eDevlet

İş Görüşmesinde Maaş Nasıl Konuşmalı?

İş görüşmelerinde maaş beklentisi hakkında konuşmak kolay olmayabiliyor. Ücret beklentiniz nedir sorusuna cevap vermeden önce kesinlikle makalemizi okumanızı tavsiye ediyorum.

Yeni bir işe başlamak için birçok kariyer sitesine iş başvurusunda bulundunuz ve nihayetinde görüşmeye çağrıldınız. Firma yetkilileri ile yapacağınız iş görüşmelerinin en zor kısımlarından biri olan maaş ve ücret beklentiniz nedir sorusuna cevaplamak oldukça zor. Ancak bu soru mutlaka size sorulacaktır. Bu durumda ne yapacağınız ve nasıl cevap vereceğinizi hiç düşündünüz mü? Eğer düşünmediyseniz, birazdan vereceğimiz bilgiler size yol gösterici olacaktır. Şimdi gelin, iş görüşmesinde maaş nasıl konuşulmalı sorusunun cevabını hep birlikte inceleyelim.

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş arama sürecinde olası görüşmelere gitmeden önce iyi bir şekilde hazırlamanız kesinlikle şart. Nasıl ki profesyonelce bir özgeçmiş hazırlamak için çaba harcıyor ve ince eleyip sık dokuyorsanız iş görüşmesine çağrıldığınızda da kendinizi doğru ifade edebilmek için bazı hazırlık yapmanız gerekiyor. Tabi sadece bu hazırlıklar yetmez yazımızın başında da belirttiğimiz gibi en kritik sorulardan biri olan iş görüşmesinde maaş nasıl konuşulmalı sorusunun cevabını da öğrenerek görüşmeye gitmelisiniz. Böylece hazırladığınız CV’deki niteliklerin altını doldurmuş olur ve karşınızdaki kişiye o iş için en uygun aday olduğunuzu da göstermiş olursunuz. Maaş beklentinizi en doğru şekilde ifade edebileceğiniz yöntemlerden bazılarını şöyle sıraladık. Aralarından birini seçerek bu can alıcı soruya kolaylıkla cevap verebilirsiniz.

Neden Sizi Seçmeleri Gerektiğini Hissettirin

Nasıl ki bir işveren şirketinin tüm olumlu yönlerini detaylı anlatıyor ise, siz de kendi değerinizi ortaya koyacak ifadeler kullanmalısınız. Öyle cümleler kurunki karşı tarafa değerli olduğunuzu hissettirin. Şirkete katabileceklerinizi, neden sizi seçmeleri gerektiğini ve deneyimlerinizden bahsederek verimli bir görüşme gerçekleştirebilirsiniz. Eğer sektörde daha önce tecrübeniz varsa işveren yetkililerinin karşısında biraz daha güçlü durabilirsiniz. Üstelik bir de çalıştığınız dönemde bir iş teklifi aldıysanız maaş ve ücret beklentinizi lehinize çevirmeniz mümkün. Bu şekilde yapacağınız bir iş görüşmesinde net rakamlar vermek yerine, sizin tecrübenizin o şirkete ne gibi artılar kazandıracağına dair karşı tarafa sorular sorabilir ve topu onlara atabilirsiniz. Bu durumda zaten beklentilerinizi karşılayacak bir maaş teklifi alacaksınız.

Maaş Konusuna Hemen Geçmeyin

Hepimiz hayatımızı idame ettirebilmek için bir işte çalışmak ve aylık düzenli bir gelire ihtiyaç duyarız. Hayat standartlarımızı yükseltmek ve daha iyi bir maaşla çalışmak ise hepimizin ortak gayesi. Burumda alınacak maaş elbette büyük önem taşıyor. Ancak yapacağınız iş görüşmesinde maaş konusunu hemen açmanız doğru değildir. Bırakın iş veren yetkilileri o konuyu açsın ve maaş konusuna gelene kadar siz kendinizi doğru ifade etmeye odaklanın. Böylece karşı tarafa daha pozitif bir izlenim bırakmış olursunuz.

İş görüşmeniz gayet iyi gidiyor ve hemen hemen her şeyi konuştunuz. Onların duymak istedikleri her şeyi söylediniz ama yine de onlar ücret beklentinizi öğrenmekte ısrar ediyorlar. Böyle bir durumla karşı karşıya kalabileceğinizi önceden tahmin etmelisiniz. Şöyle ki, iş görüşmesine gitmeden önce başvuruda bulunduğunuz pozisyon için ödenen aylık maaş miktarlarını öğrenmelisiniz. Ancak yine de burada net bir rakam vermekten kaçınmalısınız. Net arakam yerine bir maaş aralığı belirtebilirsiniz. Bu durum yeni mezun olan adaylar için de geçerlidir.

 Tüm bunların yanı sıra eğer iyi bir kariyeriniz varsa ve çalışırken teklif aldıysanız mevcut işinizden aldığınız ücretten daha fazla bir meblağ belirtmeniz de bir sakınca yoktur. Çünkü karşı firma sizi kendi bünyesine katmak için ücret konusunda opsiyonlu davranacaktır.

Mutlaka okuyun: Yurtdışında İş Bulma Yöntemleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu