eDevlet

İşkur Yurt Dışı Personel Alımı Başvuru Şartları Nedir?

İş konusu son derece önem arz eden bir husus İşkur yurt dışı personel alımı  konusu da tam bu noktada çok daha ayrı bir önem kazanıyor. Şunun özellikle altını çizmek gerekir ki günümüzde ekmek artık tam anlamı ile aslanın midesinde. Üstelik kimi zaman özellikle işte bu yazıya da konu olduğu gibi insanlar kendi kentlerinde, kendi ülkelerinde değil başka ülkelerde çalışmak istiyor. Bunun da kendi içinde farklı nedenleri var.

Çünkü insanlar yurt dışında çok daha fazla para kazanıyor. Çok daha iyi olanaklarda yaşıyor. Yaşam kalitesi çok daha yüksek oluyor o yüzden de yurt dışı tercih ediliyor. Son yıllarda bu durum giderek çok daha revaçta olan bir durum ki işte ülkemizde de İŞKUR resmi bir kurum olarak bu alanda kendi üzerine düşen görevi fazlası ile yapıyor ve yurt dışında çalışmak isteyenlere kendi yetkinlikleri doğrultusunda iş alternatifleri sunuyor.

Şimdi dilerseniz konuya ana hatları ile bakalım

İşkur Yurt Dışı İlanlarına Kimler Başvurabilir?

İşkur yurt dışı personel alımı noktasında siz de yurt dışında çalışmak istiyorsanız elbette bunun belli başlı kuralları var. Bu kuralların başında en az lise mezunu olmak geliyor. Bunun yanı sıra özel herhangi bir alanda uzmanlaşmış olmanız da yurt dışında çalışma noktasında size artı değer katan unsurlar arasında geliyor. Eğer mühendis, yazılımcı, grafiker gibi bir alanda yeteneğiniz, eğitiminiz var ise o zaman başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde çok iyi olanaklar ile iş bulabilirsiniz.

İşkur Yurt Dışı İş İlanları İle Hangi Ülkelere Gidilir?

Şimdi gelelim bir diğer önemli olan konuya İşkur yurt dışı personel alımı noktasında hangi ülkelerde iş bulabilirim derseniz elbette ilk sırada Almanya var. Bunun yanında İngiltere, Hollanda, İtalya, Libya, Irak, Kuveyt ve Suudi Arabistan İŞKUR aracılığı ile gidebileceğiniz ülkeler arasında geliyor. Dönem dönem ise daha farklı ülkeler de İŞKUR ilanları içinde insanların karşısına çıkabiliyor.

Hangi Meslek Dalları Aranıyor?

İşin belki de en önemli püf noktalarından bir tanesi bu. Hangi alanlarda yurt dışında eleman aranıyor konusu. Öncelikli olarak teknik personellerin yani makine mühendisi, inşaat mühendisi, elektrik mühendisi, elektronik mühendisi, yazılım mühendisi yurt dışında aranan meslek alanları arasında geliyor.

Ayrıca inşaat ustaları, kaynak çalışanları, elektrikçiler, gastronomi mezunları da yurt dışında farklı ülkelerde farklı statülerde iş olanaklarına sahip olabiliyorlar. Bu biraz da o dönem için hangi ülkenin hangi türden eleman aradığı ile doğrudan alakalı olan bir durum.

İşkur Yurt Dışı İlanlarına Nereden Başvurulur?

Tamam, siz yurt dışında çalışmaya karar verdiniz ama süreç nasıl ilerleyecek onu merak ediyor iseniz onun için de söylenebilecek olanlar şunlar: Öncelikle İŞKUR kurumunun internet sitesine ücretsiz olarak kayıt olmanız gerekir. Bu işlemin akabinde kurumun sitesinde yer alan yurt dışı iş ilanlarını arayarak, ya da filtreleme yaparak bulmanız ve akabinde de başvuru yapmanız gerekir. Eğer yaptığınız başvuru uygun görülür ise kurum sizi çağırır ve bir sonraki aşamaya geçilir.

Burada önemli olan husus bilgilerin doğru ve eksiksiz bir biçimde verilmesidir. Tam olarak ilgili bölümler doldurulmalıdır. Bunun yanında yaşadığınız yerde yer alan İŞKUR kurumuna giderek doğrudan başvuru yapmanız da mümkündür. Burada işin bir diğer önemli püf noktası iş ilanlarını ve size kurum tarafından gönderilen elektronik postaları düzenli olarak takip etmektedir. Aksi halde bazı şeyleri kaçırabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yurtdışı İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu