madde ve finansal sıkıntılarını giderebilmeleri için başta Halk Bankası olmak üzere diğer kamu banklarında 30 bin lira faizsiz kredi olanağı sağlıyor. Esnafa verilen bu can suyu faizsiz krediyle ekonominin bir nebzede olsun canlanmasını hedefleyen hükümet, krediye başvuruda bulunacak olan esnafların bağlı oldukları Kooperatiflere dilekçelerini sunmalarını istiyor.

Kooperatif başkanlarının ön incelemelerinin ardından başvuruları kabul edilen esnafların bu kredi talepleri Halka Bankası’na iletiliyor ve bankanın incelemelerinin ardından esnaflar faizsiz krediden faydalanabiliyor. Ancak bu krediden yararlanmak isteyen esnafların Halk Bankası’nın belirlediği kriterleri taşıması gerekiyor. Tüm şartları taşıyan esnafların ise onaylanan kredileri kendi mevduat hesaplarına aktarılıp kullanımlarına açılıyor. Bu işlemler Halk Bankası tarafından maksimum 30gün içerisinde tamamlanıp esnaflar bilgilendiriliyor. Halk Bankası’nın inceleme süreçleri en az 15 günü bulduğu için başvurduğunuz kredinizi onaylansın ya da onaylanmasın her iki durumda da Türkiye Halk Bankası size bilgi mektubu gönderecektir. Peki, ilgili bankaların esnafa faizsiz kredi vermek için aradığı şartlar nelerdir? Detayları okumaya devam edin.

KOSGEB Esnafa Faizsiz Kredi 2020 Yılı Şartları Nelerdir?

 • Devlet tarafından esnafı canlandırmak amacıyla verilen faizsiz krediye başvurabilmek için aranan ilk şart daha önce herhangi bir KOSGEB kredi desteğinden faydalanmamış olmaktır. Eğer önceki yıllarda KOSGEB desteğinden faydalandıysanız maalesef bu kredinin size çıkması imkansızdır.
 • Diğer bir şart ise, mutlaka yaşadığınız il ya da ilçedeki Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifi’ne üyeliğiniz bulunması gerekiyor.
 • Faizsiz krediye başvurabilmeniz için üçüncü şart ise, vergi dairesine ve SGK’ya herhangi bir borcunuzun bulunmaması ve bunu resmî belgeyle ispatlamanız isteniyor.
 • Son olarak da en az 6 aylık bir oda kaydınızın olması bu krediye başvuruda bulunabilmeniz için yeterli kabul ediliyor.

Halk Bankası tarafından bildirilen şartlar ise şöyledir;

 • Makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri tadilatı ve modernizasyonu, finans desteği ya da hammadde ihtiyacı gibi durumların karşılanmasına yönelik esnaf ve sanatkarlara %100 faiz indirimi uygulanmak kaydıyla Halk Bankası aracılığıyla 30bin liraya kadar destek sağlanmaktadır.
 • Yukarıda sayılan kapsam dahilinde faizsiz kredi kullanımına dair esnafların yazılı olarak taahhüt etmek zorunluluğu vardır.
 • Bu krediden yararlanmak isteyen esnafların açık durumda olan Hazine destekli esnaf kredisi bulunanlar ve daha önce KOSGEB’den kredi desteği kullananlar yararlanamayacaktır.

Geri Ödeme Şartları ve Kesintiler Nelerdir?

Daha önceki yıllarda Halk Bankası tarafından verilen faizsiz krediden 3 bin 500 lira gibi yüksek bir kesinti yapılırken 2020 yılı ocak ayından sonra bu rakam banka tarafından 500 liralık bir kesinti olacak şekilde güncellenmiş ve esnaflara duyurulmuştur. Ayrıca 5 yıl (60 ay) vadeli olarak verilen bu faizsiz kredi desteğinizin onaylanması durumunda elinize geçecek olan net meblağ ise 29 bin 500 lira olacaktır. Bunu şöyle açıklayacak olursak;

Örneğin;

 • 5 yıl yani 60 ay vadeli 30 bin lira kredi başvurusu yaptıysanız her ay 500 lira geri ödeme yapacaksınız.
 • Eğer 4 yıl yani 48 ay vadeli olarak faizsiz kredi desteğinde faydalanıyorsanız o zaman da aylık olarak 625 lira geri ödemesi yapmanız gerekmektedir.
 • 3 yıl yani 36 ay olarak kredi kullanan esnaflarımızın aylık geri ödeme meblağı 825 lira,
 • 2 yıl yani 24 ay geri ödemeli krediden faydalanan esnafların geri ödeyeceği miktar 1250 lira,
 • 1 yıl yani 12 ay geri ödemeli faizsiz krediden yararlanan esnaflarımızın ise aylık geri ödeme matrahları aylık olarak 2500 lira olarak belirlenmiştir.

Şöyle önemli bir uyarıyı da hemen yapalım. Eğer daha önce Halk Bankası’ndan faizsiz esnaf kredisi kullandıysanız, bağlı olduğunuz il/ilçe Kooperatiflerine başvuruda bulunarak ekstra kesilen 3 bin lira için itiraz dilekçesi doldurabilirsiniz.

Diğer Kredi Seçenekleri Nelerdir?

Türkiye Halk Bankası esnafa faizsiz kredi kapsamından yararlanamayan esnaf ve sanatkarlarımıza ayrıca 200 bin liraya kadar kredi imkânı sunmaktadır. 60 ay (5 yıl) vadeli ve %6 gibi düşük faiz oranıyla verilen bu krediye bankanın şartlarını taşıdığınız takdirde başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak bu krediyi kullandığınız takdirde sizden bazı kesintilerin yapılacağını da hatırlatmak isteriz. Halk Bankası tarafından belirtilen kesintiler ve elinize geçecek net tutarlar şöyledir:

 • 100 bin liralık krediniz onaylandığında elinize geçecek meblağ, 93 bin 900 lira olacaktır. Dolayısıyla toplam kesinti miktarı: 6 bin 100 liradır.
 • 125 bin liralık kredi için elinize geçek olan para 117 bin 400 lira,
 • 150 bin liralık kredi için elinize geçek olan net rakam 140 bin 900 lira,
 • 200 bin liralık kredi için elinize geçecek olan net rakam ise 243 bin 998 lira olacaktır.

Türkiye Halk Bankası’nın yapmış olduğu bu kesintiler yukarıda da belirttiğimiz gibidir. Yıllık cari %6 faiz oranıyla ve 5 yıl ödemeli kredi başvurularında geçerlidir. Bu nedenle kredi başvurusunda bulunmadan önce tüm detayları çok iyi bir şekilde araştırmalı ve aylık geri ödeme rakamlarınızı banka personelinden öğrenmelisiniz. Böylece olası yanlış anlaşılmaları ve mağduriyetlerin de önüne geçmiş olursunuz.

Mutlaka okuyun: Devletten Geri Ödemesiz Kredi Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu