eDevlet

İhtiyaç Destek Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bireysel Temel İhtiyaç Kredisi başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir? Bankalara temel ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır? Detaylar haberimizin devamındadır.

İnsanoğlunun yaşadığı süre boyunca ihtiyaçları hiç bitmez. Ancak acil olan ihtilaçların karşılanması için bazı durumlarda mevcut geliriniz yetmez ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyarsınız. Günümüzde artık eşten dosttan borç almak ne yazık ki pek mümkün görünmüyor. Bu nedenle çeşitli bankaların sunduğu ihtiyaç destek kredisi maddi zorluk çekenlerin imdadına yetişiyor. Özellikle yaşadığımız son pandemi sürecinde pek çok ya işsiz kaldı ya da iş yerini kapatmak zorunda kaldı. Dolayısıyla milyonlarca kişi ekonomik olarak zor zamanlar geçirmeye başladı. Bu duruma kayıtsız kalmayan devletimiz tarafından sunulan 5 bin, 7 bin 500 ve 10 bin liralık sosyal ihtiyaç destek kredi desteği ise birçok vatandaşımızın yüzünü güldürdü. Biz de bugünkü yazımızda çok sayıda kişinin yakından takip ettiği ihtiyaç destek kredisi başvurusu ve kimlerin bu krediden yararlanabileceği hususunu araştırdık. İşte detaylar.

İhtiyaç Destek Kredisi Başvurusu

Cobit-19 vakalarının sayısının artmasıyla birlikte ekonomik dar boğaza düşen vatandaşların temek ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için devreye sokulan destek kredisi ülkemizin 3 büyük bankası tarafından karşılanıyor. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilmeye başlanan ihtiyaç destek kredisi başvuruları halen devam ediyor. Bu krediye başvuru yapan birçok kişinin kredisi onaylandı. Ancak ilk kez başvuru yapacak olan vatandaşlarımız için başvuru detaylarını tekrar hatırlatmak istedik.

Yakın bir dönemde 3 kamu bankası tarafından bireysel müşterilere yönelik uygulanan destek kredisi başvuruları internet üzerinden alınmaya devam ediyor. Bu krediden faydalanmak isteyen kişilerin banka müşterisi olma şartı da aranmıyor. Eğer bu 3 bankadan birinin müşterisiyseniz internet bankacılığı şifrenizle bankanın uygulamasından kolayca başvuru yapabilirsiniz.

Banka müşterisi olmayan kişiler ise yine tercih ettikleri bankanın resmî web sitesine girerek destek kredisi başvuru formunu doldurmaları yeterlidir. Daha sonra kredi başvurusu için doldurduğunuz formdaki bilgiler detaylı bir şekilde incelemeye alınıyor. DeğerIendirmenin ardından ilgili banka tarafından olumlu ya da olumsuz olarak tarafınıza bilgi verilecektir. Yapılan değerlendirmelerin süresi çeşitli faktörlere göre farklılık göstermektedir. Bazı müşterilerin 1 hafta içinde onaylanırken bazı kişilerin başvuruları ise 1 ay gibi bir süreyi bulabilmektedir.

İhtiyaç Destek Kredisi Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Oldukça cazip faiz oranlarıyla bireysel müşterilere sunulan ihtiyaç destek kredisi başvurunuzu yaptığınızda SMS ile ilgilendirme yapılıyor. Gerekli şartları taşıyan kişilerin kredi notu vb. incelemeleri tamamlandığında mevcut olan hesaplarına ya da banka tarafından yeni bir hesap açılarak bu krediden faydalanmaları sağlanıyor. Bilindiği üzere destek kredisi başvuruları sadece aylık geliri 5 bin liranın altında olan vatandaşlarımıza tanınmıştı. 6 ay geri ödemesiz ve 36 aya kadar vade seçenekleri ile sunulan kredi sabit taksitlerle geri ödemesi yapılacak. Ziraat Bankası, Vakıfbank ya da Halkbank’a yaptığınız kredi başvurunuzu yine bankanın web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Eğer ilgili bankanın müşterisi iseniz mobil bankacılık ya da internet bankacılığı şifrenizle giriş yaparak “başvurularım” sayfasından kredinizin onaylanıp onaylanmadığı öğrenebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: KOSGEB’den Girişimcilere Yeni Kredi Desteği

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu